obrączki ślubne

Obrączki ślubne, czym kierować się podczas zakupu?

 

Obrączki to symbol miłości i wzajemnej wierności, jest to w pewnym sensie informacja dla pozostałych, że jesteśmy w związku. Zaprojektowanie trwałej obrączki a zarazem estetycznej i wygodnej to kompromis bardzo trudny do wykonania. Produkcja nie należy do łatwych i wymaga dużego doświadczenia, dlatego niewiele jest firm zajmujących się produkcją tej wyjątkowej biżuterii.

Jeszcze kilkanaście lat temu, wybór obrączki kojarzył się z prostą obrączką wykonaną ze złota żółtego. W dzisiejszych czasach wybór stał się zdecydowanie bardziej skomplikowany, przebierać można nie tylko w kolorach, ale także dodatkach takich jak szlachetne kamienie, czy grawer. Można także łączyć kolory złota żółtego z białym oraz wiele innych ciekawych kompozycji.

 

Rodzaje obrączek

Obrączki wbrew pozorom nie są wykonane wyłącznie ze złota, jest on najczęściej stosowany do produkcji, a jego próba określana jest przeważnie liczbą 585, rzadziej spotykane są 333, 375 oraz 750.

Do produkcji obrączki bardzo często używa się dodatkowo metali takich jak:

  • srebro, który jest metalem o jasnej i wyrazistej barwie. Dodając go do produkcji niestety sprawia, że obrączka staje się bardziej miękka i mniej trwała. Z pewnością nie będzie to produkt długowieczny, dlatego taka mieszanka jest często odradzana. Próba oznaczona jest liczbą 925
  • tytan, jest materiałem najchętniej łączony ze złotem ze względu na wysoką twardość i dużą odporność na jakiekolwiek uszkodzenia czy zadrapania. Dodatkowo jest metalem najmniej uczulającym, idealny wybór dla alergików. Tytan odbiega natomiast barwą od pozostałych metali, jest nieco ciemniejszy, jednak łącząc go ze złotem można uzyskać bardzo ciekawe efekty. Największą zaletą, przez którą często sięgają po niego złotnicy jest cena. Produkcja obrączki z tytanu łączonej ze złotem, jest tańsza od obrączki wykonanej tylko i wyłącznie z samego złota.
  • platyna to metal, który w wyglądzie najbardziej przypomina srebro. Jest bardzo wytrzymały i piękny, niestety wraz z jego popularnością rośnie cena. Produkt ten jest bardzo cenny, wśród metali szlachetnych nie ma nic bardziej ekskluzywnego, jego próba to 950.

obrączki ślubne kolorowe

 

Kolor obrączki

Złoto kojarzy się z kolorem żółtym, dlaczego więc coraz częściej spotyka się obrączki wykonane ze złota w innych kolorach?

  • kolor żółty – najbardziej powszechny i najczęściej wybierany kolor. Niestety wydobyte żółte złoto jest metalem miękkim, dlatego często dodaje się do niego inne domieszki, takie jak nikiel, miedź czy cynk. Zmieszanie ich ze złotem powoduje że obrączka jest twardsza i bardziej gładka
  • kolor biały – aby otrzymać złoto białe, należy je zmieszać z niklem lub cynkiem, srebrem lub palladem. Dodatki te w praktyce mają emitować najdroższy metal szlachetny jakim jest platyna.
  • kolor czerwono-różowy – to domieszka cynku i miedzi. Mieszanka ta także sprawia, że obrączka staje się twardsza i bardziej wytrzymała na upływający czas.

