Tradycyjne wesela wracają do łask i są coraz częściej wybierane przez młode pary. Wracają w ten sposób do swoich korzeni – tradycji z miejsca pochodzenia narzeczonej lub narzeczonego. W Polsce mamy wiele fantastycznych zwyczajów weselnych, które rozpowszechniły się na cały kraj, jednak niektóre pozostają charakterystyczne dla konkretnego regionu. Tak właśnie jest ze Śląskiem, który wciąż pod względem językowym i kulturowym jest odrębnym bytem na mapie. Warto poznać zarówno lokalne zwyczaje, jak i ciekawe miejsca, które chętnie wybierane są przez Młode Pary planujące swoje wesele właśnie w tym regionie. 

Wybór lokalu

Myśląc o tradycyjnym weselu często wyobrażamy sobie chatę przystrojoną w lokalne dekoracje i wzory. Jednak nie wszystkim taki pomysł przypada do gustu – szukają czegoś, co będzie jednocześnie nawiązywać do lokalnych zwyczajów i historii, a także elegancko się prezentować. Dla takich par idealnym wyborem będzie Pałac Ballestremów w Rudzie Śląskiej, który jest pięknym, odnowionym zabytkiem z restauracją, salą weselną i hotelem. Obiekt powstał w XIX wieku, a na początku lat 2000 został odrestaurowany i przygotowany dla gości jako Hotel i Restauracja Adria. Można tu wyprawić wystawne wesele na kilkaset osób, ze świetną obsługą, w historycznym wnętrzu z dostępem do pałacowego ogrodu. Adria to świetny wybór na wesele z noclegiem na Śląsku dla osób szukających czegoś naprawdę wyjątkowego.

stół na weselu śląskim

Śląskie tradycje

Ślub i wesele charakteryzują się wieloma tradycjami, które mimo lat wciąż są kultywowane pod różnymi postaciami. Na Śląsku jest wiele różnych zwyczajów, które nie są znane lub popularne w pozostałych miejscach kraju. Dlatego warto się z nimi zapoznać i może zaadaptować także na swoją imprezę. Popularne jest wysyłanie zaproszeń w śląskiej gwarze, wraz z tradycyjnymi wypiekami zwanymi “kołoczem”. Docenią to z pewnością nie tylko rodzimi Ślężanie, ale także pozostali zaproszeni goście! Dzień przed ślubem natomiast zaproszona rodzina i znajomi mogą pojawić się w domu Pary Młodej na tzw. “czaskanie” – tłuczenie porcelany przed drzwiami wejściowymi. Młodzi mają w obowiązku ugościć wszystkich przybyłych i dokładnie posprzątać pozostawiony bałagan. Jest to zwyczaj znany nie tylko na Śląsku, jednak w innych regionach tłucze się także szkło, co według Ślązaków ma przynosić niestety pecha. Podczas wesela nie może zabraknąć “oczepin”, czyli symbolicznej zmiany statusu na małżeński. Kiedyś tradycja ta polegała na przycięciu włosów panny młodej i założenia jej czepca, charakterystycznego dla zamężnych kobiet. Obecnie młodzi najczęściej po prostu zdejmują symboliczne elementy stroju, czyli welon i muszkę. 

Muzyka i kulinaria

Organizując wesele na Śląsku warto zadbać o lokalne akcenty w podawanych daniach oraz granej muzyce. Goście z pewnością ucieszą się na widok tradycyjnych rolad, żuru i klusek – zwłaszcza Ci, którym kojarzą się one z dzieciństwem i kuchnią rodziców oraz dziadków. Jeśli chodzi o oprawę muzyczną, to najlepiej zdecydować się na lokalny zespół, który ma doświadczenie w tego typu występach. Doskonała zabawa do rana z nimi jest gwarantowana!