planowanie ślubu

Organizacja wesela, jak zaplanować ten wyjątkowy dzień bez zbędnego stresu? Czy to w ogóle możliwe?

Planowanie ślubu i wesela to jedno z najtrudniejszych zadań z jakim przyjdzie wam się zmierzyć. Jednak podczas tego wyzwania spotkamy się z wieloma przeciwnościami losu, na które nie będziemy mieć wpływu. To jednak normalne, było by wręcz dziwne, aby wszystko toczyło się bez najmniejszych problemów. Ważne aby zachować spokój, a to nie będzie takie proste. Podczas planowania wesela trzeba przygotować się na “dobre rady” rodziny, czy przyjaciół. Każdy z naszych doradców, wie przecież najlepiej co i jak, niestety nie wszystkie te rady są pomocne, a niektóre wręcz powodują dodatkowe konflikty.

Na pewno im wcześniej zaczniecie planować wasz ślub tym lepiej i łatwiej, problem jest większy jeśli z różnych przyczyn nie możecie czekać, i czas na organizację jest krótszy niż 9 miesięcy. Bez paniki, wszystko da się zorganizować nawet i w krótszym czasie, a dzięki tej lekturze z pewnością chociaż trochę ułatwicie sobie pracę jaka na was czeka.

 

Organizacja ślubu na 12 miesięcy przed imprezą

Krok 1. Organizację ślubu i wesela zaczyna się zawsze od spotkania rodziny panny młodej, rodziną pana młodego. Spotkania te nie należą do lekkich, poruszane są bowiem trudne tematy, a każda ze stron ma swoje poglądy i oczekiwania w kwestii organizacji. Bywa, że tradycje w obu rodzinach są różne i powstaje już na początku dylemat, jak pogodzić jedno z drugim. Dlatego w kwestiach spornych to wy musicie podjąć ostateczną decyzję, to wasz ślub i to na was spoczywa cały ciężar.

Krok 2. Ustalanie budżetu
planowanie budżetuTo chyba najtrudniejsza kwestia. Nigdy nie da się zaplanować budżetu w sposób idealny, pieniędzy zawsze brakuje, dlatego zakładając ostateczną sumę, trzeba brać poprawkę minimum 10% różnicy. Planowanie ślubu zaczyna się od liczenia gości, trzeba starannie wybrać kogo chcemy zaprosić na wesele. Koszt wynajęcia restauracji to największe obciążenie naszego budżetu. Ustalając finanse, trzeba uczciwie porozmawiać z rodzicami, czy dołożą się oni do naszej uroczystości. Wiele rodzin trzyma się tradycji, gdzie po stronie Pana młodego jest sfinansowanie przynajmniej alkoholu, tortu i bukietu na ślubie. Po stronie panny młodej są opłaty za wynajęcie sali weselnej oraz menu. Reszta dzielona jest często po połowie. Jednak sprawa finansów jest sprawą delikatną, dlatego w każdej rodzinie trzeba podejść do tematu indywidualnie. Mając ustalony już końcowy budżet przystępujemy do kolejnych czynności.

Krok 3. Wybór daty ślubu
Niestety nie zawsze uda się zarezerwować najlepszy według nas dzień. W rzeczywistości wybór daty polega na udaniu się do naszej parafii i sprawdzeniu, które dni są wolne. W zależności od kościoła, rezerwacje odbywają się z wyprzedzeniem pół rocznym, rocznym, a nawet dłuższym. W grafiku zaznaczamy już konkretnie dzień i godzinę, nie będzie już raczej możliwości przesunięć, więc dobrze zastanówcie się przed podjęciem ostatecznej decyzji. Mając zarezerwowany termin w kościele, rozpoczyna się cały proces kolejnych planów, nie należy tutaj zwlekać, od razu więc zabieramy się za kolejne rezerwacje takie jak:

  • rezerwacja sali weselnej, a następnie noclegu dla gości
  • rezerwacja zespołu muzycznego, bądź Dj w zależności od waszych preferencji
  • rezerwacja fotografa
  • rezerwacja kamerzysty

To są najważniejsze punkty, które trzeba wykonać najlepiej z rocznym wyprzedzeniem. Niestety w tym wypadku terminy bywają bardzo napięte, a grafik ustalony jest czasami kilka – kilkanaście miesięcy przed weselem.

