RESTAURACJE WESELNE

 

Przygotowania do ślubu to chyba jedno z najtrudniejszych zadań jakie przyjdzie nam w życiu sprostać. Właśnie od wyboru sali weselnej rozpoczyna się planowanie ślubu, terminy bowiem wynajmu atrakcyjnych restauracji czy hoteli rezerwowane są czasami nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na szczęście co roku liczba nowych pomieszczeń, w których można zaplanować wesele jest coraz więcej. Do dyspozycji nowożeńców jest aktualnie naprawdę bardzo duży wybór, co w zasadzie utrudnia podjęcie ostatecznego wyboru. W jednym miejscu podoba nam się sala, w innym wspaniały wygląd zewnętrzny lokalu,w kolejnym niska cena, a w następnym najlepsza lokalizacja. Ciężko znaleźć idealne rozwiązanie, dlatego zawsze trzeba pójść na kompromis i wybrać, co jest dla nas najważniejsze, czym się kierować. Aby ułatwić wam ten wybór przedstawimy w największych szczegółach, na co zwrócić uwagę podczas wyboru sali weselnej.

 

Podczas wyboru sali weselnej są ważniejsze i mniej ważne elementy na które trzeba zwrócić uwagę. Podczas wyboru kierujemy się kilkoma podstawowymi informacjami:

 • cena – to oczywiście podstawa, każda para młoda ma określony budżet i ten czynnik jest najważniejszy.
 • wielkość sali – trzeba wybrać idealne pomieszczenie, aby stosunek zaproszonych gości idealnie pasował do wielkości wynajmowanego lokalu.
 • wygląd estetyczny lokalu – każdy zwraca uwagę na szczegóły, nasza impreza musi być idealna i zachwycać wszystkich gości.
 • lokalizacja – trzeba zdecydować czy wynająć salę w mieście, czy poza nim gdzie ceny są niższe, jednak dochodzą koszty transportu.
 • menu – każda restauracja ma swojego kucharza i własne menu, trzeba dobrze sprawdzić ten element, ponieważ atrakcyjne potrawy to podstawa na weselu.
 • baza noclegowa – zapewne część gości będzie chciało wynająć pokój, trzeba to uwzględnić podczas naszego wyboru

 

Poza tymi głównymi cechami jest jeszcze masa innych mniej lub więcej ważnych elementów, jednak nie powinny mieć już takiego dużego wpływu na wybór sali. Mowa tu między innymi o takich szczegółach jak nagłośnienie sali, obsługa kelnerska, kolorystyka pomieszczenia, czy miejsce posiada ogród (latem to dodatkowa atrakcja) itp.

Skupiając się jednak na tych najważniejszych poniżej opisane zostały dokładnie, przykłady jakimi kierować się szukając idealnej sali weselnej.

 

Wielkość i położenie sali weselnej

Rozpoczynając poszukiwania sali weselnej, trzeba zaplanować na ile osób będzie przygotowany ślub. Z racji, iż salę należy zarezerwować z bardzo dużym wyprzedzeniem, nikt nie oczekuję, że każdy poda dokładną liczbę. Bierzemy pod uwagę przybliżoną wartość 70-80 osób czy nawet 50-70 osób. To w zupełności wystarczy, oczywiście każdy lokal sale weselnepodaje maksymalną liczbę gości, jaką są w stanie przyjąć, jednak trzeba brać poprawkę, że liczny te są często zawyżone. Nikt nie chce, aby goście byli ściśnięci a stoliki wypełnione do ostatniej osoby. Główna uwagę zwracamy w tym momencie na dwa aspekty, po pierwsze wielkość sali, w tym temacie zdania są bardzo podzielone. Jedni wolą mniejszą salę, ponieważ będzie ona zawsze zapełniona gośćmi, lepiej także wygląda na filmach i zdjęciach, gdy parkiet pełny jest roztańczonych osób. Inni z kolei wolą przestrzeń, aby nie trzeba było uważać, by nie potrącić par tańczących koło nas. Na dużym parkiecie jest zawsze więcej możliwości, pary mają dużo swobody, a dodatkowe zabawy, które tworzy orkiestra mają większy rozmach. Drugą sprawą jest wybór lokalu, w którym sala jest połączona w jednym dużym pomieszczeniu wraz ze stołami, lub zdecydowanie się na salę, która jest w osobnym pomieszczeniu. Zdecydowana większość wybiera opcję pierwszą, nie chcąc rozdzielać gości. Są jednak zwolennicy drugiej opcji, goście lepiej się czują na zamkniętych salach, gdzie nie są obserwowani przez innych zaproszonych siedzących przy stole.

