oczepiny

Oczepiny kojarzą się wszystkim z wymyślnymi zabawami podczas wesela. To jednak dawny obrzęd, w którym to panna młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieńskiego w zamężny. Obecnie tradycja została trochę zmieniona, i chyba dobrze, bowiem wiele lat temu pannie młodej zdejmowano wianek z głowy i ścinano warkocze bądź, skracano włosy. Następnie na głowę nakładano czepiec (stąd pochodzi nazwa oczepiny). Było to nakrycie głowy bez ronda, często własnoręcznie haftowane. Dopiero w tym momencie naznaczony krzyżem stawał się symbolem małżeństwa.

oczepiny

fot. (domnevest.com)


W obecnych czasach tradycja zanikła, zastąpiona została natomiast symbolicznym rzutem bukietu ślubnego przez pannę młodą, a następnie muszki przez pana młodego. Zgromadzeni goście (jednak tylko single) muszą złapać rzucane przedmioty, panuje przesąd iż kobieta, której się to uda jako pierwsza wyjdzie za mąż.

Aby wasze wesele było udane, warto zadbać o każdy szczegół. Jednym z ważniejszych punktów jest tutaj odpowiednie przygotowanie zabawy. Podczas każdych oczepin odbywają się przeróżne zabawy i konkursy. Można pozostawić tą sprawę wodzirejowi z kapeli muzycznej, albo zająć się przygotowaniem samemu. Daje to oczywiście większe możliwości, możecie wszystko ustalić, aby zabawa była jeszcze lepsza. Wszystko zaczyna się od tradycyjnego rzutu welonu lub bukietu ślubnego. Wszystkie wolne Panie stają w kręgu i zaczynają wolny taniec, mogą jednocześnie przesuwać się w jednym kierunku. Panna młoda z zasłoniętymi oczami staje pośrodku, może również obracać się i tańczyć, w pewnym momencie rzuca welon/bukiet ślubny. Tą samą czynność wykonuje Pan młody, z tą różnicą że rzuca muszkę, a łapią ja kawalerowie.

oczepiny

fot. eephotome.com

Najlepszym momentem, który daje dużo zabawy są oczywiście konkursy. Jedną z najbardziej lubianych i powszechnych jest oczywiście zabawa w krzesło. Polega na tym, że ustawia się o jedno krzesło mniej niż jest osób uczestniczących w zabawie. Następnie uczestnicy rozpoczynają taniec wokół krzeseł, w momencie gdy przestaje grać muzyka każdy musi usiąść na krześle, osoba dla której nie ma miejsca odpada. Wszystko zaczyna się powtarzać do momentu, aż zostanie jedno krzesło. Jest oczywiście wiele modyfikacji tej zabawy.

Momentem szczególnym podczas oczepin, jest na pewno “podziękowanie dla rodziców“. Wyjątkowa chwila, w której para młoda wręcza podarunki i czyta podziękowanie dla swoich rodziców za wychowanie, za pomoc, za to że są. To bardzo wzruszający moment, który powoduje dużo radości a także łez.

Ważne informacje, o których warto pamiętać przygotowując oczepiny.

Co prawda zabaw i konkursów jest co nie miara, warto jednak dobrze przemyśleć cały plan. Nie można dopuścić do sytuacji, w których goście poczują się niezręcznie. Nie każdemu będą odpowiadały zabawy o charakterze seksualnym, wiadomo że wszystko ma swoje granice, niektóre zabawy oczepinowe, wyglądają zabawnie, jednak z pewnością część gości poza sztucznym uśmiechem na twarzy poczuje się zniesmaczona, albo nawet upokorzona. Zwróćcie więc szczególną uwagę na zabawy, w których występuje nadmierna bliskość i dotyk. Kolejnymi konkursami są na pewno te, w których występują duże ilości alkoholu. Nie każdy jest odporny, a pod naciskiem i presją tylu osób może się to źle skończyć. 

Wyznaczcie jedną osobę do prowadzenia oczepin, jest to zawsze członek zespołu kapeli lub DJ. Muszą mieć czas na przygotowanie się do ustalonych przez was zabaw, oprawa muzyczna itp. Ustalcie z nim każdy szczegół, wodzirej musi zachęcać do zabawy, odpowiednia osoba zna umiar, nie może być nachalna. Goście weselni muszą się dobrze bawić, jednak nie pozwól by ktoś stał się kozłem tej zabawy. Wodzirej to ważna osoba, która powinna wiedzieć jak zachować się w trudnej sytuacji. Pamiętajcie że nie każdy z waszych gości musi mieć ochotę na uczestnictwo w zabawie.