Dla wielu z was pojęcie konsultant ślubny kojarzy się wyłącznie z luksusem lub amerykańskim filmem. Tymczasem, coraz więcej zapracowanych osób, lub takich którzy po prostu chcą mieć pewność, że ich ślub będzie perfekcyjny w każdym szczególe, korzystają z usług agencji ślubnych. Organizacja i odpowiednie przygotowanie tej niezwykłej uroczystości nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto dowiedzieć się jakie zalety ma pozostawienie tego w rękach profesjonalnej firmy. Zapraszamy do wywiadu z firmą “Sposiamo”, w którym poznacie szczegóły pracy konsultanta ślubnego. 

wesele-slub: Praca konsultanta ślubnego kojarzy się większości ludzi wyłącznie z filmem Powiedz tak z Jennifer Lopez w roli głównej. Jest to zatem raczej dość okrojona i bardzo romantyczna wizja tego, co robią Panie na co dzień, stąd nasze pytanie: jak wygląda Wasz dzień pracy, czym zajmuje się profesjonalna konsultantka ślubna?

sposiamo: Film „Powiedz tak” tak naprawdę wprowadził w tematykę pracy Konsultanta Ślubnego czy też inaczej mówiąc Wedding Plannera. Dzięki Jennifer Lopez ludzie kojarzą to co robimy i bardzo często jak mówimy czym się zajmujemy to ludzie wspominają rolę Jennifer i pytają czy pracujemy ze słuchawką w uchu ;). Oczywiście film rządzi się swoim prawami a nasza praca wygląda troszeczkę inaczej niż pokazana historia Mary, filmowej bohaterki. Na co dzień jest to wiele spotkań i często masa przejechanych kilometrów. Nasi Klienci często pracują za granica dlatego kontakt poprzez e-mail czy też telefoniczny zajmuje nam spora część dnia. Podczas organizacji wesela potrzebujemy wiele ustaleń. Nie możemy osobiście decydować, dlatego ważny jest nieustanny kontakt z naszymi parami, tak abyśmy mogli wspólnie wybrać najlepszą opcję. Jest to długotrwały i intensywny proces , a każda para potrzebuje szczególnej uwagi. Dla nas każdy ślub jest wyjątkowy, a każda para bardzo ważna, bo wiemy, że dla nich jest to najważniejszy dzień w życiu, a często od Panien Młodych słyszymy, że wymarzony przez całe życie, dlatego częsty kontakt jest bardzo ważny.

podpisywanie umowy z klientem

Moda ślubna jest niezwykle wymagająca. Trendy zmieniają się co sezon. Skąd czerpiecie inspiracje?

Moda się zmienia, ale klasyka często jest niezastąpiona. Tak naprawdę wszystko zależy od osobowości naszych Klientów oraz od stylu danego ślubu. Ważne jest miejsce, w którym organizujemy wesele, bo często ona nakreśla nam sty wesela. Dzisiejszy Internet jest zasypany wręcz inspiracjami. Staramy się uczestniczyć w licznych targach ślubnych, dzięki którym zapoznajemy się z propozycjami firm oferujących usługi ślubne. Oczywiści portale internetowe czy też społecznościowe są pierwszym nośnikiem nowinek modowych. Często moda ślubna nakreśla swój styl, a nasze pary mają swój punkt widzenia, wtedy staramy się połączyć ich styl, z tym co aktualnie na rynku jest najbardziej na czasie. Bardzo często wychodzą z tego naprawdę fajne pomysły i efekt końcowy zachwyca.

Co jest najmodniejsze i najchętniej wybierane w tym sezonie przez Waszych Klientów

Ponadczasowy jest pudrowy róż i nasze pary bardzo często właśnie wybierają go jako kolor przewodni ślubu i wesela. Instytut Pantone kolorem roku 2017 wybrał żywą zieleń, która kryje się pod nazwą Greenery. Miałyśmy okazję w zeszłym sezonie organizować ślub w opisanej kolorystyce w najlepszym jej połączeniem czyli bielą i wyszło naprawdę efektownie.

eleganckie przygotowanie stołu weselnego

Jako firma organizująca i aranżująca śluby z pewnością współpracujecie z wieloma profesjonalistami zajmującymi się rozmaitymi kwestiami ślubnymi. Z kim współpracujecie i jak wygląda tego typu współpraca?