 

Cena za wynajem lokalu weselnego

Jak wiadomo decyzja o wyborze sali weselnej, w dużej mierze uwarunkowana jest dostępnymi środkami finansowymi. Tutaj pojawia się najwięcej kwestii spornych, bowiem cennik wynajęcia lokalu jest bardzo różny. Każda oferta jest unikatowa i każda trzeba starannie przeanalizować, nie da się bowiem określić na czysto ile wychodzi za daną osobę. Dlaczego? ponieważ nie każda restauracja, czy hotel podaje koszty dodatkowe takie jak:

 • dodatkowe koszty za dekoracje
 • dodatkowe koszty za alkohol kupiony w innym miejscu (w umowie są czasami zapiski, że alkohol musi być zakupiony w danym lokalu)
 • dodatkowe koszty za parking
 • brak możliwości zmiany liczby gości (w przypadku zmiany liczby gości nie ma możliwości zwrotu)
 • dodatkowe koszty za proste napoje (jak chociażby woda)

jest wiele szczegółów, które mogą zwiększyć całkowity koszt wynajmu lokalu.

 

Lokalizacja sali weselnej

sale bankietowe weselne

Podczas poszukiwania lokalu trzeba zdecydować, czy chcemy aby nasza impreza odbyła się jak najbliżej centrum miasta (gdzie wszyscy goście, bez problemu będą mogli dojechać). Czy zdecydujemy się na obrzeża lub jeszcze bardziej oddalone miejsca. Jak to różnica? przeogromna, wybierając lokal w centrum miasta po pierwsze cena będzie znacznie wyższa, a sama sceneria na pewno nie będzie zachwycająca. Są to przeważnie restauracje z mniejszym pomieszczeniem, lub hotele z duża salą i jeszcze większą ceną. Decydując się natomiast na lokal poza granicami miast dochodzi dodatkowy koszt transportu (trzeba zapewnić bowiem wszystkim gościom zarówno podwózkę do jak i z imprezy). Cena jednak za wynajem jest zdecydowanie niższa, aniżeli w mieście. Ostatnim wyborem jest zaplanowanie wesela w pięknym i romantycznym miejscu, jak na przykład sala bankietowa nad jeziorem. W tego typu restauracjach w okresie letnim do dyspozycji jest przeważnie piękny taras lub ogór. Modne stają się także wesela w plenerze, opcja ta dostępna jest tylko w okresie letnim z wiadomych przyczyn.

 

Menu

kucharz weselnyKtóry z gości, będąc w kościele nie myśli już o potrawach przygotowanych na obiad? Dla wielu osób kluczem do udanego wesela jest dobra muzyka i jedzenie, ten duet musi współgrać i nie ma tu żadnych kompromisów. Wybierając lokal w którym spędzimy całą noc, menu musi być bardzo bogate, wybierając dania trzeba mieć duży wybór. Potrawy nie mogą być tylko mięsne, nie każdy z gości przepada za tego typu posiłkami, musimy założyć, że znajdą się zwolennicy dań wegetariańskich. Ciężko jest dopasować wszystkim, dlatego nasze menu musi być zróżnicowane. Ale sam wybór to za mało, w tym wypadku warto poddać się degustacji podstawowych potraw, aby sprawdzić umiejętności kucharza. Na papierze bowiem wszystko może wyglądać pięknie i apetycznie, jednak w rzeczywistości może sprawić, że nasza zabawa zostanie zepsuta przez słabe umiejętności kulinarne zatrudnionych tam kucharzy.

