Wykonanie zaproszeń ślubnych to nic takiego, każdy może się tym zająć we własnym domu. Wystarczy drukarka i nożyczki, czy jednak to naprawdę takie proste? Postaramy się przedstawić kilka argumentów “za” i “przeciw”, aby każdy mógł zdecydować, czy chce spróbować własnych sił, czy lepiej powierzyć to zadanie ekspertom. Przeglądając strony internetowe oferujące zaproszenia ślubne, szybko można dojść do wniosku, że gotowych projektów jest więcej niż mamy czasu na ich poszukiwanie. Niektóre portale mają w swojej ofercie setki, a nawet tysiące projektów, im dłużej trwają poszukiwania, tym trudniej podjąć ostateczną decyzję. Dlaczego więc zawracać sobie głowę i marnować czas na własną twórczość? Przekonajmy się zatem o zaletach jednej i drugiej strony.

CENA

Dla większości osób projekty własnoręczne DIY kojarzą się z oszczędnością. Nic w tym dziwnego, wykonując pracę samodzielnie odchodzą koszty produkcyjne. Należy jednak zdać sobie sprawę, że koszty zakupu potrzebnych materiałów, będą zdecydowanie wyższe. Producenci kupują wszystko w cenach hurtowych, dlatego koszt produkcji jednego zaproszenia, może być niższa nawet o połowę. Pamiętajcie, że nabywając potrzebne materiały jak np wstążka będziecie musieli kupić więcej niż zużyjecie do produkcji. To samo dotyczy papieru ozdobnego, który dostępny jest w paczkach po 20 czy 50 arkuszy. W sklepach papierniczych, ceny pojedynczych kopert są kilkukrotnie wyższe niż w paczkach czy kartonach. Do tego dochodzą projekty próbne i testy, nic przecież nie udaje się za pierwszym razem. Można szybko dojść do wniosku, że zwycięzcą w tej kwestii jest wybór zaproszeń w sklepie.

zaproszenie ślubne kwiatowe

CZAS

Jeśli zależy wam na szybkim skompletowaniu zaproszeń, nie licz na sklepy internetowe. Większość firm oferujących zaproszenia ślubne, ma w regulaminie informację zastrzegającą sobie prawo do przygotowania projektu nawet do 21 dni!. Co prawda produkcja zazwyczaj trwa szybciej, jednak tydzień lub dwa, to standardowy okres oczekiwania. Decydując się na wykonanie 50 kartek samemu, z pewnością jesteście w stanie zakończyć całą pracę w ciągu jednego dnia. Bezapelacyjnie plus dla was, są sklepy, które dają możliwość błyskawicznej wysyłki, jednak jest to opcja za dodatkową opłatą, dlatego nie bierzemy tego pod uwagę.

zaproszenia ślubne z motylem

TWÓRCZOŚĆ

Jeśli szukacie oryginalnych i niespotykanych kartek, należy wykonać je samemu. To naturalna myśl każdego z nas, niestety ciężko jest to sprawdzić. Z doświadczenia wiemy, że znajdując wyjątkową kartkę, po pewnym czasie natrafiamy na prawie identyczny projekt w innym sklepie. Bardzo trudno jest znaleźć niepowtarzalne zaproszenie ślubne, tysiące grafików przez cały czas opracowują nowe wzory i kształty. Tworząc własny projekt łatwo jest jednak przesadzić, a wasza kartka może stać się zwykłym “domowym bublem”. Mając talent twórczy, stworzone własnoręcznie zaproszenie ślubne, będzie miało z pewnością większą wartość. Podsumowując, w tym wypadku musimy przyznać plus na rzecz produkcji masowej. Doświadczenie i liczba firm zatrudniających grafików, którzy przez cały czas projektują nowe kartki, z pewnością przewyższają zdolności jednej osoby. 

zaproszenie ślubne - pastele i kwiaty

PERSONALIZACJA

Każdy chciałby, by jego zaproszenie posiadało treść taką jak sobie dokładnie życzy, bez gotowych, nudnych wzorów i układów. Tworząc kartki w zaciszu domowym możecie ze spokojem zastanowić się nad tekstem, zamieścić własny wiersz, dobrać idealne według was kolory, czy poszukać najpiękniejszej czcionki. To jest zdecydowany plus, jednak i w tym wypadku właściciele firm z papeterią ślubną wyszli naprzeciw swoim klientom. Zdecydowana większość sklepów internetowych, oferuje całą personalizację gratis. Oznacza to, że każdy z was może dowolnie zmieniać cały opis w zaproszeniu, począwszy od wyboru czcionki, kolorów, po wybór wierszy. Można przesłać nawet własne zdjęcia, które zostaną zamieszczone, na wybranych przez was projektach. W takim wypadku ogłaszamy remis!

czarne składane zaproszenie ślubne

DODATKI

Na zaproszeniach ślubnych można znaleźć bardzo ciekawe ozdoby, mogą to być piękne wycięcia, pieczątki ozdobne, czy inne świecidełka. Tworząc kartki własnoręcznie, nie opłaca się kupować do jednorazowego użytku stempli dekoracyjnych, maszyny do wycinania i tłoczenia wzorów, czy innych drogich urządzeń i przyrządów. Dlatego w tej kwestii zdecydowaną przewagę mają profesjonalne firmy, które posiadają wszystkie niezbędne narzędzia. Bezapelacyjnie plus dla produkcji masowej.

ręcznie robione zaproszenia ślubne na stole wraz z przyborami

JAKOŚĆ

Ostatnią sprawą jest jakość wykonania, aby wasze zaproszenia ślubne wyglądały naprawdę atrakcyjnie potrzebujecie przynajmniej dwóch przedmiotów. Po pierwsze dobra drukarka, która poradzi sobie z drukiem na papierze o dużej gramaturze min. 200 gram. Wymagana jest także wysoka jakość druku, rozmazany tekst, czy słaba jakość kolorów, jest w tym wypadku niewybaczalna. Drugą sprawą to gilotyna lub trymer. Jeśli zdecydujecie się na wycinanie kartek nożyczkami, nie oczekujcie, że linie będą idealnie proste. Różnica między wycięciem zaproszeń ślubnych gilotyną, a nożyczkami jest widoczna gołym okiem. Sprzęt na wyposażeniu profesjonalnych firm, jest z pewnością dużo lepszej klasy. Przyznajemy kolejny plus do produkcji masowej.

wycinane maszyną złote zaproszenie ślubne

Jak widać kupno gotowych zaproszeń ślubnych jest najlepszym rozwiązaniem. Oszczędzacie czas, macie też pewność, że jakość kartek będzie najwyższej klasy. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, możecie zawsze zamówić darmowe próbki, wszystkie dobre sklepy oferują taką możliwość.

Jednak mimo wyraźnej przewagi produkcji masowej nad własnoręcznym wykonaniem zaproszeń, nic nie stoi na przeszkodzie wykonania własnego “dzieła”. Każdy projekt DIY cieszy się zawsze dużym uznaniem, jeśli więc macie czas i ochotę, gorąco zachęcamy do własnej twórczości.

przygotowane narzędzia do wykonania zaproszeń ślubnych