Szukacie wyjątkowych atrakcji weselnych, które na długo zostaną zapamiętane przez wszystkich gości? Co powiecie na pokaz tańca brzucha, wykonany przez profesjonalną tancerkę. Wiele par rezygnuje z długich i męczących oczepin i konkursów, tradycja ta coraz częściej zostaje pomijana. Warto zastanowić się nad inną formą rozrywki, która z pewnością urozmaici waszą uroczystość. Przedstawimy wam wywiad z Panią Anna Gogół “Ayse” Mistrzynią Polski Belly Dance 2015 w kategoriach: Raks Sharki, Folklor i Show.

wesele-slub: Czym dla Ciebie jest taniec brzucha?

Ayse: Taniec brzucha jest dla mnie bardzo ważnym aspektem w życiu. Jest formą pewnego rodzaju spełnienia, harmonią ducha, uczuć i emocji poprzez poznawanie swojego ciała i jego możliwości. Jest pasją, sposobem na życie oraz moją pracą, która daje mi wiele radości i satysfakcji.

taniec brzucha - Ayse Anna Gogół

W jaki sposób zainteresowałaś się tańcem orientalnym?

Tańcem interesuje się od dziecka. Na początku zafascynowałam się teledyskami znanej piosenkarki Shakiry i próbowałam ją naśladować. Dopiero jakiś czas później odkryłam prawdziwy taniec orientalny i zorientowałam się, że nie do końca jest to tak jak sobie do tej pory wyobrażałam. Długo też byłam samoukiem, ponieważ pochodzę z małego miasta i nie było tam możliwości uczęszczania na regularne zajęcia. W wieku 20 lat przyjechałam do Gdańska i tutaj już mogłam pod okiem profesjonalistów się szkolić. Zaczęłam też jeździć na warsztaty w Polsce i za granicą, a także nadrabiałam zaległości w balecie.

taniec brzucha - Ayse Anna Gogół

Jak wyglądały Twoje początki jako tancerki Belly Dance.

Uważam, że mam w życiu szczęście i otaczam się życzliwymi osobami w moim środowisku tanecznym, którzy pomogli mi wejść w cały ten system. Od zawsze też uwielbiam występować i dzielić się swoją pasją więc pierwsze pokazy były dla mnie czystą przyjemnością. Dodatkowo też prowadzę zajęcia regularne więc mam też możliwość dzielenia się swoimi umiejętnościami w ten sposób. Myślę też, że cały czas jestem na początku mojej ścieżki więc skupiam się na ciężkiej pracy.

Jesteś mistrzynią tańca orientalnego w Polsce i laureatką krajowych oraz międzynarodowych konkursów. Jak wyglądają Twoje przygotowania do zawodów? Jak długo trzeba trenować, by osiągnąć podobny Twojemu kunszt oraz zmysłowość?

Taniec jest taką formą w której nie można jednoznacznie stwierdzić jak długo trzeba trenować, aby osiągnąć pewien poziom. Można tańczyć 5 lat, ale tylko uczęszczać na zajęcia regularne i wciąż być na innym poziomie niż osoba, która tańczy 2 lata i ciężko pracuje również na własną rękę, jeździ na warsztaty i cały czas się szkoli. Każdy mój dzień wypełnia taniec i samodoskonalenie. Pracuję nad techniką taneczną, interpretacjami choreograficznymi. Taniec orientalny to nie tylko ruchy, ale ich świadomość i wiedza, którą każda tancerka cały czas próbuje pozyskać. Nad zmysłowością nie muszę pracować – jestem po prostu kobietą.

taniec brzucha - Ayse Anna GogółKto pojawia się na Twoich pokazach?

Na pokazy przychodzi sporo osób. Moi przyjaciele, rodzina, uczennice i osoby, które są bardzo ciekawe jak wygląda to na żywo. Sama też organizuję event taneczny, aby tancerki z okolic mogły się zaprezentować przed widownią, podzielić się pasją z najbliższymi i po prostu spędziły ze sobą miło czas.

Kto może trenować taniec brzucha?

Taniec brzucha może trenować każda kobieta (również zdarzają się mężczyźni i nie ma w tym nic złego) niezależnie od wieku. Jest to taka forma tańca którą mogą wykonywać już małe dziewczynki, a także osoby starsze. Ruchy i aktywność fizyczna na zajęciach jest dostosowywana do grup. Zajęcia odbywają się też na różnych poziomach zaawansowania. Taniec pomaga w akceptacji swojego ciała oraz ma magiczną siłę, która sprawia, że kobiety wychodzą z zajęć szczęśliwe.