 

Obsługa, czyli kelnerzy i kelnerki

Dobrze jest zaobserwować jak zachowują się kelnerki lub kelnerzy, będą oni zapewne obsługiwać i naszych gości. Ważne aby były to osoby pogodne i uśmiechnięte, nie chcemy aby potrawy podawały nam osoby nadąsane, wyglądające jak by cierpieli że muszą pracować. Dobry kelner potrafi dogadać się z kapelą, odnośnie podawania posiłków w czasie przerwy. Najważniejsze, aby nie rzucał się w oczy, a za razem, aby sprawił, że nic nie będzie brakować na stole.

 

Baza noclegowa

Ten element jest dość istotny, jeśli spośród naszych zaproszonych gości, będą osoby przyjeżdżające z odległych miejsc. Wynajęty autobus odwozi zawsze gości weselnych do najbliższego miasta, stamtąd w środku nocy ciężko będzie wszystkim powrócić do domu, jeśli ich miejsce zamieszkania oddalone jest o dziesiątki lub setki kilometrów. W tym wypadku musimy zapewnić im nocleg, jeśli liczba takich osób jest mała to nie ma problemu, większość restauracji posiada kilka pokoi, gorzej jeśli liczba ta jest większa. Należy ustalić z właścicielami lokalu ile mogą zapewnić pokoi, ewentualnie poszukać w pobliżu hotelu lub pensjonatu. Koszty jednak wynajmu pokoi w lokalu, który wynajęliśmy do zabawy są zdecydowanie niższe, a pokój dla nowożeńców przeważnie jest darmowy.

 

Wygląd sali oraz lokalu

dekoracje sali weselnej

Wszyscy jesteśmy wzrokowcami, i liczy się wygląd miejsca, w którym spędzimy całą noc. Temat bardzo delikatny, ponieważ każdemu podoba się coś innego, każdy ma swoje wizję jak powinna wyglądać sala weselna i jej wystrój. Przede wszystkim trzeba spokojnie obejrzeć całą salę, sprawdzić w jakim jest stanie technicznym, na pierwszy rzut oka wszystko może wyglądać pięknie. Zwrócić można uwagę na wystrój, obrazy na ścianach, zdjęcia, lustra, wszystko to musi idealnie komponować się z własną wizją dekoracji podczas naszej imprezy. Dużo osób zwraca uwagę na podpory, które często występują na dużych salach tanecznych. Muszą one być ustawione w taki sposób, aby nie przeszkadzały podczas zabawy. Doświadczeni tancerze, osoby które często bywają na zabawach wiedzą także jak ważny jest parkiet. Nie może być on za ślizgi, utrudnia to bowiem w znaczący sposób taniec. Dla kobiet na szpilkach staje się dużym ciężarem, dlatego powinien być on jak najbardziej szorstki. Na śliskim parkiecie nie trudno o nieszczęście, zważywszy na fakt, że alkohol będzie stał na każdym stole.

 

Klimatyzacja

Mało kto zwraca na to uwagę, co może być powodem sporych problemów. Większość lokali traktuje klimatyzację jako standard, niestety są jeszcze miejsca gdzie jest jej brak. W okresie letnim jest to nie do przyjęcia, alkohol, gorączka i duszność to przepis na totalną katastrofę! Nie dość, że jedzenie w takich warunkach bardzo szybko się psuje, to jeszcze goście weselni, pod wpływem upałów nie mają ochoty na zabawę. A ci którym temperatura nawet nie przeszkadza, zdecydowanie szybciej się zmęczą. Jest to więc element nieodzowny podczas wyboru sali weselnej.