tort weselny

Tort weselny, przyjemna chwila podczas trudnych przygotowań ślubnych. Nic bardziej mylnego, wybór odpowiedniego tortu to wbrew pozorom bardzo skomplikowane i odpowiedzialne zajęcie. Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas zamówienia właściwego tortu. W końcu ta pyszność to jedna z kilku chwil, na którą czekają wszyscy goście, to symbol słodkiego życia pary młodej. Zostanie on uwieczniony z pewnością na filmie oraz zdjęciach, dlatego powinien być idealny! I nie chodzi tylko o wygląd, smak odgrywa bowiem również istotną rolę.

Obecnie zarówno wygląd, kształt jak i smak można wybrać według własnego uznania. Są firmy, które przed tort ślubnyprzystąpieniem do produkcji mogą nawet naszkicować projekt, jak będzie wyglądać ich dzieło, a degustacja pozwoli wybrać odpowiedni smak. Sporo cukierni ma własny gotowe portfolio z którego można wybrać najbardziej ładny projekt, jest to najprostsza opcja. Jeśli jednak zdecydujemy się być oryginalni, sami zadecydujemy o jego wyglądzie, lub zmodyfikujemy dostępne projekty. Torty wybiera się bowiem do wystroju sali, bukietu ślubnego, lub innych dekoracji.

Czym jednak kierować się podczas wyboru tortu weselnego? Podstawa to rozmiar tortu, nie może go zabraknąć, szkoda także aby połowa tej pyszności wylądowała w koszu (koszty zamówienia takiego dzieła nie należą do najtańszych). Jak wyliczyć zatem wagę tortu, jaki należało by zamówić?

Przyjęta jest ogólnie zasada 1 porcja to 100 gram tortu, licząc że każdy z gości powinien mieć możliwość dokładki zakładamy więc ostatecznie 200 gram na jedną osobę. jednak wybierając skomplikowane kształty i ozdoby łączna waga tortu może wzrosnąć, zatem należy poinformować cukiernię ile będzie gości, aby odpowiedni przeliczyli wagę.

 

Znając już wagę należy kierować się kolejnymi krokami:

 

  • Kształt tortu weselnego oraz jego wygląd – w tej kwestii ogranicza nas tylko wyobraźnia, większość dobrych cukierni potrafi wykonać każdy projekt według życzenia klienta. Jeśli nie mamy dużej wyobraźni można przeszukać galerie gotowych zdjęć, nie tylko tych które posiada cukiernia, w której zamawiamy tort. Najbardziej popularne są kształty okrągłe i kwadratowe ze względu na to, że łatwo i szybko się je kroi.
  • Dekoracje tortu – Cukiernie mają wiele możliwości, na torcie mogą znaleźć się nie tylko sztuczne cukrowe ozdoby, modne stały się także żywe kwiaty zdobiące te fantastyczne pyszności. Dekoracje najlepiej połączyć z wystrojem sali lub sukni Panny Młodej. Nie wolno zapomnieć jednak że ozdoby mogą być przeróżne, jednak wpływają one na koszt zamówienia.
  • Smak tortu – wybierając odpowiedni kształt i ozdoby nie zapomnijcie o smaku. Do wyboru mamy całą gamę, począwszy od standardowych wyborów jakimi są, wanilia, czekolada, truskawka, skończywszy na mało spotykanych, jakimi na pewno są smak bananowy, serowy czy innych rzadkich owoców.Jeśli chcemy każda warstwa może być inna, wszystko zależy tylko od pomysłu.
  • Polewa – podstawowa i najbardziej wybierana jest oczywiście polewa biała, jednak coraz częściej pary wybierają coś bardziej oryginalnego. W tej kwestii również nie ma granic, na życzenie klienta cukiernia może przygotować każdy kolor, czarny, zielony , niebieski, wszystkie odcienie pasteli, nie ma żadnych wyznaczników.
  • Termin przydatności – element często pomijany, którego błąd może nas wiele kosztować. Wybierając tort należy uwzględnić miejsce oraz porę roku, w której odbędzie się ślub. Nie każdy tort wytrzyma w gorącej sali, a nie każda restauracja ma, lub udostępnia chłodnię. W takim wypadku tort mógłby się po prostu rozpłynąć. Nawet jeśli restauracja ma i użyczy chłodnie, nasz tort może stać wiele godzin obok kiełbas i innych niepożądanych produktów, które mogą w znaczący sposób zepsuć smak i zapach tortu. Warto zatem upewnić się czy restauracja ma specjalne miejsce do przechowywania, lub zamówić tort z dowozem specjalną chłodnią w dniu ślubu.

tort weselny

Wybierając cukiernię warto dowiedzieć się coś więcej na jej temat. Czy cukiernik ma odpowiednie doświadczenie, czy firma udostępnia portfolio, czy można zdegustować różne smaki i polewy. Profesjonalne cukiernie wszystko to oferują, mniejsze które przyciągają niższą ceną mogą nie dać takiej możliwości.

Warto ustalić z restauracją w której odbywać się będzie wesele, czy rozpakują oni i przygotują tort, a także pokroją go na sali? Niestety restauracje czasami odmawiają tej czynności, jeśli tort zostanie zamówiony w innej firmie. W takim wypadku należy ustalić, czy cukiernia która przygotowuje dla nas tort rozpakuje go i przygotuje.

Ostatnia bardzo ważna informacja, tort należy zamawiać z bardzo dużym wyprzedzeniem! nawet kilkumiesięcznym. W przypadku mało skomplikowanych zamówień i wyboru tortu z galerii danej cukierni wystarczy zamówić go na kilka tygodni przed ślubem. Jednak ważne jest, aby podpisać umowę z daną cukiernią na piśmie. Zlecenie powinno być bardzo szczegółowe, aby uniknąć nieporozumień i rozczarowań. Cena powinna zawierać końcową sumę, wraz z wszystkimi dodatkami, które cukiernie potrafią doliczać osobno do podstawowej ceny tortu.