Posiadamy liczną bazę danych firm godnych polecenia. Jednak ich wybór zawsze pada po zapoznaniu się preferencji naszych Klientów. To oni są najważniejsi i przy wyborze firm współpracujących musimy brać pod uwagę to, czego oczekuje dany Klient. Często ich upodobania zmuszają nas do znalezienia kogoś nowego, można powiedzieć szczególnego. Traktujemy to jako wyzwanie i sprawia nam olbrzymią przyjemność, a jeszcze większą satysfakcję jak nasi Klienci są zadowoleni i zaskoczeni, że nam się udało sprostać ich oczekiwaniom. Tych firm z branży ślubnej co roku przebywa bardzo dużo, dlatego staramy się śledzić i obserwować ich poczynania, tak aby w przyszłości współpracować z najlepszymi na rynku. Branża ślubna bardzo szybko się rozwija i ważne jest aby obserwować proces zmian i tego co ludzie oczekują. To czy ktoś się rozwija w swojej dziedzinie pomaga nam przy dalszej współpracy. My dla naszych Klientów chcemy tego, co najlepsze, dlatego oczekujemy tego samego od firm współpracujących. Jest to główna zasada przy doborze odpowiedniej firmy.

dwie konsultantki ślubne podczas pracy

Do Waszej firmy trafia para o całkowicie odmiennym guście, która nie potrafi znaleźć kompromisu w ślubnych kwestiach. Jak jesteście w stanie jej pomóc?

Nie uznajemy stwierdzenia „że się nie da”. Zawsze można dojść do kompromisu. Od pierwszego kontaktu z naszymi parami zawsze zaczynamy od wysłuchania ich preferencji, zbieramy wszystkie potrzebne informacje a dopiero później, jeżeli jest taka potrzeba, przedstawiamy własne propozycje. Nie możemy patrzeć, na to co nam się podoba, bo często we własnym gronie mamy odmienny punkt widzenia. Musimy być bardzo elastyczne i nie zapominać, że to nie jest nasz ślub marzeń, a osób dla których wykonujemy swoją pracę.

Skąd pomysł na nazwę firmy?

SPOSIAMO to słowo wywodzące się z języka włoskiego. Oznacza po prostu wziąć ślub. Organizujemy również śluby we Włoszech i chciałyśmy połączyć nazwę tak, aby była unikalna i miała podwójne znaczenie.

Sposiamo to kompleksowa organizacja ślubów. Biorąc pod uwagę nazwę firmy, można spodziewać się, iż wspomagacie także pary z zagranicy. Kim są wasi klienci?

Większość naszych Klientów to osoby tymczasowo lub na stałe pracujące i mieszkające za granicą. Co się z tym wiąże, bardzo często organizujemy wesela międzynarodowe, przy których musimy połączyć dwie kultury. Polskie wesela są z tradycją, mimo, że w przeciągu lat zmienił się znacznie ich obraz. Jednak tradycyjne polskie wesela wszyscy znamy i lubimy, dlatego przy weselach międzynarodowych przeważają polskie tradycje. Staramy się w jakimś stopniu zawsze wyciągać tradycje danego kraju, jeżeli są ciekawe i jest to szacunek w stronę gości z zagranicy. Organizujemy także śluby we Włoszech dla tych, którzy preferują bardziej kameralne przyjęcia w pięknym krajobrazie. Jesteśmy także dla tych, którzy zajęci pracą nie są w stanie zapanować nad własnym ślubem lub po prostu chcą mieć piękny ślub, a nie wiedzą jak go zaplanować.

Jakie atrakcje weselne chętnie proponujecie swoim gościom?

Tutaj często kierujemy się tym co w danym czasie jest najbardziej popularne i sprawia gościom przyjemność, bo po to właśnie decydujemy się na atrakcje weselne. Tak naprawdę tutaj moda zmienia się bardzo szybko i można powiedzieć, że jeżeli coś jest często wykorzystywane na innych weselach to nie zaskoczy naszych gości i nie sprawi im przyjemności. Wręcz da to odwrotny efekt, można powiedzieć, że atrakcja będzie nudna. Ponadczasowy jest na pewno pokaz pirotechniczny, a z podkładem muzycznym wywołuje u większości gości pozytywne emocje. Musimy znać dobrze naszych gości weselnych i wtedy dobrać odpowiednią atrakcję, tak aby sprawiła im przyjemność. Tutaj jest bardzo duży wybór atrakcji i wiele możliwości. Musimy jednak pamiętać, że za dużo atrakcji może zmęczyć naszych gości. Nie powinno ich być więcej niż dwie na danym weselu.

Jaki jest koszt skorzystania z usług konsultanta ślubnego?

