zabawy weselne

Największy zbiór zabaw i konkursów weselnych

Wesele to wyjątkowa uroczystość, wszyscy tańczą, śmieją się żartują, nie może więc zabraknąć specjalnie przygotowanych na tą okazję zabaw i konkursów. Dobrze zorganizowane i przemyślane, rozbawią wszystkich gości. Większość z nas pozostawia to zadanie na barkach członka z grupy muzycznej lub DJ’a. Jak najbardziej to oni powinni prowadzić show, jednak warto poświęcić trochę czasu i samodzielnie wybrać odpowiednie zabawy i konkursy. Nie pozostawiajcie tego innym, źle dobrane i nachalne zabawy mogą wszystko zepsuć, ośmieszyć, a nawet obrazić waszych gości. Dlatego warto trzymać się pewnych zasad:

 • postarajcie się dobrać takie zabawy i konkursy, aby mogła w nich brać udział jak największa liczba gości.
 • unikajcie zabaw, w których jedna osoba staje się kozłem ofiarnym.
 • nie warto przesadzać z zabawami o charakterze seksualnym (dla niektórych jest to zawsze problem)
 • zabawy z alkoholem muszą być bardzo przemyślane, pod naciskiem wielu osób nikt się nie wykręca, skutki tego mogą być później bardzo przykre.
 • ustalcie z osobą prowadzącą – wodzirejem wszystkie szczegóły, warto pamiętać że nie każdy ma ochotę brać udział w zabawie, nie naciskajcie takich osób.

 

linia

Lista najlepszych zabaw weselnych:

1 Pociąg – jedna z najlepszych i najbardziej popularnych zabaw weselnych. Mogą brać w niej udział wszyscy goście bez znaczenia na wiek, genialny pomysł na wyciągnięcie wszystkich na parkiet. Polega ona na utworzeniu jeden za drugim wagoników, i poruszanie się za prowadzącym w rytm muzyki. Konduktorem może być pan młody lub inna osoba, ważne aby pociąg poruszał się po całej sali porywając wszystkich zgromadzonych (nie dajcie nikomu pozostać na krześle). Podczas tej zabawy, fajnie jeśli orkiestra zagra kawałek “jedzie pociąg z daleka”, dodaje to jeszcze lepszego uroku. Na koniec gdy muzyka ucichnie, a pociąg zatrzyma się, wodzirej poprosi aby “teraz wszyscy usiedli”, co z pewnością każdy uczyni na podłodze, a po chwili doda “że do stołu”, sympatyczny i śmieszny żart.

zabawy weselne - pociąg

2 Krzesła – kolejna popularna i najczęściej wykorzystana zabawa weselna, ma wiele modyfikacji, jest przyjemna i może brać w niej udział każdy z gości. Polega na przygotowaniu krzeseł i ustawieniu ich na środku sali. Ilość krzeseł zależna jest od ilości uczestników, musi być zawsze o jedno krzesło mniej niż chętnych do udziału w zabawie (jeśli mamy 10 osób, ustawiamy 9 krzeseł). Gdy orkiestra rozpoczyna grać muzykę, wszyscy spokojnie tańczą w okręgu, poruszając się jednym kierunku. W pewnym momencie muzyka jest przerywana, jest to sygnał, aby usiąść na krzesłach, osoba której nie uda się znaleźć wolnego miejsca odpada z zabawy. Za każdym razem, gdy ktoś odpadnie zabierane jest jedno krzesło, osoba która jako ostatnia zostanie na parkiecie wygrywa. Warto przygotować nagrody dla wygranych, jest to zawsze bardzo miła chwila.

3 Jabłko na sznurku – sympatyczna i grzeczna zabawa dla par. Ilość uczestników jest dowolna, wszystkie pary otrzymują, jabłko i sznurek, który należy przywiązać do ogonka. Konkurs polega na tym, że panie trzymają za sznurek, a panowie muszą bez pomocy rąk zjeść całe jabłko, zwisające na jego końcu. Każdy z uczestników musi posiadać taką samą długość sznurka, ponieważ im jest on dłuższy tym trudniejsza jest zabawa. Podczas trwania konkurencji, goście weselni mogą przez cały czas dopingować uczestników, jest to przesympatyczny i śmieszny pomysł.