 

Próba złota – jego wpływ na wytrzymałość oraz cenę

Większość z nas poza podstawową informacją, że im większa próba złota tym lepiej, niewiele wie o co tak naprawdę chodzi. Definicja jest bardzo prosta – przez próbę metalu (złota) rozumie się ilość czystego złota w jego stopie. W przypadku najczęściej spotykanej próby 585 – na 1000 (24 karaty) przypada 585 (14 karatów) czystego złota. Reszta stopu to mieszanka innych metali takich jak srebro, miedź, nikiel i pallad. Próba złota 585 to idealne połączenie, które zapewnia optymalny wygląd oraz trwałość biżuterii. Jednak cena za obrączkę wykonaną w tej próbie nie należy do tanich, trzeba w tym wypadku liczyć się na wydatek ponad tysiąca złotych. Dlatego większość osób, wybiera złoto o próbie 333 lub 375. Cena jest w tym wypadku dużo niższa za komplet obrączek zapłacimy kilkaset złotych. Jakość oczywiście jest trochę gorsza, jednak ich jakość jest troszkę gorsza, trwałość natomiast jest na bardzo wysokim poziomie. Można oczywiście wybrać większą próbę, która ceniona jest wśród koneserów, jednak po pierwsze cena jest bardzo wysoka, za obrączki z próbą 750 zapłacimy kilka tysięcy złotych. Jednak minusem tego luksusu jest zmniejszona trwałość, im większa próba tym złoto biżuteria ze złota staje się bardziej miękka i mniej trwała.

Poniżej przedstawione jest oznaczenie próby złota

próba złota

 

Masa obrączki, czy ciężar i grubość ma znaczenie?

Na cenę obrączki ma wpływ kilka czynników, jednym z nich jest oczywiście waga obrączki. Ma ona decydujący wpływ na trwałość i komfort podczas noszenia obrączki. Im grubsza obrączka tym mniejsze ryzyko na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne, poza tym są bardziej wygodne, a wewnętrzny profil można dodatkowo wyprofilować. Grubość obrączki ma dodatkowo znaczenie podczas ewentualnej naprawy, lub korekty, z wiekiem nasze palce mogą przytyć lub schudnąć. W przypadku cienkich obrączek istnieje ryzyko uszkodzenia, jednak dobór odpowiedniego kształtu musi być uwarunkowany innymi czynnikami. Na cienkich palcach, gruba obrączka nie prezentuje się estetycznie i odwrotnie. na grubych dłoniach cienka i delikatna obrączka będzie wyglądała atrakcyjnie.

 

Profil obrączki

Obrączki ślubne nie są już tylko zaokrąglone, jak to było naście lat temu. Obecnie producenci oferują cztery rodzaje form:

  • A  profil obrączki płaski zewnętrzny półogrągły
  • B  profil obrączki płaski zewnętrzny wklęsły
  • C  profil obrączki płaski zewnętrzny wypukły
  • D  profil obrączki płaski zewnętrzny płaski
  • E  profil obrączki wypukły zewnętrzny wklęsły
  • F  profil obrączki wypukły zewnętrzny płaski
  • G  profil obrączki wypukły zewnętrzny wypukły

 

profil obrączki ślubnej

Ważne aby obrączki były wygodne i miały najbardziej dopasowany kształt do naszych palców. Odpowiedni profil zapewni naszym dłonią komfort, nie będą kaleczyć, a także ułatwią zdejmowanie ich i ponowne zakładanie.

 


Szerokość obrączki

wzór obrączki ślubnej kolorowej z kamieniemSzerokość dobiera się według własnego gustu i upodobania, jednak kilka cech wpływa szczególnie na tą decyzję. pierwszą z nich jest wielkość dłoni, z założenia oczywiste jest iż większa dłoń wymaga szerszej obrączki. Druga sprawa to postura, duże dobrze zbudowane osoby nie będą dobrze wyglądać z delikatną obrączką o rozmiarach 3 lub 4 milimetrów, z drugiej strony delikatna osoba nie może pozwolić sobie na masywny model, o szerokości 7 milimetrów. Najważniejsze w tym wypadku jest po prostu kwesta gustu, musimy dobrze czuć się mając na palcu ten wyjątkowy krążek, będziemy z nim już nierozłączni.

