Black tie – męski strój wieczorowy

Black tie to bardzo elegancki styl mody męskiej, który przeznaczony jest tylko i wyłącznie na wieczór. Przyjmuje się, że można go zastosować na wydarzenie, które zaczyna się po zachodzie słońca lub trwa przez większość czasu po zmroku.

Podstawą stylu black tie to zawsze smoking – zdecydowanie bardziej szykowny od najelegantszego nawet garnituru, ale jednocześnie wciąż nazywany jest ubraniem, bo wyżej w hierarchii jest nad nim jeszcze frak. Styl black tie należy dobrać do okoliczności – kluczowym czynnikiem jest zawsze pora doby.

Strojów black tie nigdy nie wolno wkładać w ciągu dnia. Nie jest wskazany również na ślub kościelny – chyba że jest się panem młodym. Na wesele jednak, zwłaszcza bardzo eleganckie, będzie pasował idealnie. Warto też pamiętać, że jeśli mężczyzna zdecyduje się włożyć smoking, również jego partnerka powinna włożyć strój w stylu, czyli wieczorową suknię.

Black tie dress code – jak powinien wyglądać smoking?

Styl black tie, w kontekście zasad tradycyjnej elegancji zawsze powinien składać się z czarnej smokingowej marynarki (jedno- lub dwurzędowej). Jest to najbardziej klasyczny kolor, ale można wybrać też ciemny granat (tak zwany odcień midnight blue). Jeśli wieczorne przyjęcie zorganizowane jest w ciepłym klimacie lub latem, można zdecydować się na białą bądź jasnobeżową marynarkę.

Dodatkowo marynarka może mieć wyraźnie zaznaczone klapy w stylu podobnym do fraka oraz kołnierz szalowy pokryty jedwabiem, który wyraźnie wyróżni się na tle matowego materiału.

Spodnie powinny być czarne bądź ciemnogranatowe – elementem ozdobnym może być kontrastowy, biały lampas wykonany z odcinającego się od reszty spodni materiału, na przykład atłasu. W stylu black tie dobrze widziana jest także jedno lub dwurzędowa kamizelka w kolorze smokingu. Bardzo elegancką, ale dość rzadko już dziś stosowaną, alternatywą jest atłasowy pas hiszpański.

Dodatki do stylu black tie

Jedynym dopuszczalnym kolorem koszuli w stylu black tie jest biel. Koszula powinna mieć zakryte guziki. Jeśli natomiast pozostaną odkryte, muszą być to guziki jubilerskie. Mankiety koszuli do smokingu muszą być podwójne i zapięte spinkami – niedopuszczalne są mankiety na guziki, zwłaszcza z tworzywa sztucznego.

Jedynym dodatkiem pod szyją w stylu black tie – jak sama nazwa wskazuje – jest jedwabna, czarna mucha. W tym przypadku nie można pozwolić sobie na dowolność – do takiego zestawienia nie będzie pasował ani inny kolor, ani najelegantszy nawet krawat. Jedynym dopuszczalnym kolorem poszetki jest z kolei biały – może być ona wykonana z lnu lub delikatnej bawełny.

Do podtrzymania spodni nie należy stosować paska, tylko szelki. Jeśli mężczyzna chce założyć zegarek, ten nie powinien być na metalowej bransoletce – nawet ze szlachetnego kruszcu. Stonowany skórzany pasek w kolorze czarnym będzie o wiele lepszym wyborem – pozłacana lub posrebrzana może być natomiast koperta.

Buty w stylu black tie powinny być czarne i lakierowane – najlepiej postawić na oxfordy z zamkniętą przyszwą. Należy je zestawić z czarnymi, gładkimi skarpetkami.

Smoking na wieczór – zakupy w stylu black tie

Obostrzeń w stylu black tie jest całkiem sporo. Nie należy jednak traktować tego jako ograniczenia, a raczej prostą drogę do niezwykle eleganckiego wyglądu. W przypadku black tie nie trzeba się zastanawiać, czy wybrane elementy będą ze sobą współgrać – jeśli podąży się za elementarzem tego stylu, zawsze będzie się wyglądało niezwykle elegancko.

Przykłady stylizacji black tie można znaleźć pod tym linkiem: https://www.lancerto.com/pl/shop-by-look/black-tie.html. Warto zwrócić uwagę, że oprócz smokingów są tam zaproponowane również garnitury wieczorowe, które mogą być dobrą alternatywą dla mężczyzn, którzy chcą nieco swobodniejszy strój.