zabawy weselne -jabłko na sznurku

4 Obieranie jabłka – bardzo stara i spokojna zabawa, polega na wybraniu kilku ochotników, nie może tu być uczestników, warto skupić się na kilku osobach. Ich zadaniem będzie obranie jabłka za pomocą noża, w określonym czasie. Konkurs nie polega jednak na dowolnej technice, wygrywa ta osoba, której skórka jabłka będzie najdłuższa. Liczy się tylko całość, nie łączymy osobnych kawałków, oczywiście podczas trwania zabawy, goście dopingują i zagrzewają do walki.

zabawa weselna - obieranie jabłka

5 LA BADO – chyba każdy słyszał o tej zabawie, to jedna z tradycji, która gości na większości zabaw weselnych. Dobra na rozruszanie gości i zachęcenia ich do zabawy. Zabawą musi kierować wodzirej, prosi on gości weselnych do utworzenia dużego kręgu, w którym na przemian stoją pani i pan. Rozpoczyna się muzyka, chwytamy się za ręce i wszyscy zaczynają swobodnie tańczyć, poruszając się w jednym kierunku. Orkiestra zatrzymuję co chwila muzykę, i pada pytanie: “czy trzymaliście się za rączki, kolana, biodra, nosy, uszka, policzki, stopy, brzuszki itp)” w momencie odpowiedzi “NIE” zaczyna się znowu taniec w kółku, trzymając się za wymienioną część ciała. Podczas tej uroczej zabawy, grany jest przeważnie utwór “tańczymy laba do…”

6 Przechodzenie pod sznurkiem – zabawa weselna z serii spokojnych, skierowana dla wszystkich. Polega na przygotowaniu kawałka sznura o długości od 2 do 4 metrów, następnie wybieramy dwie osoby, które będą go trzymały na  środku sali. Konkurs może odbywać się na kilka sposobów, pierwszym jest wybranie kilku par, drugim jest uczestnictwo dowolnej ilości osób, które bawić się będą pojedynczo. Zasady konkursu są bardzo proste, dwie osoby trzymające sznurek rozciągają go i mocno trzymając na sporej wysokości. Osoby uczestniczące w zabawie tańczą na sali, w takt której przechodzą pod sznurkiem. Nie wolno nikomu dotknąć sznurka, podparcie się ręką o podłogę również dyskwalifikuję z dalszego udziału. Po każdym przejściu wszystkich uczestników sznurek jest systematycznie obniżany. Wygrywa ta para/osoba która pozostanie na parkiecie.

7 Bucik weselny – typowa zabawa, która idealnie pasuje na początek oczepin. Podczas zabawy rzucania welonu/bukietu ślubnego, goście weselni zabierają buty pani młodej oraz panu młodemu. Zadaniem przyszłego męża jest wykupienie ich za pomocą wódki. Orkiestra może oczywiście przygotować specjalne przyśpiewki jak na przykład: “Panie młody bądź Felek wykup żonie pantofelek, pantofelek choć malutki kosztuje dużo wódki”.

pantofelek

8 Wałek – przyjemna zabawa dla wszystkich gości, wystarczy zebrać wszystkich w dużym kole. Ustawiamy się jeden obok drugiego, na przemian pani z panem. Wałek to serce całej zabawy, przekazywany jest on z jednej osoby do drugiej, bez pomocy rąk. Można go trzymać w dowolny sposób, pod brodą, kolanami, czy pod pachą, ważne jednak by nie upadł on na ziemię. Osobie, której się to nie uda odpada z gry. Jest to sympatyczny pomysł na początek imprezy, muzyka gra oczywiście dowolne przyśpiewki, a goście cały czas swobodnie tańczą. Gdy nie ma na sali wałka, można skorzystać z butelki (oczywiście nie polecamy tych szklanych).

wałek

9 Karaoke – chyba nie trzeba nikomu przedstawiać zasad tej zabawy. Jeśli zdecydujecie się na tego typu rozrywkę warto poczekać, aż goście weselni będą już dobrze “rozgrzani” w przeciwnym wypadku może po prostu zabraknąć chętnych. Oczywiście do przygotowania tej zabawy potrzebny będzie mikrofon i monitor, może to być laptop tablet etc. Ochotnicy będą śpiewać piosenki przy odpowiednim podkładzie i tekście. Trzeba ustalić szczegóły z zespołem muzycznym, aby wszystko przygotował.

karaoke

10 Dla zaradnych – prosty i spokojny konkurs, wybierzcie kilku ochotników nie więcej niż 5 osób, wręczcie im określoną sumę pieniędzy może to być 2 zł, 5 zł lub 10 zł. Zabawa polega na rozmienieniu otrzymanych pieniędzy jak najdrobniej. Ustalcie czas konkursu może to być 1 minuta, 2 minuty lub 3 minuty. Chwila odprężenia dla wszystko i dostarczenia im mocnej dawki śmiechu.