 

ślub

 

Organizacja ślubu na 8-6 miesięcy przed imprezą

Krok 1. Nauki przedmałżeńskie
W tym terminie można wybrać się do naszej parafii w celu ustalenia nauk przedmałżeńskich. Kursy takie znaleźć można w internecie, nie trwają one bardzo długo, jednak lepiej nie odwlekać ich na sam koniec, gdzie pracy będzie sporo, a czasu zacznie brakować na inne czynności.

Krok 2. Suknia ślubna
Wybór sukni ślubnej i garnituru. Oczywiście można z tym jeszcze poczekać, jednak lepiej mieć to załatwione od razu. W końcu wybór niepowtarzalnej sukni ślubnej, to nie jest zajęcie na jeden dzień. W zależności czy chcecie kupić nową, używaną, czy też wypożyczyć, sprawa poszukiwań wygląda zupełnie inaczej. W przypadku zakupu nowej sukni, trzeba udać się do salonu, gdzie przeszukujemy kolejne modele i przymierzamy. Najlepiej zabrać ze sobą rodzinę, która ocenia i podpowiada w wyborze. Innym sposobem, może być spokojne przeglądanie sklepów internetowych, wybór jest przeogromny i poświęcając cały dzień, nie jesteśmy w stanie przejrzeć całej galerii. W przypadku sukni ślubnych używanych, czas ma większe znaczenie, trzeba bowiem cały czas szukać na różnych portalach, takich jak allegro czy olx dobrej okazji. W ostateczności można także skorzystać z wypożyczalni, dobrze jednak i w takim wypadku dokonać od razu rezerwacji. Gdy już mamy sprawę sukni ślubnej załatwioną, czas przystąpić do kompletowania reszty, czyli butów ślubnych, biżuterii, welonu itp.

Krok 3. Garnitur Pana młodego
Wybór garnituru dla Pana młodego. Jeśli nie znamy się na modzie, dobrze udać się do salonu męskiego. Tam fachowcy zajmą się od A do Z panem młodym, przygotują nie tylko garnitur, ale także dobiorą koszulę, krawat, kamizelkę, spinki, buty, pasek itp. Wszystko idealnie dopasowane do postury pana młodego, aby fason i krój leżały idealnie.

Krok 4. Obrączki ślubne
Bez pośpiechu można rozpocząć poszukiwania obrączek ślubnych. Mamy kilka możliwości ich nabycia, pierwsze to przeszukiwanie sklepów internetowych. W Polsce jest tylko kilka znanych producentów biżuterii, są to firmy Kruk, Apart obrączki ślubnei YES, jednak są także mniejsze, które za to specjalizują się w produkcji obrączek ślubnych – Art Deco, Górecki, Lisiewski, Łazur, Węc,Wimet. Oczywiście nie należy zamawiać obrączek przez internet, korzystamy z niego wyłącznie w celu wybrania danego modelu. Aby dokonać zakupu trzeba udać się do jubilera, który zmierzy nam grubość palca i doradzi co do szerokości oraz pozostałych ważnych cech obrączki.
Jeśli mamy złotą biżuterię, której już nie nosimy lub dostaliśmy obrączki w spadku po rodzicach czy babci, można je oddać do przetopienia. Z uzyskanego złota jubiler wyprodukuje nam obrączki, które w pewnym sensie będą miały sentymentalną wartość. Artykuł pomocny przy wybieraniu obrączek znajdziesz TUTAJ.

 

Krok 5. Wybór świadków
Warto wcześniej zapytać wybrane przez nas osoby czy zgodzą się być naszym świadkiem. Świadkowie to zazwyczaj najbliższe osoby, brat, siostra, mogą to być również nasi przyjaciele.

 

Organizacja ślubu na 5-4 miesięcy przed imprezą

Krok 1. Zaproszenia ślubne
Nie zwlekajcie z tym do samego końca, sprawy mało istotne często spycha się na sam koniec. Zbyt późne dostarczenie zaproszeń ślubnych, może być powodem odmowy w niektórych przypadkach. Bywa że zaproszenia trafiają do gości na 3-4 tygodnie przed ślubem. Niektóre rodziny mogą mieć już inne plany, bądź nie będą przygotowani finansowo. Trzeba zdać sobie sprawę, że to spory wydatek nie tylko dla was, ale i dla gości. Prezent dla pary młodej, kwiaty lub inne upominki, kobiety często szukają na taką okazję nowej sukni, dajmy więc wszystkim trochę czasu na przygotowanie. Artykuł pomocny przy wyborze zaproszeń ślubnych znajdziesz TUTAJ.

