Szykując się do ślubu wybierasz odpowiedni garnitur, koszulę, krawat, spodnie, aż w końcu przychodzi czas na buty. Dwie sprawy są najważniejsze – kolor i rozmiar, ale co dalej? Te dwa elementy to dopiero początek, przejdźmy zatem do szczegółów.

Wygoda

Jedna z najważniejszych zasad podczas wyboru odpowiednich butów ślubnych – muszą być wygodne!. Aby chodziło się w nich komfortowo, trzeba starannie dobrać rozmiar. Dlaczego? po pierwsze dobrze dobrany rozmiar gwarantuje, że but nie będzie spadał, czy uciskał palców. Większość uważa, że buty się rozciągają, mają rację ( jednak warto wiedzieć, że zjawisko to zależy od rodzaju materiału z jakiego zostało wykonanie obuwie). Rozciągnięcie występuje tylko w szerz, nigdy wzdłuż, dlatego jeśli podczas przymiarki but uciska czubki palców, od razu wymień je na rozmiar większy. Poszukując obuwia, pamiętajcie również, że zawsze należy je przymierzyć, rozmiar butów różni się i zależy od wielu czynników:

 • inny materiał
 • konstrukcja modelu
 • rynek dystrybucji
 • inny producent

Jeśli nie jesteś pewny podczas wyboru odpowiedniego rozmiaru, warto skorzystać z porad sprzedawcy. To fachowcy, którzy mają znacznie większą wiedzę od was i z pewnością pomogą przy wyborze.

wiązanie czarnych butów ślubnych dla mężczyzn

Kolor

Na ślub najlepszym wyborem będzie kolor czarny! Co prawda coraz częściej możemy spotkać się wyborem obuwia w kolorze brązu i odcieniach naturalnej skóry. Nie ma w tym nic złego, wyglądają również bardzo elegancko, jednak ślub i wesele to uroczystość wyjątkowa i założenie kolorowego obuwia może zostać negatywnie odebrane przez część gości.

Kolor i faktura zawsze dobiera się do garnituru, muszą tworzyć całość. Przyjmuje się, że do jasnych garniturów dobiera się również jasne buty, a do ciemnych, te bardziej nasycone o głębokich kolorach. Na pólkach sklepowych pojawiła się cała masa obuwia kolorowego, począwszy od tradycyjnych eleganckich czarnych, poprzez brąz, grafit, granat czy bordo. Dzięki temu pan młody ma duży wybór, klasyka i tradycje coraz częściej przestają być przeszkodą, mężczyźni podobnie jak kobiety szukają alternatywy, chcą pokazać swój własny styl.

buty ślubne dla mężczyzn w trzech kolorach, czarny, brązowy i jasny brązowy

Wygląd

Znamy już rozmiar i kolor, przyszedł czas na materiał z jakiego wykonane jest obuwie. Do wyboru mamy przede wszystkim:

 • skóra licowa
 • skóra lakierowana
 • zamsz
 • warstwy łączone
 • gładka powierzchnia
 • wytłaczana powierzchnia

Jak widać wybór jest ogromny, a podjęcie ostatecznej decyzji jest dzięki temu jeszcze trudniejsze. Sam kształt butów, wstawki, elementy wiązania, to już tylko kwestia gustu. Wybierając odpowiedni model musisz połączyć wszystkie elementy, buty muszą być komfortowe, ale również dobrze wyglądać. Tylko to zagwarantuje Ci pełne zadowolenie, ślub to najważniejsza chwila w życiu, tu nie ma miejsca na kompromis, wszystko musi być idealne!

brązowe buty ślubne, krawat i okulary

Okoliczności

Każdy ślub jest inny, dlatego dobierając odpowiednie obuwie należy uwzględnić rodzaj waszej uroczystości. Na wesele organizowane w:

 • zabytkowej willi
 • ekskluzywnym lokalu
 • hotelu

warto postawić na klasykę, czyli półbuty o klasycznym wyglądzie. Natomiast na uroczystość w takich miejscach jak:

 • na plaży
 • w plenerze

a także weselach w stylu rustykalnym, można bez obaw zrezygnować z tradycji i poddać się fantazji. Nie będzie przeszkadzał tu zakup mokasynów, czy butów wsuwanych, zamiast wiązanych.

Podsumowanie

Przy doborze obuwia ślubnego, należy zawsze pamiętać o własnym komforcie i dobrym samopoczuciu. Na rynku występuje ogromna ilość modeli obuwia, cała masa kolorów i rodzajów daje możliwość panu młodemu na odrobinę szaleństwa. Nie śpieszcie się z wyborem, buty te dadzą wam gwarancję dobrej zabawy, będą także służyć przez wiele lat. Kto powiedział, że można je założyć tylko raz?  Wydanie na ten cel trochę więcej gotówki, z pewnością zwróci się wam podwójnie.