11 Kto w styczniu urodzony jest – typowa zabawa na początek uroczystości, bawi i “rozgrzewa” wszystkich gości weselnych. Ustalcie z wodzirejem, by zapoczątkował przyśpiewkę (ewentualnie dogadajcie sprawę z innym ochotnikiem) “Kto w styczniu urodzony jest”

“Kto w styczniu urodzony jest
Ma wstać, ma wstać, ma wstać
Kieliszek swój do ręki wziąć
i wypić, aż do dna.

Jakżeś wypił to se nalej,
A butelkę podaj dalej.”

Kolejne zwrotki wyglądają identycznie, zmienia się jednak początek zamiast “kto w styczniu urodzony jest” śpiewamy “kto w lutym urodzony jest” i tak dalej.

12 Orkiestra – zabawa dla bardziej odważnych, zbiera się gości weselnych na środku sali i robi podział na dwie drużyny. Następnie wybiera się dwóch dyrygentów, reszta osób musi naśladować instrumenty muzyczne takie jak: bęben, trąbka, skrzypce, talerze, flet fortepian itp. Dwie drużyny grają na przemian, a dyrygenci wskazują które instrumenty mają się odzywać.

orkiestra

13 Plecak – zabawa dla wszystkich gości, należy utworzyć duże koło na środku sali, w którym będą znajdować się tylko panowie oraz mniejsze w środku, w którym będą panie. Przekazujemy jednym i drugim dowolny przedmiot (może to być muszka, bukiet ślubny, welon, krawat itp). Rozpoczyna się muzyka, dając sygnał do przekazywania przedmiotu, każdy podaje go następnej osobie w rytm lecącego utworu. W momencie, gdy następuje cisza osoba, która obecnie trzyma przedmiot musi wyciągnąć z przygotowanego wcześniej worka rekwizyt. Co to będzie zależy już od pary młodej przykładowe przedmioty:

– okulary
– różowe skarpetki
– pielucha dla dorosłych
– kolczyki
– lateksowe rękawiczki
– kalosze
– kalesony
– dowolna maska
– czapka lub kapelusz
– itp

14 Podaj dalej – dobry pomysł na integracje gości weselnych, czyli stosujemy ją na początku uroczystości. Para młoda rozpoczyna całą zabawę, dając sobie słodkiego całusa, a następnie przekazuje go sąsiadującej osobie. Ta z kolei przekazuje go dalej, wszystko kończy się gdy rozpoczęty całus wróci do pary młodej.

15 Fajne wesele – bardzo dobry pomysł na wyciągnięcie wszystkich gości na parkiet taneczny. Należy zebrać wszystkich w dużym kole na środku sali i ustalić z orkiestrą odpowiedni podkład muzyczny. Rozpoczyna się przyśpiewka:

“Fajne wesele, cholera fajne wesele !
Fajne wesele, cholera fajne wesele !”

następnie zmienia się początek

“Fajni są rodzice, cholera fajni są rodzice!
Fajni są rodzice, cholera fajni są rodzice !”

w tym momencie rodzice pary młodej wchodzą do środka okręgu i tańczą .
Kolejne zwrotki to zmiana osób, które chcecie wywołać do koła, i tak śpiewamy więc fajni są: bracia, chrzestni, koledzy siostry, itp dla większej zabawy można nawet wołać kelnerów kucharki, czy zespół muzyczny.

15 Kareta – dobrze zorganizowana zabawa ma ogromny wpływ na wszystkich gości weselnych. Kareta to dobry pomysł na rozluźnienie i odpoczynek od szaleństw na parkiecie. Przygotujcie 9 krzeseł i ustawcie ich w kształcie karety, jak na rys. poniżej. Każdy z uczestników musi zapamiętać rolę jaką odgrywa zgodnie z przedstawionym schematem. Następnie należy odczytać przygotowany tekst, w którym znajdują się wybrane słowa jak: kareta , woźnica, król itp. 
Każda osoba po usłyszeniu swojej roli jaką pełni, musi wstać i obiec swoje krzesło. Są różne modyfikacje, można także podskoczyć, czy zrobić przysiad. Wszystko jest do ustalenia przed zabawą. 
Kara jednak za niewykonanie czynności jest surowa, należy wypić karniaka. kieliszek wódki bez popitki.