Krok 2. Podróż poślubna
Jeśli macie zamiar wybrać się w podróż poślubną, dobrze jest przeglądać już oferty biur podróżnych. Warto zarezerwować ciekawe miejsca wcześniej, po pierwsze ceny będą niższe, po drugie będzie większy wybór.

Krok 3. Nauka tańca
Jeśli taniec nie jest waszą mocną stroną lub chcecie zaskoczyć gości czymś oryginalnym, warto udać się razem na kurs. Musicie wybrać tylko piosenkę, całą choreografię ułoży za was instruktor. Możecie wybrać kursy tańca grupowego, lub wynająć instruktora, tylko dla siebie. Druga opcja jest zdecydowanie lepsza i bardziej efektywna, jednak cena na pewno będzie trochę wyższa.

kurs tańca ślubnego

 

Krok 4. Dekoracje ślubne
Trzeba zastanowić się czy chcecie sami zabrać się za dekoracje kościoła, wesela, czy samochodu ślubnego. Można wynająć dekoratorkę, która zajmie się wszystkim sama, zgodnie z waszymi ustaleniami. Oczywiście jest to wygodne, jednak dodatkowe koszty są zazwyczaj nie pożądane. Bywa, że wystrój w kościele spoczywa na barkach parafii, nie należy jednak spodziewać się szału w tej kwestii. Samochód weselny, również można pominąć, wynajmowane pojazdy przeważnie mają gotowe wzory, szkoda marnować więc naszych pieniędzy. Jednak sala weselna, będzie już tylko na waszej głowie. 

 

Organizacja ślubu na 3-2 miesięcy przed imprezą

Krok 1. Transport ślubny
Dobrze zawczasu zastanowić się nad wyborem pojazdu, którym będziemy podróżować w dniu ślubu. Mamy do dyspozycji całą masę pojazdów, począwszy od zwykłych codziennych aut, po samochody sportowe, limuzyny, czy zabytkowe automobile. Ceny jednak są także bardzo urozmaicone, zaczynają się w granicach 400 zł do 1500 zł. Trzeba się zastanowić co jest dla was ważne, wybierając auto zabytkowe, warto przygotować sesję fotograficzną, w przeciwnym wypadku, nie warto wydawać fortunę, na samochód mało wygodny. Najlepszym wyborem będzie duży przestronny pojazd, w którym odpoczniemy po stresującej ceremonii ślubnej.
Jeśli nasza zabawa weselna jest daleko od kościoła, w którym odbywać się będzie ślub, trzeba także zamówić dla gości autokar. Pamiętajcie, że goście nie przyjeżdżają na ślub własnym samochodem, będziecie zobowiązani również do zapewnienia im transportu, po zakończeniu się imprezy weselnej. Więcej informacji jak wybrać samochód ślubny znajduje się TUTAJ.

Krok 2. Wysyłka zaproszeń ślubnych
To odpowiedni czas na wysłanie zaproszeń, najbliższej rodzinie wskazane jest dostarczenie ich osobiście.

Krok 3. Menu weselne
Znając już dokładną liczbę gości, warto udać się do restauracji i ostatecznie ustalić szczegóły. Wybór menu to bardzo ważne zadanie, trzeba wybrać wszystkie potrawy i ustalić, co o której godzinie ma być podawane. Ustalcie wszystkie szczegóły, dodatkowe napoje, desery, które sami organizujecie itp. W restauracji wszystko musi być dopięte na “ostatni guzik”, nie chcecie chyba denerwować się podczas imprezy. Bez dokładnych wytycznych, na sali może wtargnąć bałagan.

restauracje weselne

 

Krok 4. Sala weselna (dekoracje i ustawienia)
Wraz z managerem restauracji trzeba przedyskutować sprawę ustawień stołów oraz dekoracji. Dodatkowo musicie przemyśleć czy chcecie, aby na stołach znajdowały się karteczki z imionami gości, kto gdzie ma siedzieć. Jest to najlepsze rozwiązanie, powiedzmy sobie szczerze, jeśli goście będą usadzeni w złych miejscach, nie będą się dobrze bawić. Ta kwestia jest nadzwyczaj ważna!

makijaż ślubnyKrok 5. Makijaż ślubny – próbny
To dobry moment na próbny makijaż ślubny. W salonie kosmetycznym trzeba porozmawiać z wizażystką i poinformować ją jaki styl preferujesz. Wybierzcie razem kolory, pamiętaj że to ty musisz się czuć dobrze, nie należy sugerować się opinią innych. Dlatego przy próbnym makijażu nie możesz bać się wyrażać negatywnych odczuć, jeśli coś Ci się nie podoba otwarcie mów o tym. Dopiero gdy stwierdzisz, że to jest to czego oczekiwałaś, można zakończyć wizytę.

