Prezenty czy podarunki to pewna instytucja stara jak sama ludzkość. Oczywiście, można doszukiwać się pewnej genezy poszczególnych okazji, które stanowią pretekst do obdarowania. Jednakże ciężko uwierzyć, że w prehistorii ludzie nie obdarowywali się tak po prostu, nie mając co do tego pretekstu.

Możliwości obdarowywania, które warunkują wybór prezentu, jest nieskończenie wiele. Wybierając prezent na początku należy wybrać określone kryteria, filtry, które pomogą nam wybrać idealny prezent. Na początek, warto określić kim jest odbiorca, ile ma lat, co robi w życiu, co lubi, a może o czym marzy. Należy określić jaka relacja łączy nas z obdarowywanym, kim jesteśmy dla niego, aby prezent zbytnią poufałością nie wprawiał w zakłopotanie. Trzeba mieć na uwadze także okazję, która skłania do wyboru prezentu, a także zasobność portfela. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy dokładnie określiliśmy wszystkie filtry, można sięgnąć do internetowych wyszukiwarek prezentowych. Przede wszystkim jednak prezent ma sprawić przyjemność obdarowanemu i zdecydowanie nie przysporzyć mu zakłopotania, stąd tak ważny jest początkowy namysł nad tym co i komu podarować.

Uniwersalna recepta

Oczywiście, każdy jest inny i taka całkowicie uniwersalna recepta, także oparta o stereotypy, może okazać się nietrafiona. Cokolwiek byśmy nie wybrali, ważne aby był to produkt wysokiej jakości, co nie zawsze musi się przekładać na wysoką cenę. Nie wszyscy lubią tort albo zupę pomidorową, ale każdy na jakąś ulubioną potrawę. Można więc pomyśleć o koszu pełnym pyszności lub wyjątkowej kolacji połączonej z degustacją ulubionych potraw. Pół żartem mówiąc, na podobnej zasadzie: wszyscy noszą portfel czy bieliznę, jednakże nie zawsze wypada wybrać akurat taki prezent. Według https://lovvi.pl/, uniwersalnym prezentem jest także książka. Jednak warto zadać sobie pytanie, czy to powinna być książka tradycyjna, czy lepiej wybrać audiobooka (a może razem z książką podarować “bon” na osobiste czytanie?). Podobno dobrym sposobem jest podarowanie tego, co sam zainteresowany odkłada na bliżej nieokreśloną przyszłość. Wymaga to jednak dosyć dobrej znajomości obdarowanego, a i w tym wypadku warto się przez chwilę zastanowić.

babcia z dziadkiem opiekujący się wnuczkami

Myśląc o osobie

Wybierając prezent jak najlepiej dopasowany, należy na początek szczerze przyznać się przed sobą jak dobrze jest nam znana obdarowywana osoba. W jakim jest wieku (dziecko, dorosły czy nastolatek), w jakiej sytuacji życiowej się znajduje (uczy się, pracuje a może szuka pracy), z jakiej okazji chcemy podarować prezent (urodziny, dzień matki, ślub a może rocznica ślubu), a może okazję chcemy pośrednio stworzyć sami (np. podarować książkę z powodu skręconej kostki i nadmiaru wolnego czasu). Myśląc o dobrze dopasowanym prezencie, można przekroczyć także prób personalizacji i pośród wielu opcji wybrać imiennie dostosowany prezent. Nigdy natomiast nie należy wybierać prezentów, które mogłyby być odebrane niewłaściwie, to jest kremu na zmarszczki dla teściowej czy słownik ortograficzny dla ucznia. Kwestia zabobonów związanych z prezentami jest nieco bardziej złożona. Jeśli zabraknie nam pomysłów na filtry do wyszukiwania prezentów – nie martwmy się. Wystarczy rozejrzeć się w internecie. Wiele stron posiada świetnie dopasowane wyszukiwarki, które same prowadzą nas przez proces dopasowania prezentu do osoby. Znajdziemy filtry pod kątem płci, wieku, relacji, okazji, a nawet miejsca zamieszkania (do wyboru największe miasta w Polsce).

czarny aparat fotograficzny marki yashica

Od pomysłu do wykonania

Nie należy zapominać, że w internecie odnaleźć możemy pomysł, jednak odpowiedzialność za efekt ponosimy sami. Poszukując możliwości realizacji, należy przede wszystkim skupić się na możliwościach – czy do okazji nie pozostało zbyt mało czasu, a prezent, który chcemy przygotować jest możliwy do wykonania w przewidzianym terminie. Dlatego też lepiej jest nieco wcześniej zaplanować obdarowanie, a najlepiej prowadzić w tym celu zapiski w kalendarzu, aby być przygotowanym na każdą okazję: kiedy nasz bliski opowie o swoim marzeniu, warto skrzętnie to zanotować, aby mieć w zanadrzu gotowe pomysły. Warto także czasami po prostu w wolnej chwili przeglądać wyszukiwarki i zapisywać pojawiające się na bieżąco pomysły. Inną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę jest mnogość ofert dostępnych na rynku. Poza ceną, mogą się różnić także jakością. Warto wcześniej sprawdzić opinie o produkcie lub producencie, aby nie poczuć się zawiedzionym na chwilę przez wielką okazją. Przystępując do realizacji pomysłu należy także po raz kolejny odpowiedzieć sobie na pytanie, czy osoba, która ma otrzymać prezent naprawdę się z niego ucieszy – czy tak naprawdę nie chcemy obdarować siebie poprzez bliską nam osobę (np. tatuś kupujący drona dla półrocznego synka). Wybór prezentu nie zawsze jest prosty, jednak kilka kwestii może go nam ułatwić. Przede wszystkim potrzebna jest uważność na słowa i potrzeby bliskich. Jeśli jednak ona gdzieś nam umknie, zawsze możemy posiłkować się wyszukiwarkami prezentowymi.