
Kamerzysta ślubny, jak wybrać tego najlepszego?
Wideofilmowanie wesela, to sprawa najwyższej rangi, poza fotografem, to on zadba o jedyną pamiątkę, uwieczniającą ten niezwykły dzień. Czy warto wydawać sporą część naszego budżetu na ten element? zdecydowanie tak! Zdjęcia choć piękne nie przekażą odgłosu, spontanicznych krzyków i emocji. Tylko na filmie przypomnimy sobie jak grała kapela, jak śpiewano nam “gorzko, gorzko”, czy słynne “100 lat”. To właśnie film jest najbardziej oczekiwaną pamiątką ślubną, na którą czekają wszyscy goście po zakończeniu wesela. I nic dziwnego, dzięki niemu nie tylko przypomnimy sobie te cudowne chwile, ale także zobaczymy momenty, które umknęły nam na żywo.
Jak jednak wybrać odpowiedniego kamerzystę na ślub? Przy bardzo okrojonym budżecie, bywa że para młoda decyduje się poprosić o pomoc znajomych lub rodzinę, aby wykonały tą pracę. Nie jest to dobry pomysł, filmy wykonane przez amatora, są zawsze kiepskiej jakości. Nie chodzi, tylko o sprzęt, ale głównie umiejętności, na obrazie widać często trzęsący się obraz, dzieje się tak przez brak odpowiednich akcesoriów, które posiadają profesjonalni filmowcy. Dlatego wybór profesjonalnego filmowca jest sprawą bardzo istotną, tutaj nie będzie powtórki i nasza decyzja będzie już nieodwołalna.
Nie ma lepszej rekomendacji, niż ta od znajomych, jest szczera i można dowiedzieć się wszystkiego o danym filmowcu. Plusem dodatkowym będzie także cały film z wesela, który z pewnością zostanie nam udostępniony. Filmowiec to artysta i każdy posiada swój własny styl, dlatego większość nagrań będzie podobna, każda osoba ma wypracowane ujęcia, które będą podobne na każdym filmie. Jeśli jednak nie mamy znajomych, którzy mogą polecić nam daną firmę, lub jest ona słabej jakości, pozostają nam poszukiwania od nowa.
Gdzie zacząć poszukiwania kamerzysty na ślub? Najlepszą reklamą jest internet, to tutaj jest zdecydowanie najwięcej ogłoszeń, można oczywiście skorzystać z czasopism czy gazet. Jednak w tych dwóch pozostałych nie obejrzymy galerii filmów w domu, jak to w przypadku ogłoszeń internetowych, gdzie filmowcy przedstawiają swoje prace. Przeszukiwanie ofert nie należy do zadań prostych i przyjemnych, na stronach i katalogach jest cała masa ogłoszeń, a każde wygląda pięknie. Wszystkie reklamy przyciągają, każda ma coś innego i ciekawego, różni ich tylko cena.
Są trzy elementy na które trzeba zwrócić szczególną uwagę:
- portfolio – tylko poprzez przeglądanie galerii filmów danego kamerzysty, dowiecie się jaki styl preferuje. Każda praca jest inna, jedni lubią zbliżenia, inni wstawiają sporo napisów, kolejni stosują dodatkowe elementy wizualne itp. Dzięki obserwacji, natraficie w końcu na styl, który będzie wam najbardziej odpowiadać.
- charakter filmowca – to jedna z najważniejszych spraw. Osoba trzymająca obiektyw będzie nam towarzyszyć od rana do wieczora, kontakt z nim jest więc kluczowy. W towarzystwie osoby odpowiedzialnej za filmowanie musimy! czuć się swobodnie, już bowiem sam widok kamery wpływa stresująco na ludzi, dołączając stres związany z ceremonią ślubną daje naprawdę dużą dawkę adrenaliny. Są dwa rodzaje kamerzystów, pierwszy to “reżyser”, zarządza on co i kiedy dzieje się na naszym ślubie. Bez obaw jednak, osoby te mają duże doświadczenie i wiedzą co robią, wszystko jest ustawiane po obiektyw, aby film wyglądał jak najbardziej profesjonalnie. Filmowiec reżyser potrafi motywować, wywoła śmiech, podpowie kiedy mamy się pocałować, czy zatańczyć. Podczas dużych emocji i stresu, dobrze mieć taką osobę, która odpowiednio nami pokieruje. Jeśli jednak chcemy, by nasze wesele było pokazane w jak najbardziej naturalny sposób, wybierzmy filmowca “dokumentalistę”. Osoby te nie ingerują w nasze poczynania, starają się być na uboczu, ukazując wydarzenia takie jakie są w rzeczywistości. Kamerzysta taki lubi uwieczniać naturalne chwile, przeprowadza wywiady, jest skupiony na każdym ważnym momencie.