 

Rozmiar obrączki

Bardzo ważna kwestia podczas wyboru obrączki, rozmiar trzeba dobrać bardzo starannie, ponieważ za luźna będzie nam spadać, za ciasna może powodować ból, lub nie założymy jej z czasem wcale. Idealny rozmiar obrączki powinien powodować jej wsuwanie się na palec z lekkim oporem, i swobodnie spoczywać u nasady. Jednak dopasowanie rozmiaru to delikatna sprawa, pomimo pomiaru u jubilera po pewnym czasie może okazać się, że nasze palce zmieniły się, jak to możliwe? Oto kilka powodów:

  • latem nasze dłonie są bardziej opuchnięte niż w okresie zimowym
  • wysiłek fizyczne zwiększa objętość naszych palców, stają się one bowiem opuchnięte
  • ciśnienie atmosferyczne, niskie ciśnienie powoduje opuchnięcie dłoni
  • ciąża, podczas niej nasze palce puchną
  • stres, niestety powoduje on również opuchnięcia dłoni
  • niektóre choroba

Niestety po upływie lat, korekta obrączki może być także niezbędna, gdyż upływ czasu zmienia nasze ciało

 

Wygląd obrączki – kolorowe i wielokolorowe

Do niedawna utrzymała się opinia, że obrączka ślubna musi być ze żółta, kolor złota. Obecnie trendy zmieniają się, a coraz więcej osób decyduje się na wybór obrączki kolorowej. I słusznie, obrączka to w końcu symbol, a my nosząc ją przez całe życie musimy czuć się z nią dobrze i atrakcyjnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby była ona dwu lub trzy kolorowa, a nawet ozdobiona kamieniami szlachetnymi.

Obrączki kolorowe łączy się ze sobą lutowanie lub zgrzewanie. Druga metoda jest zdecydowanie lepsza, uzyskuje się efekt jaki nie jest w stanie dać nam lutowanie. Wybierając modele kolorowe nie trzeba się martwić o cenę, nie są one dużo droższe od zwyczajnych modeli żółtych. Jednak wybór obrączki z kilkoma kolorami niesie za sobą pewne nie dogodności.  Jest nią korekta naszej biżuterii, podczas ściskania, dochodzi często do nieodwracalnych zmian.

 

Obrączki z kamieniami szlachetnymi

obrączka biała z diamentem

Najczęściej wybierane kamienie szlachetne do ozdoby naszych obrączek są:

  • diamenty
  • szafiry
  • rubiny

Można oczywiście dodać także tanie syntetyczne cyrkonie, które nigdy nie będą w stanie dorównać diamentom. Są one znacznie mniej wytrzymałe, przez co z czasem wycierają się i tracą swój wspaniały blask. Wybierając jednak diament trzeba pamiętać o kilku cechach, które mają znaczący wpływ na cenę.

  • czystość, czyli ilość zanieczyszczeń w diamencie, im mniej tym cena wyższa
  • masa – często słyszymy, że im więcej karatów ma diament, tym jest bardziej cenny. W przypadku diamentów masa określana jest właśnie poprzez karaty. Karat dzieli się na 100 punktów, jeden karat to 0,2 grama.
  • kolor – im bielszy brylant, tym większa jest jego wartość

 

Grawer na obrączkach

Na większości obrączek, graweruje się imiona ukochanych, datę ślubu, lub inne ważne dla nas informację. Każdy opis czy wzór, który sobie zażyczymy sprawia, że nasza obrączka jest niepowtarzalna. Niestety ewentualna korekta może go zniszczyć, dlatego ważne aby nasz wzór został wykonany metodą bezszwową.

grawerowanie obrączki

 

Korekta obrączki

Każdą obrączkę można poddać korekcie zmniejszenia lub powiększenia. Niestety korektę tą można wykonać tylko o jeden rozmiar, czasami o dwa, w zależności od jej grubości. Modele kolorowe, są trudniejsze do ewentualnej zmiany ich rozmiaru. Dodatkowo, zmiany rozmiaru powodują nieodwracalne zmiany, większe lub mniejsze, wszystko w zależności od rodzaju obrączki.

 

Poniżej przedstawiamy galerię obrączek ślubnych, warto pamiętać, że każdy może oddać własną biżuterię ze złota do jubilera, który przetopi ją, a następnie wykona na nasze zamówienie wybrane obrączki. Można także przynieść wydrukowane zdjęcia modelu, który życzylibyśmy sobie wykonać.