Przykładowa opowieść

“Za górami za lasami żyli sobie Król i królowa, mieli oni córkę Dorotkę, która bardzo kochała swoje konieCała rodzina często wyjeżdżała wraz ze swoim woźnicą na dalekie wycieczki. Jedna z nich była bardzo wyjątkowa. Jadąc po wybojach koło tylne lewe wpadło w dziurę, woźnica aż jęknął z przerażenia, wiedział że królowa nie będzie zadowolona. Gdy król i królowa wysiedli z karety, mała Dorotka wykorzystała sytuację i szybko pobiegła do swoich koni………” i tak dalej i dalej.

zabawa weselna kareta

16 Balony – zabawa polegająca na przebijaniu balonów. Przygotujcie nadmuchane małe balony i przywiążcie je do nóg tańczących par za pomocą sznurka. Podczas zwykłego tańca wszyscy uczestnicy mają za zadanie przebić balony innych uczestników poprzez nadepnięcie na nie. Wygrywa para, która zostanie jako ostatnia z nieprzebitym balonem.

przebijanie balonów

17 Konkurs tańca – stara i znana zabawa, polega na zebraniu uczestników (tylko panowie) i ustawienie ich w dwuszeregu. Pierwszy rząd podwija jedna nogawkę do kolan, następnie zostają poinformowani, że będą pełnić rolę partnerki w tańcu. Muzykę ustalcie wcześniej wraz kapelą czy DJ’em może to być klasyka jak na przykład, walc czy tango lub zwykłe popularne kawałki. Goście weselni zagrzewają i dopingują, cała sala na końcu wybiera zwycięzcę.

taniec

18 Hazardzista – zabawa z kategorii na ostro, polega na wybranie dwóch uczestników którzy będą chcieli walczyć o 100 zł. Ustawcie na środku sali krzesło na którym będzie leżał banknot o nominale 100 zł (może być też 50 zł lub 200 zł). Zawodnicy ustawiają się naprzeciwko siebie i zostają poinformowani że wygrywa ten który ma większą moc w płucach i uda mu się przedmuchać pieniądz na stronę rywala. Na początku jest próba, po której obydwoje otrzymują opaski na oczy, aby utrudnić zadanie, w tym czasie ktoś zabiera banknot, a na jego miejsce kładzie mąkę. Wystarczy teraz tylko krzyknąć “start!” by zobaczyć ogromną chmurę białego dymu. DLa pocieszenia można oczywiście ofiarować 100 zł waszym bohaterom.

19 Taneczne pokolenie – prawdziwa rywalizacja i kawał dobrego humoru. Należy wybrać po dwie, trzy lub cztery pary z każdego pokolenia. Zabawa polega na wybraniu najlepiej tańczącej pary, haczyk polega na tym, że młode pokolenie musi tańczyć przy muzyce z lat 60-tych lub 70-tych. Pary ze starszego pokolenia muszą natomiast poradzić sobie tańcząc przy muzyce nowoczesnej jak Hip-Hop, techno, czy dance. Cała sala dopinguje, zwycięzce wybiera para młoda .

20 Kto szybszy – popularna zabawa podobna do “krzesła”, jednak bardziej śmieszna. Polega na przygotowaniu o jedno krzesło mniej niż jest chętnych uczestników. Następnie rozpoczyna się muzyka i wszyscy tańczą, gdy pada hasło np: “banan” każdy ma za zadanie go zdobyć i wraz z nim usiąść na krześle. Ostatnia osoba oczywiście odpada, zabierane jest krzesło i wszystko zaczyna się od nowa. To jaki przedmiot mają przynieść uczestnicy zależy od wodzireja, który prowadzi zabawę. Jest to wyjątkowo śmieszny konkurs, który doprowadza do łez.

21 Taniec na leżąco – tylko dla ochotników, nie należy do tego typu zabaw wybierać losowo uczestników. Trzeba zdecydować czy będzie to konkurs solo czy w parach. Każdy z uczestników wybiera rodzaj muzyki jaki będzie chciał zatańczyć, następnie wszyscy biorący udział w konkursie muszą opuścić salę (by nie widzieli poprzedników). Należy przygotować koce, goście weselni nie mogą leżeć na parkiecie. Po kolei każdy z uczestników daje swój pokaz a goście weselni oceniają występ. Z racji, że konkurs jest naprawdę trudny, dla zwycięzców należy się nagroda, zabawa z cyklu “ubaw po pachy”

22 Kotek i myszka – bardzo urocza zabawa w której główną rolę pełnią nowożeńcy. Panie tworzą krąg na środku sali, do środka zapraszają pannę młodą. Pan młody ma za zadanie dostać się do środka, niestety zadanie utrudniają mu wszystkie kobiety które tworząc krąg trzymają się za ręce. Panie brońcie waszej myszki przed kotem!