Czy jest to popularna forma tańca?

Taniec orientalny cieszy się ogromną popularnością, która z roku na rok rośnie. Obecna forma tańca ma charakter fuzji. Łączy się z folklorystycznymi tańcami kultury arabskiej z formą sceniczną i baletową. Jest to forma tańca, która jest żywą sztuką – ciągle się rozwija.
Taniec orientalny składa się z wielu różnorodnych stylów i gatunków. Pojawiają się też nowe nurty takie jak do których m.in. należą tribal fushion czy show bellydance więc każdy znajdzie coś dla siebie.

taniec brzucha - Ayse Anna Gogół

Gdzie i dla kogo najczęściej organizowane są pokazy z Twoim udziałem?

Taniec orientalny prezentuje się fantastycznie na imprezie firmowej, weselu czy innym evencie. Wzbudza on zachwyt i jest długo zapamiętany przez gości w związku z tym z reguły występuję na takich wydarzeniach. Pokaz taneczny jest formą prezentu dla pary młodej lub solenizanta bądź też jest zamawiany jako niespodzianka dla gości. Nie spotkałam się w swojej pracy z krytycznym przyjęciem urozmaicenia eventu częścią artystyczną wręcz przeciwnie. Goście z reguły są zachwyceni kolorowymi występami w profesjonalnych, bogato zdobionych strojach. Często też organizowana jest integracja gości – czyli krótka nauka podstawowych ruchów połączona ze wspólną zabawą.

A propos występów na weselach: Taniec brzucha to wyjątkowo zmysłowa forma tańca. Czy zdarza Ci się spotykać z propozycjami matrymonialnymi po pokazie?

Pewnie to zabrzmi aż nieprawdziwie, ale nigdy nie miałam żadnej propozycji matrymonialnej po pokazie ani innych nieprzyjemności z tym związanych. Taniec orientalny często kojarzony jest stereotypowo i osoby, które wcześniej nie widziały go na żywo bądź trafiły na filmik w intrenecie, który odbiega często od występów profesjonalnych tancerek mogą sobie wyobrażać go w sposób wyzywający bądź nadmiernie zmysłowy.
Pokazy taneczne wykonywane na eventach zabierają gości w świat baśni. Tancerki tańczą z rekwizytami takimi jak skrzydła czy ogniste fanveile, które nadają czarującego klimatu. Moje pokazy są odbierane jako forma sztuki i doskonałej kontroli nad własnym ciałem. Chętnie dziele się swoją pasją z odbiorcami i dobieram też repertuar do eventu. Każda osoba zamawiająca pokaz ma możliwość dokładnego omówienia formy występu.

taniec brzucha - Ayse Anna Gogół

Jak reaguje publiczność na zmysłowy i żywiołowy taniec orientalny? Czy podczas nauki tańca organizowanej w trakcie takich pokazów, publiczność chętnie włącza się do zabawy?

Jak już wspomniałam wcześniej publiczność reaguje bardzo pozytywnie i entuzjastycznie. Jest to dla nich uczta dla oczu poprzez taniec z pięknymi rekwizytami wykonywany w bogato zdobionych i lśniących strojach. Bardzo chętnie wszyscy włączają się do zabawy niezależnie od wieku i płci. Jest to chwila dla gości, aby mogli poduczyć się kilku kroków, a potem wykorzystywać je przez resztę wieczoru na parkiecie. Jest to niesamowity sposób, aby zintegrować gości i sprawić, że zapamiętają niespodziankę przez bardzo długi czas.

Jakie masz marzenia zawodowe na przyszłość ?

Moim marzeniem zawodowym jest ciągły rozwój. Nigdy nie chcę stanąć w miejscu i uznać, że już wszystko wiem i nie muszę się doszkalać. Taniec jest to droga, którą idzie się całe życie i nigdy nie osiąga się idealnego poziomu. Zawsze jest coś co można zrobić lepiej. Chcę też cały czas dzielić się pasją ze wszystkimi poprzez pokazy i naukę.

Ayse Taniec Orientalny (http://ayse.pl)