Jeśli zdecydujecie się powierzyć wykonanie zaproszeń ślubnych profesjonalnym firmom, powinniście wiedzieć dlaczego ceny tak bardzo różnią się od siebie, pomimo że na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Metod produkcji zaproszeń jest bardzo dużo, profesjonalne firmy skupiają się na jednej technice, lub korzystają z kilu opcji. W tym artykule przedstawimy wam, jakie techniki druku są obecnie wykorzystywane, abyście mogli bliżej przyjrzeć się szczegółom, które mają ogromny wpływ na cenę końcową produktu.

zaproszenie ślubne o pięknych różowych kolorach

fot: (http://www.zapi.pl/)

Druk cyfrowy

Najbardziej popularna metoda produkcji zaproszeń, ich główna zaletą jest fakt, że wytworzenie kartek tą techniką jest najprostsze i\ jednocześnie najtańsze. Obrazy graficzne zapisywane są na komputerze, a ich dostępność jest bardzo duża, dzięki czemu kartki są różnorodne i niepowtarzalne. Zaproszenia wykonane metodą cyfrową, są bardzo przyjemne i gładkie w dotyku, ich największą zaletą jest dowolna personalizacja. Klient bez problemu może zmieniać praktycznie wszystko. Począwszy od wyboru papieru dekoracyjnego, po kolor i rodzaj czcionki, czy układ oraz styl. Można rzec, że w tym wypadku nie ma żadnych ograniczeń, drukarnie mogą wykonać każdy projekt. Większość sklepów korzysta z drukarek, niekiedy można spotkać jeszcze firmy, które korzystają z ogromnych pras, wydruk jednak nie różni się dla naszego oka praktycznie niczym. Te wszystkie cechy sprawiły, że druk cyfrowy praktycznie zdominował branże papeterii ślubnej.

wzór na zaproszeniu ślubnym wykonany metodą rytownictwa

fot: (https://pl.pinterest.com/)

Rytownictwo

Jedna z najstarszych metod, którego tradycja sięga wiele pokoleń. Produkcja polega na przygotowaniu odpowiedniego projektu, który zostaje wycięty na miedzianej płycie. Następnie całą płytkę powleka się specjalną gęstą farbą i czyści tak, aby atrament pozostał tylko w najgłębszych rowkach. Na tak przygotowaną płytę umieszcza się papier, który jest jednocześnie kształtowany i zabarwiony atramentem, który pozostał w rowkach. Nadruk jest bardzo elegancki i wypukły, wygląda jak by unosił się na papierze. Niestety przygotowanie projektu, jak i czas potrzebny do produkcji jest bardzo długi, co sprawia, że jest to jedna z droższych form druku zaproszeń ślubnych. 

wytłoczone litery na białej kartce

fot: (http://www.mr-cup.com/blog.html)

Tłoczenie

Podobnie jak w przypadku grawerowania, papier umieszczony zostaje pod dwie specjalnie zaprojektowane płyty z blachy. Po dociśnięciu na kartce zostają podniesione i wypukłe litery, kształt i formę można dowolnie personalizować. Wytłoczone litery mogą być oczywiście kolorowe lub pozostać bez jakichkolwiek zmian, najważniejsze jednak by stosować gruby i gładki karton. Dzięki temu zaproszenie będzie wyglądało bardzo elegancko. 

kwiatowe zaproszenie ślubne

fot: (http://www.zapi.pl/)

Druk offsetowy/litografia

Jedna z prostszych i najczęściej stosowanych form wykorzystywana w nowoczesnym druku. Podobnie jak w drukarce maszyny korzystają z czterech kolorów (czarny, purpurowy, błękitny, żółty). Korzystając z takiej kombinacji drukarnie mogą otrzymać każdy kolor. Tusz przenoszony jest na gumowe wałki, które dociskając papier pozostawiają na nim farbę. Nowoczesne maszyny mogą korzystać metalicznych lakierów, dzięki czemu wykończenie jest bardziej eleganckie, a druk zyskuję większą głębię. Obok druku cyfrowego to najczęściej wybierana metoda druku, jest szybka i tania.

złote napisy wykonane metodą druku termograficznego

fot: (http://www.perfectweddingcollections.com/)

Druk termograficzny

Jak sama nazwa wskazuje, drukowanie polega na wykorzystywaniu ciepła, by połączyć papier z specjalną folią. Do urządzenia umieszcza się powlekany papier, do którego jest przyklejona złota lub srebrna folia. Otrzymany tekst jest błyszczący i elegancki, w warunkach domowych po zakupie specjalnej foli, można uzyskać taki efekt prasując od góry powlekany papier żelazkiem. Metoda ta jednak jest bardzo czasochłonna, a efekty nie zawsze są zadowalające. 

złote zaproszenie ślubne

fot: (http://smittenonpaper.com/)

Wytłaczanie

Metoda zyskała dość duże zainteresowanie ze względu na możliwość wyprodukowania zaproszeń ślubnych o wyjątkowych i bardzo skomplikowanych kształtach, niskim kosztem. Polega na przygotowaniu oryginalnego wzoru na metalowej miedzianej płytce, którą nakłada się na kartkę i dociska, dzięki czemu niechciane fragmenty zostają oddzielone. Piękne błyszczące kolory uzyskuje się poprzez wytłoczenie pod dużym ciśnieniem specjalnej folii w papierze. Minusem jest ograniczona ilość form, ze względu na wysoki koszt produkcji szablonów.

laserowe tłoczenie na papierze

fot: (http://inspiration.co.uk/)

Grawerowanie laserowe

Coraz częściej spotykana forma produkcji zaproszeń ze względu na nieograniczone możliwości. Firma ponosi jedynie jednorazowy koszt zakupu lasera, klient natomiast otrzymuję pięknie i skomplikowane wzory. Przy korzystaniu z lasera proponuje się zawsze bardzo gruby papier, ponieważ laser wnika dość głęboko, cieńsze kartki mogą zostać przecięte na wylot. 

laserowe wycięcie wzoru na zaproszeniu ślubnym

fot: (http://papelcouture.com/)

Wycinanie laserowe

Podobnie jak wyżej, do pracy wykorzystuje się laser, z tą różnicą, że nie wytłacza on napisów, a przechodzi przez kartkę na wylot. Urządzenie to wykorzystuje się do wycinania najbardziej skomplikowanych wzorów. Otrzymane zaproszenia są jednak bardzo kruche, warto pamiętać, że metoda ta nie sprawdza się przy wycinaniu tekstu, gdyż jest on po prostu niewyraźny i mało czytelny.  Laser stosuje się także do wycinania wzorów w drewnie i innych materiałach. Metoda często stosowana, ze względu na nieograniczone możliwości, taka usługa jest jednak cały czas droższa od standardowych technik.

wytłaczane z granatowym kolorem zaproszenie ślubne

fot: (https://pl.pinterest.com/)

Prasa

Najstarsza metoda drukowania, która zyskała niedawno drugie życie. Projekt rozplanowany jest w formie, a następnie dociśnięte do papieru. To jednak bardzo czasochłonna praca, która ze względu na bardzo wysokie koszty jest bardzo rzadko stosowana.

 

W następnym artykule przedstawimy wam kolejne czynniki, które znacząco wpływają na ceny zaproszeń ślubnych.