myszka weselna

23 Tylko dla Pań – bardzo znany konkurs dla Pań, jest on wyjątkowo zabawny. Należy wybrać chętne uczestniczki i poprosić je na środek sali, a następnie przynieść o jedno krzesło mniej niż jest uczestniczek. Zaczyna grać muzyka, a zgromadzone Pani tańczą i bawią się. Nagle muzyka ucisza się, a wodzirej ogłasza co należy zdobyć, by można było usiąść na krześle. Najzabawniejsze jest to, że wymagane przedmioty są trudne do zdobycia. Mogą to być między innymi:

 • krawat
 • muszka
 • męski but
 • podkoszulka
 • okulary
 • parasol
 • itp 

Ostatnie zadanie powinno być już bardzo trudne, co więc przynieść? to już pozostawimy waszej fantazji.

24 Na barana – zabawa raczej dla młodszych uczestników. Należy wybrać dowolną ilość par i ustawić wszystkich w kole, panie stają za partnerem. Gdy orkiestra rozpoczyna cały konkurs, podczas grania następuje hasło, na znak którego panie muszą wykonać kolejno czynności:

 • wskoczyć panom na plecy
 • zeskoczyć i obiec całe kółko
 • przejść pod nogami panów
 • przejść z powrotem na plecy i wskoczyć na barana

Ostatnia pani która wskoczy na plecy odpada. Doping podczas tak wyczerpującej konkurencji jest zawsze mile widziany.

25 Butelka i długopis – jest to zabawa tylko dla pary młodej. Należy zasłonić panu młodemu oczy, a do paska od spodni przywiązać sznurek, na którego końcu przyczepiony będzie długopis. Na ziemi stawia się pustą butelkę, pani młoda musi kierować mężem w taki sposób, aby trafił on do niej zwisającym długopisem. Wodzirej na koniec zadania oznajmia “I tak będzie wyglądała noc poślubna”

26 Zbieranie na wózek – bardzo popularna zabawa z tradycją, niestety wyczerpująca dla panny młodej. Polega na poinformowaniu gości weselnych, że każdy kto chce zatańczyć z panną młodą musi uiścić opłatę (zbiórką zajmują się przeważnie świadkowie). Zebrane pieniądze zostaną przekazane na szczytny cel, jakim jest zakup wózka dla przyszłego dziecka.

wózek dla dzieci

27 Taniec z balonami – uniwersalna zabawa dla każdej pary, bez podziału na wiek. Zbieramy dowolną ilość par na parkiecie, każdy otrzymuje po jednym balonie, który należy umieścić pomiędzy panią i penem. Mogą to być dwa miejsca – okolice brzucha lub czoła. Przesympatyczny pomysł, tańczące pary nie mogą pozwolić, by balon pękł lub spadł na ziemię. Wygrywa ten, kto najdłużej utrzyma go w tańcu.

28 Taniec na gazecie – dowolna ilość uczestników zebrana jest na parkiecie. Każdej parze należy dać jedną gazetę w dużym formacie. Konkurs polega na tańczeniu, tylko i wyłącznie na rozłożonej gazecie, kto przypadkiem nadepnie na parkiet odpada z gry. Aby wszystko nie trwało zbyt długo, co pewien czas składamy gazetę, zmniejszając pole do tańca. Ostatnia para wygrywa i czeka na nagrodę w postaci gromkich braw.

29 Dyscypliny sportowe – Zabawa dla kilku par, na jej potrzeby należy przygotować kilka karteczek z dyscyplinami sportowymi. Zadaniem uczestników będzie zademonstrowanie wylosowanych dyscyplin sportowych podczas tańca. Przykładowe dyscypliny sportowe:

 • skoki narciarskie
 • jazda konna
 • zapasy
 • skok w dal
 • itp

30 Gwizdek – Do zabawy należy wybrać jedynie kilka osób, które mają poczucie humoru i potrafią gwizdać. Wszyscy otrzymują kieliszek wypełniony przykładowo bułką tartą lub mlekiem w proszku. Zasada konkursu jest prosta, wygrywa pierwsza osoba, która zagwiżdże na kieliszku. Nie wolno wysypać zawartości kieliszka, należy go zjeść, niestety zarówno mleko w proszku jak i bułka tarta są bardzo klejące, co utrudnia wykonanie tak bardzo oczekiwanego przez wszystkich gości “gwizdka”.