Koszt organizacji ślubu i wesela uzależniony jest od wyszczególnienia pracy, którą mamy wykonać przy danym weselu. Naszą współprace rozpoczynamy od ankiety, która daje nam pierwszy obraz tego, co będziemy musiały wykonać przy danym weselu. Przy organizacji wesela jest bardzo dużo różnych usług i musimy je nakreślić na początku współpracy. Każde tak naprawdę jest inne i wymaga indywidualnego podejścia dlatego nasz cennik jest bardzo elastyczny.

przygotowanie artystyczne ołtarza dla Pary Młodej

Jakie korzyści może uzyskać para korzystająca z Waszych usług?

Wszystko zależy od sytuacji, w której znajduje się Młoda Para. Nie powiem nic twórczego, stwierdzając że na pewno zyskują dużo czasu wolnego. Redukcja stresu jest także ważnym elementem. Dzięki skorzystaniu z naszych usług, nasi Klienci mają możliwość dostępu do najlepszych firm , działających na rynku z branży ślubnej. Istotny jest fakt, że dzięki nam odciążona jest rodzina i przyjaciele Młodej Pary, którzy musieliby być zaangażowani w część pracy, zwłaszcza w dniu wesela. Musimy także wspomnieć o finansach, dzięki dłuższej współpracy jesteśmy w stanie wynegocjować zniżki dla naszych Klientów. To są chyba najistotniejsze elementy podczas współpracy.

Co jest najtrudniejsze w Pań pracy?

Wychodzimy z założenia, że nie ma rzeczy trudnych, są po prostu takie które wymagają więcej pracy i dobrych rozwiązań. Mogę jednak stwierdzić, że w naszej pracy największym wyzwaniem jest praca w weekendy w sezonie letnim, dlatego pozwalamy sobie na wakacje poza sezonem ślubnym.

Para młoda idąca do ołtarza ustawionego w plenerze (zdjęcia czarno białe)

Ulubiony przewodni motyw ślubny?

Ciężko się tutaj odnieść do jednego motywu. Organizowane przez nas wesela mają przede wszystkim być odzwierciedleniem naszych Par. W przypadku każdego motywu zawsze stawiamy na elegancję, często sprawdza się prostota. Niekoniecznie „na bogato” znaczy ładnie. Nie można przesadzić w żadną ze stron. Przy wyborze motywu przewodniego określonego przez nas jako :trudny, trzeba uważać, ponieważ bardzo szybko można z fajnego pomysłu stworzyć coś, co da nam zupełnie odwrotny efekt. Nie można też na siłę iść z modą i zawsze przy wyborze sali kierować się tym, co będziemy mogli w niej stworzyć. W nowoczesnym lokalu nie stworzymy kompozycji rustykalnej i odwrotnie.

Najmilsze wspomnienie związane z Waszą pracą?

Tutaj jest wręcz ogrom sytuacji, które pozostają nam na długo w pamięci. Myślę, że najmilsze dla nas jest jak nasze pary, którym pomogłyśmy spełnić marzenia chcą utrzymywać z nami kontakt już po ślubie. Miałyśmy Pannę Młoda, która wręcz po weselu oznajmiła nam, że nie wie jak poradzi sobie bez codziennego kontaktu z nami i jesteśmy dla niej niejako jak przyjaciółki. Są to sytuacje, które utwierdzają nas, że warto jest robić to czym się zajmujemy i daje nam „POWERA” do dalszej pracy. Najmilsze dla nas jest słowo „dziękuję”, które otrzymujemy po weselu i zadowoleni Państwo Młodzi, którzy mówią że było tak jak sobie to wymarzyli. Jest to bardzo przyjemne na zakończenie pracy z daną Parą.

duży napis LOVE jako dekoracja sali weselnej

Na jakie trudności napotykają Panie w swojej pracy?

Dzięki naszemu kilkuletniemu doświadczeniu możemy jednoznacznie stwierdzić, że największe trudności były na samym początku. Poznanie w całej kwestii rynku ślubnego, weryfikacja najlepszych firm czyli podwykonawców. Sprawdzenie jakości usług i kontaktu z agencja. Niestety wiele firm podchodzi do klienta bardzo pobieżnie, nie mając świadomości, że ślub to jest jeden z najważniejszych dni w ich życiu. Praca jest ważna nie przez odhaczenie zadania w notesie tylko pokazanie, że człowiekowi zależy aby wszystko było pięknie i dobrze wykonane. Niestety wiele firm tego nie rozumie i my z takimi nie będziemy nigdy współpracować.

Czego Wam życzyć na przyszłość?

Myślimy ze dalszego rozwoju firmy, bo to oznacza większe doświadczenie, wysoki poziom usług i przybywających Klientów. Więcej zadowolonych Klientów, to większa satysfakcja z wykonywanej pracy.

słodki stolik na weselu

 

SPOSIAMO Wedding & Luxury events (http://sposiamo.pl/)