Choć w natłoku obowiązków związanych z organizacją ślubu wybór obrączek wydaje się dość łatwą sprawą, okazuje się, że nie zawsze jest to tak banalnie proste. Pojawia się wówczas szereg wątpliwości odnośnie rozmiaru, wzoru, koloru, formy, kształtu, grubości, rodzaju kruszcu, a ilość możliwości, jak oferuje rynek jubilerski, nie ułatwia zadania.
Najważniejszą sprawą podczas zamawiania obrączek jest ich rozmiar. Źle dobrana może być niewygodna, powodować dyskomfort i ból lub dla odmiany zsuwać się z palca. Jak zatem poznać swój rozmiar? Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście wizyta u jubilera, który użyje w tym celu profesjonalnego miernika. Domowy sposób polega na wykorzystaniu jakiegokolwiek dobrze dobranego pierścionka i suwmiarki, którą mierzymy jego średnicę po wewnętrznej stronie.
Warto pamiętać, że w cieplejsze dni palce mogą ulegać spuchnięciu i powiększyć swoją objętość, dlatego jeśli mierzymy je np. zimą czy jesienią, lepiej do otrzymanego wyniku dołożyć pół rozmiaru. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, gdy podczas upału pojawi się problem z założeniem lub zdjęciem obrączki.
Jeśli chodzi o wygląd obrączki, szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się wersje z żółtego, białego i różowego złota (zwykle 14-karatowego, czyli próby 585). Ponadto do wyboru mamy również modele srebrne, tytanowe i platynowe, często ozdobione brylantami lub cyrkoniami, o rozmaitych rodzajach powłok (polerowana, matowa, satynowana, piaskowana, diamentowana). Najpopularniejsze są oczywiście obrączki klasyczne (zaokrąglone, wklęsłe, wypukłe), choć w ostatnim czasie chętnie wybierane są również wersje o nieregularnym lub niesymetrycznym kształcie i powierzchni lub takie, które po przyłożeniu nachodzą na siebie wzajemnie lub zazębiają się. Wiele par decyduje się także na grawer, który sprawia, że obrączki nabierają oryginalnego, indywidualnego charakteru. Poza napisem, inicjałami czy datą ślubu, sporym hitem stają się modele zawierające odcisk palca lub ust współmałżonka, a nawet zapis EKG.Decydując się na obrączki, zawsze trzeba wziąć także pod uwagę własny tryb życia. Zupełnie niepraktyczne będzie kupowanie szerokich modeli dla osób, które na co dzień często używają dłoni podczas np. pracy czy innych obowiązków. Obrączka będzie służyła całe życie, warto więc postawić nie tylko na jej wygląd, ale również wygodę i funkcjonalność. Należy też pamiętać, że wersje z większą ilością dodatków i zdobień wymagają większej częstszego czyszczenia, zaś opcje dwukolorowe mogą znacznie skomplikować ich zmniejszenie lub powiększenie, jeśli w przyszłości zajdzie taka konieczność.