Którego wybierzemy wszystko zależy od nas samych, każdy ma własny gust i inne spojrzenie. - sprzęt kamerzysty – co prawda nie każdy zna się na kamerach, słysząc w większości, że film będzie nagrywany
w wersji cyfrowej, można zakładać że to dobrze. Jednak informacja taka jest absolutnie nie wystarczająca. Technologia ma znaczenie, kamery cyfrowe nagrywają obraz w formacie DVD, HD, Full HD oraz 4K. Technika szybko posuwa się do przodu, dlatego nie ma sensu wybierać już chociażby rozdzielczości DVD, ponieważ standardem jest aktualnie HD. Warto jednak wybrać tryb nagrania w formie Full HD lub 4K, za kilka lat to one będą standardami, technika idzie bardzo szybko do przodu, a różnica w cenie nie powinna być wielka.
Gdy już wybierzemy najlepszą ofertę, czas na spotkanie z wybranym kamerzystą.
Tutaj poznamy ostateczną cenę oraz ustalimy wszystkie szczegóły. Nie sugerujcie się cennikiem na stronie czy w ogłoszeniu, są to podstawowe stawki, które na pewną ulegną zmianie. Wycena zależy od kilku czynników
- czasu ustalonego filmowania, przeważnie filmowiec kończy swoją pracę po oczepinach. Szkoda ponieważ, po północy, gdy goście są już odpowiednio “nawodnieni” potrafią świetnie się bawić, szkoda zmarnować takich chwil i nie uwiecznić ich na filmie. Z pewnością, wydłużenie czasu racy filmowca będzie kosztowało nas dodatkową opłatę.
- czy chcemy aby były nakręcone specjalne ujęcia w plenerze.
- czy mamy specjalne dodatkowe wymagania, jak na przykład nagrywanie z powietrza, obecnie nowość na ślubach, używa się do tego celu dronów, efekt jest naprawdę rewelacyjny.
- czas filmu, każdy kamerzysta ma z góry ustaloną długość filmu jaką przygotuje. Jeśli chcemy ją wydłużyć wpłynie to na cenę.
- ilość płyt jakie mają zostać przygotowane. Przeważnie są to dwie kopie, jeśli życzymy sobie więcej, trzeba będzie dopłacić.
- dojazd do kościoła oraz na wesele, niektórzy kamerzyści naliczają sobie dodatkowe opłaty za dojazd.
- nagrywanie na dwie kamery, dzięki temu ujęcia będą z pewnością znaczenie lepsze.
Spotkanie z kamerzystą ślubnym
Jak widać dodatkowych kosztów jest sporo, dlatego na spotkaniu trzeba wszystko ustalić w najdrobniejszych szczegółach. Dobrze jest mieć przygotowaną listę zapisanych pytań, aby cena końcowa za usługę nie była dla nas niemiłym zaskoczeniem. Ceny wahają się bardzo mocno, różnice sięgają nawet kilku tysięcy. Dlatego konieczne jest spisanie dokładnej umowy, nie bójcie się dopisywać własnych żądań, jak na przykład wymóg, aby kamerzysta miał dwie kamery(to w końcu tylko sprzęt elektroniczny, zawsze może się uszkodzić, a danej chwili już nigdy nie cofniemy).
Na spotkaniu należy przynieść własne materiały, które chcielibyśmy, aby zostały umieszczone na filmie. Mogą to być różna pamiątki czy zdjęcia z dzieciństwa. Przedstawcie mu swój punkt widzenia, czego oczekujecie i jak widzicie waszą współpracę, jeśli na jego filmach było zbyt dużo efektów specjalnych, czy też nie podobały wam się zbliżenia itp śmiało poproście go o zmianę i dostosowanie się do waszych uwag.
Każdy filmowiec musi doskonale znać się na programach komputerowych. Nagranie filmu to zaledwie początek pracy, większa część czasu poświęca się na obróbkę wideo. Można więc dać wskazówki co do muzyki podkładowej, wstępu naszego filmu, czy innych ewentualnych efektów.
Na jakie cechy warto zwróć uwagę oglądając portfolio?
- stabilne ujęcia – jego brak sprawia, że film ciężko się ogląda, a dodatkowo męczą się nasze oczy.
- poprawne kadrowania – zwracamy tu głównie uwagę, czy osoby na filmie nie mają “uciętych głów”. Amatorzy popełniają często błąd, w postaci filmowania osoby, która zajmuje połowę obrazu, gdzie reszta to tło w postaci nieba, sufitu czy ściany.
- różnorodność ujęć – zbyt długie filmowanie jednego ujęcia jest monotonne i szybko nudzi widzów. Dlatego dobrze gdy kamerzysta potrafi wyczuć czas i nie skupia się za długo na jednym punkcie.
Rezerwacja kamerzysty ślubnego
Jest to jeden z elementów, które trzeba planować z bardzo dużym wyprzedzeniem. Sprawdzony i dobry filmowiec ma terminarz zajęty na cały rok. Dlatego planując ślub, wybór kamerzysty powinien być jedną z pierwszych czynności po ustaleniu terminu ślubu.