Krok 6. Fryzura ślubna – próbna
Jeśli chcesz możesz także udać się do fryzjera, w celu przygotowania fryzury ślubnej. Tak jak w przypadku makijażu trzeba otwarcie mówić o swoich oczekiwaniach i nie bać się wyrażać zdania. Najgorsze to przytakiwanie i narzucanie woli innych.

Krok 7. Spotkanie z zespołem muzycznym lub DJ’em
Trzeba ustalić wszystkie szczegóły dotyczące naszej zabawy.
– oczepiny, należy wybrać zabawy lub zostawić to na głowie zespołu
– musimy przekazać informacje dotyczące pierwszego tańca
– jak często mają być przerwy w graniu muzyki
– jaki repertuar piosenek preferujecie
– dodatkowe zabawy planowane dla gości

Krok 8. Tort weselny oraz ciasta
Ważna atrakcja podczas naszego wesela, na którą czekają zawsze wszyscy goście. Wybór tortu weselnego to nie łatwe zadanie dokładny opis przygotowaliśmy w osobny rozdziale, który znajdziesz TUTAJ

tort weselny

 

 

Organizacja ślubu na 1 miesiąc przed imprezą

Krok 1. Potwierdzenie terminów
Warto potwierdzić wszystkie ustalone wcześniej umowy. Zawsze mogą zdarzyć się niespodzianki, dlatego mamy ostatni miesiąc na wypadek, gdyby wystąpił problem i trzeba by było zmienić np. fotografa, kamerzystę, czy firmę transportową.

Krok 2. Wybór alkoholu, ozdób, kwiatów
Alkohol nie psuje się, dlatego może być przechowywany w każdym miejscu, nie zostawiajmy więc spraw, które można załatwić wcześniej na ostatnią chwilę. Przed ślubem będziecie mieli masę ważniejszych spraw na głowie. Wybierzcie od razu ozdoby i dekoracje dla pana młodego, świadków, zarezerwujcie kwiaty dla rodziców.

Krok 3. Wieczór kawalerski, wieczór panieński
Ustalcie szczegóły dotyczące wieczoru kawalerskiego i panieńskiego. Kto ma je organizować? tradycja nakazuje, aby świadkowie zajęli się tą sprawą. Imprezy są zazwyczaj na tydzień lub dwa tygodnie przed ślubem.

wieczór panieński

 

Organizacja ślubu na dwa tygodnie przed imprezą

Krok 1. Przymiarka stroju
Zarówno panna młoda, jak i pan młody muszą ostatecznie przymierzyć swój ubiór ślubny. Ważne, aby zakładając suknię ślubną udekorować ją wszystkimi dodatkami, tak jak mamy zamiar pokazać się na weselu. Pozostanie nam czas na ewentualne ostatnie poprawki.

Krok 2. Spotkanie z księdzem
Udajcie się do waszej parafii, aby skonsultować się w sprawie szczegółów podczas ceremonii ślubnych. Trzeba ustalić i ewentualnie opłacić: dekoracje w kościele, organistę i inne dodatki, które oferuje dana parafia. Ksiądz wytłumaczy wam, jak powinna wyglądać prawidłowo ceremonia zaślubin.

Krok 3. Ostateczne poprawki
Jest wiele drobnostek, jakie pozostały nam do zakończenia przygotowań. Trzeba pamiętać na przykład o takich szczegółach jak: dostarczenie karteczek z imionami gości do restauracji weslnej, ustalenia odbioru kwiatów dla rodziców, potwierdzenie spotkania z makijażystka, fotografem czy szoferem. Ustalcie z najdrobniejszymi szczegółami plan działania w dniu ślubu.

 

Organizacja ślubu na dzień przed imprezą

W tym dniu pozostaje nam już tylko wypoczynek, weźcie kąpiel i odstresujcie się. To już koniec, wszelkie zmiany nie są już możliwe, dlatego zajmijcie się czymś przyjemnym. Musicie być w pełni sił na następny dzień, mimo że to wasza chwila, będzie ona trwała do samego rana, a sytuacji stresowych z pewnością nie będzie brakowało. Postarajcie się dobrze wyspać, aby rano obudzić się pełnym energii, to wasz DZIEŃ ŚLUBU.