Mówiąc o papeterii ślubnej na myśli mamy zawsze zaproszenia, jednak to zaledwie początek. Tematyka jest znaczeni szersza, odkrywamy przed wami wszystkie możliwości, pozwólcie poddać się szaleństwu wyboru dodatków weselnych. Zapraszamy do przewodnika po papeterii ślubnej.

Obecnie młode pary przywiązują bardzo dużą rolę do wyboru motywu przewodniego. Zaproszenie to pierwszy ruch jaki należy wykonać rozpoczynając przygotowania. Dzięki nim informujecie gości weselnych o chęci goszczenia ich w tym wyjątkowym dniu. To pierwszy kontakt, który uchyla rąbka tajemnicy, jak będzie wyglądało wasze wesele. Bardzo ważne jest więc, by dobrze komponowało się kolorystycznie i tematycznie z waszym ślubem.

zaproszenia ślubne

Zaproszenia ślubne

Firmy zajmujące się sprzedażą zaproszeń ślubnych posiadają bardzo bogatą ofertę, jest ich ogromna ilość, różnią się nie tylko kolorystyką, ale również wymiarami i formą. Są projekty nowoczesne, vintage, ekologiczne, 3D i wiele innych, gdyby jednak żaden z gotowych projektów nie podobał się klientowi, może on stworzyć swój własny projekt. Czym kierować się jednak wybierając zaproszenia ślubne na własne wesele? Koniecznie należy dobrać je tematycznie, dlatego jeśli przykładowo motywem przewodnim będzie las, dobrze jest by zaproszenia ślubne kojarzyły się z nim. Poszukajmy na przykład obrazów z gałązkami, chcesz stworzyć zimowy klimat, zadbaj by pojawiły się szyszki lub płatki śniegu. Wybierając odpowiedni wzór trzeba poświęcić trochę czasu, jest bowiem cała masa kombinacji, haftowane, składane, wycinane, drukowane, ręcznie robione. Łatwo jest tutaj pogubić się i przesadzić, im dłużej szuka się idealnego projektu, tym bardziej wpada się w pułapkę. Ustalcie na początku dokładnie czego szukacie, jak ma wyglądać wasz projekt i trzymajcie się własnych wytycznych.

biale menu weslene

Papeteryjne dodatki weselne

Poza najważniejszą sprawą opisaną powyżej, będziecie mieli możliwość wybrania pozostałych dodatków, jakimi są:

  • winietki
  • zawieszki na alkohol/etykiety na alkohol
  • księga gości
  • numeracja stolików
  • table plan
  • drukowane menu


Najbardziej znane winietki, na dobre zagościły na Polskich weselach. Nic w tym dziwnego pomysł ten bardzo dobrze się sprawdza, to nic innego jak kartki, na których wypisuje się imiona gości weselnych, by wskazać im swoje miejsce przy stole. Bardzo modne i często stosowane są również zawieszki na alkohol, to kartki, które powiesza się na butelkę z winem czy wódką. Znacznie częściej para młoda wybiera etykiety na alkohol, spełniają taką samą funkcję, jednak weselny table planwyglądają bardziej oryginalnie i elegancko. Do czego służą zawieszki/etykiety na alkohol?. Jest to forma dekoracji, wypisuje się tam imiona pary młodej oraz wierszyk lub cytat. Grafikę dobiera się do motywu wesela, można jednak skorzystać z wesołych i śmiesznych projektów. Rzadziej spotykany jest natomiast “table plan”, czyli tablica przedstawiająca rozmieszczenie gości weselnych. Moda ta przyszła z Ameryki i trzeba przyznać, że pomysł warty uwagi. Tablice stawia się lub wiesza tuż przy wejściu do sali weselnej. Jest na niej szczegółowa informacja o rozmieszczeniu gości, dzięki czemu unikają oni chaosu i biegania po sali szukając swojego miejsca. Kolejną nowością, która cieszy się coraz większą popularnością jest drukowane menu, koniec z ciągłymi pytaniami o posiłki i rozglądania się po stołach. Dzięki menu każdy wie co zostanie podane i czego może oczekiwać. Księga gości to podstawa, nie może zabraknąć jej na żadnym weselu, warto jednak zdecydować się jaką formę przybierze. Może to być album, książka, a nawet plakat.

Każdy z dodatków papeterii ślubnej należy dobrać bardzo starannie, by pasował do reszty i współgrał z wybranym motywem przewodnim. Jeśli nie potraficie odpowiednio dobrać wszystkiego, nie macie dobrego gustu, warto skorzystać z firm, które mają w ofercie kompleksowe pakiety.

księga gości w postaci ksiązki

Podsumowanie

Najważniejsze ustalić przed zakupami co tak naprawdę jest wam potrzebne. Bardzo łatwo wpaść w szał zakupów i wydać niepotrzebnie pieniądze na rzeczy, które w rzeczywistości nie będą wam potrzebne. Każdy ślub i wesele jest inne, dla przykładu organizując kameralną uroczystość dla najbliższych, nie warto przygotowywać table plan. Przepych w przypadku nawet dużych uroczystości może bardziej zaszkodzić, niż dodać mu uroku. Korzystając z table plan i winietek, nie trzeba przecież dodatkowo numerować stołów, a decydując się na etykiety nie kupujecie już zawieszek na alkohol.

Wybór wszystkich dekoracji pasujących do siebie nie jest łatwą pracą, jednak efekt końcowy może być naprawdę oszałamiający.