
Ślub jest wydarzeniem wyjątkowym w życiu każdej pary. Kończy się bowiem pewien etap życia. Wolność zostaje zamknięta w postaci złotych obrączek i z pary singli dorośli ludzie stają się małżeństwem i zaczynają tworzyć rodzinę. Zaczyna się wspólne życie, które nie będzie pozbawione trosk i zmartwień, ale też będzie obfitować w uśmiech i radość. W tym dniu – dniu wyjątkowym dla każdej pary – młodzi ludzie pragną wyglądać idealnie. Kupują odpowiednie stroje ślubne, idą do fryzjera, a panna młoda przygotowuje odpowiedni makijaż. Makijaż jest bardzo ważny, dlatego powinien zostać wykonany profesjonalnie. Co to oznacza? Czy młoda kobieta może go wykonać samodzielnie, czy też powinna udać się do profesjonalnej kosmetyczki lub makijażystki, czy wizażystki? Wszystko zależy od wielu czynników.
Czym charakteryzuje się makijaż ślubny?
Przede wszystkim należy pamiętać, że makijaż ślubny jest to make up okolicznościowy. Taki makijaż łączy w sobie cechy makijażu dziennego, wieczorowego z makijażem fotograficznym. Wszystkie powinny prezentować się wyjątkowo i spełniać następujące zadania. Make up ślubny ma za zadanie dyskretnie i subtelnie podkreślać naturalne piękno kobiety. Panna młoda w dniu ślubu musi być piękna i niemal idealna. Dlatego wielkim wyzwaniem takiego makijażu jest konkretny retusz wszelkich niedoskonałości. Makijaż ślubny musi być także jak najbardziej trwały. Aby panna młoda wyglądała zachwycająco, powinna mieć odpowiednią suknię ślubną, profesjonalnie wykonaną i dobraną fryzurę oraz idealny makijaż ślubny. Makijaż ślubny dobieramy do kwiatów (bukiet ślubny) lub odwrotnie. Gdy usta pomalujemy czerwoną, zmysłową pomadką, dobierzmy szkarłatną różę lub na przykład czerwono – purpurową cantedeskię. Gdy oczy chcemy pomalować w odcieniach ciepłego fioletu, zaszalejmy z bukietem z delikatnego wrzosu lub kwiatów w odcieniach indygo.
Jak wykonujemy makijaż ślubny?
Makijaż ślubny, podobnie jak makijaż dzienny, można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy dotyczy podkreślenia odpowiedniego oczu. Idealne na tę okazję będą bardzo modne cienie pastelowe. Drugim sposobem jest podkreślenie ust i ich umiejętne uwydatnienie przy pomocy zdecydowanych kolorów. Make up nie może być zbyt krzykliwy, powinien być odpowiednio stonowany i bardzo naturalny. Należy także pamiętać, że dzień ślubu obfituje we wzruszenia. Dlatego, by makijaż nie rozmazał się od łez, można zastosować kosmetyki wodoodporne i zrezygnować z elementów, które łatwo się rozpływają. Gdy sesja zdjęciowa nie będzie wykonywana tego samego dnia, można pomyśleć o zastosowaniu kosmetyków, które właśnie celowo będą spływać po twarzy wraz z łzami, ponieważ według wierzeń – to ma przynieść pannie młodej lata uśmiechu i radości. Wykonując makijaż ślubny pamiętajmy, że jego podstawą jest odpowiednie dobranie kolorystyczne podkładu oraz sypkiego pudru do cery. Nie używamy podkładów brązujących, ale tylko i wyłącznie takie, ktore rozświetlą cerę. Aby makijaż był trwały (do białego rana przecież będzie wesele), należy mieć pod ręką w kosmetyki matujące oraz takie, które utrwalają makijaż. Dzięki nim makijaż będzie świeży przez cały dzień i noc, aż do białego rana.
Czy wykonanie makijażu ślubnego wymaga ingerencji kosmetyczki?
Można zaryzykować samodzielne wykonanie takiego makijażu pod warunkiem, że doskonale znamy typ naszej urody, potrafimy dobrać odpowiednie kolory i efektownie się umalować wykorzystując odpowiedniej jakości kosmetyki. Jednak, by nie straszyć podczas ślubu i nie bać się wpadki, warto skorzystać z pomocy eksperta w tej dziedzinie. Wizażystka lub zawodowa kosmetyczka dokona przede wszystkim określenia typu urody, dobierze makijaż pod względem charakteru panny młodej i jej preferencji w zakresie malowania i ozdabiania twarzy, umiejętnie podkreśli te cechy urody, które należy uwydatnić i zatuszuje wszelkie niedoskonałości. Może też zaproponować wcześniej próbę makijażową, która zaoszczędzi stresu w dniu ślubu, a przede wszystkim pozwoli idealnie dobrać makijaż na ten bardzo ważny dzień. Ważne jest też sprawdzenie, czy nie występują reakcje alergiczne na użyte kosmetyki. Poza tym zawsze można wprowadzić modyfikacje, które w pełni zadowolą pannę młodą, bo to przede wszystkim jej samopoczucie jest bardzo ważne.
Przygotowanie skóry do ślubu
Skorzystanie z usług profesjonalnej kosmetyczki gwarantuje też przygotowanie skóry do ślubnego makijażu. Warto więc skorzystać z rad i zastosować przed tym ważnym dniem odpowiednie zabiegi, które pozwolą cerze pozbyć się stresu i podkreślą urodę panny młodej. Kosmetyczka może zalecić zastosowanie kwasów owocowych, peelingi czy maski algowe. Wszystko zalezy od rodzaju cery i stanu zdrowotnego skóry. Warto oczyścić twarz, ale nie później niż trzy tygodnie przed ślubem. Wykonujemy regulację brwi, depilujemy wąsik, jeśli jest taka konieczność. Obydwa zabiegi zalecane są minimum na trzy dni przed uroczystością, a depilacja wąsika nawet i na dwa tygodnie, ponieważ może pojawić się zapalenie mieszków włosowych z krostkami, co oszpeci panną młodą. Należy pamiętać o zabiegach na oczy i likwidacji cieni pod nimi. Ważne jest jednak, by nie przesadzić z ilością zabiegów, które po prostu zastosowane w namiarze mogą bardziej zaszkodzić zamiast pomóc.