Choć organizowanie rocznicy ślubu z pewnością nie jest wydarzeniem tak czasochłonnym i trudnym strategicznie, jak organizowanie wesela, niemniej jednak jest sprawą wymagającą poważnego podejścia i sporego poświęcenia. Wbrew pozorom istnieje mnóstwo spraw organizacyjnych, które sprawiają, że zorganizowanie rocznicy ślubu jest trudne i żmudne, jednak przy dobrej organizacji pracy i czasu można przejść przez etap planowania całkiem przyjemnie i bezboleśnie. Z myślą o takim właśnie bezbolesnym planowaniu rocznicy ślubu powstał ten poradnik, który powinien przysłużyć się wielu z was.
Czas i miejsce
Jednym z najważniejszych elementów, jakie wziąć musicie pod uwagę jest czas i miejsce, kiedy odbędzie się uroczystość. Możecie zaprosić gości na obiad i kawę lub też zorganizować wystawne przyjęcie. Najważniejsze, by impreza zorganizowana została w okolicy dnia w którym braliście ślub. Dobrze, jeśli wybierzecie na imprezę weekend, czy święto, kiedy większość z zaproszonych gości będzie mieć wolny dzień.
Wiele par organizuje imprezę z okazji rocznicy ślubu w swoim domu, część woli wybrać restaurację, ogród, czy inne miejsce, w którym mogą pomieścić się wszyscy zaproszeni goście. Jeśli wybieracie miejsce inne niż własny dom, czy ogród, koniecznie zawczasu upewnijcie się, że wybrana przez was lokalizacja będzie dostępna w wymarzonym terminie.
Lista gości
Skompletowanie listy gości to jedna z ważniejszych spraw. Najczęściej organizując rocznicę ślubu zapraszani są najbliżsi krewni – rodzice, dzieci, rodzeństwo oraz przyjaciele. Rocznice ślubu z reguły są znacznie mniej wystawne i mniejsze pod względem liczby gości niż ślub i wesele i przeznaczone są dla najściślejszego grona rodzinnego oraz przyjaciół.
Jeśli macie zamkniętą już listę gości, możecie zaprosić ich osobiście (także telefonicznie) lub też wysłać im oficjalne zaproszenie, co jest praktykowane jednak dość rzadko.
Co podać do jedzenia
Nie ma reguły na to, czym poczęstujecie gości podczas przyjęcia z okazji rocznicy ślubu. Niemniej jednak musicie zadbać o to, by przygotować odpowiednią ilość jedzenia dla wszystkich, tak by popołudnie, czy wieczór (a może i to i to) przebiegały w przyjemnej i pysznej atmosferze. Dziś coraz więcej organizatorów takich imprez odchodzi od samodzielnego przygotowywania potraw, organizując imprezy w restauracjach, czy innych lokalach. Co ważne, nawet organizując przyjęcie w domu można dziś zamówić catering, zawczasu ustalając menu dla gości i ciesząc się w dniu imprezy smakiem pysznego obiadu oraz pozostałych dań.
Muzyka i inne rozrywki
Zapraszając gości na uroczyste przyjęcie z okazji rocznicy ślubu warto zadbać nie tylko o część gastronomiczną, ale i o rozrywkę dla gości. Jeśli przyjęcie ogranicza się tylko do skromnego obiadu na który goście przyjadą do was do domu, możecie wykreślić ze swojego planera ten punkt. Jeśli jednak ma być duża i długa impreza, koniecznie postarajcie się o oprawę muzyczną, a nawet i wodzireja, dzięki któremu zabawa będzie przednia.
Prezenty
Jeśli zostaniemy zaproszeni na rocznicę ślubu lub też organizujemy taką rocznicę własnym rodzicom, koniecznie należy zadbać i o kwestię jaką jest prezent dla solenizantów. Warto podpytać parę o czym marzą i zafundować im to, na co prawdopodobnie nigdy nie odważyliby się sami, choć myślą o tym w głębi duszy. Częstą praktyką jest kupowanie wspólnego prezentu w formie vouchera przez zaproszonych gości. Można też zafundować taki prezent samodzielnie. Myśląc o tym, co kupić, można posiłkować się sprawdzonymi pomysłami innych osób. Dobrym pomysłem jest np. katalog wyjątkowych prezentów na rocznicę, w którym znaleźć można bardzo dużo ciekawych i często oryginalnych prezentów, które uszczęśliwią dosłownie każdą parę bez wyjątku. Zatem powodzenia w poszukiwaniach.