Powszechnie uważa się, iż to rodzice powinni finansować wesele pary młodej. Jednak w dzisiejszych czasach tradycja ta jest coraz częściej pomijana, budżet rodzinny nie jest w stanie pokryć tak dużych wydatków, jakim jest organizacja uroczystości weselnej. Bywa też, że Młodzi chcą po prostu sami pokryć wszystkie wydatki, ale jak to zrobić? Zadanie to może okazać się bardzo trudne, tym bardziej że koszty związane z zaplanowaniem ślubu przekraczają niekiedy roczne zarobki pary młodej. W artykule tym pomożemy wam znaleźć najlepsze metody na pozyskanie funduszy, by samodzielnie sfinalizować własne wesele i ślub. 

planowanie weslea, osoba licząca na kalkulatorze

Kilka kroków do przodu

Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego nie podejmuje się z dnia na dzień. Zacznij oszczędzać jeszcze przed zaręczynami, jeśli jesteście parą i wszystko wskazuje na to, że w przyszłości możecie stać się małżeństwem, warto już w tym momencie odkładać pieniądze. Jest to bardzo trudne zadanie, nie każdy będzie potrafił co miesiąc odłożyć 200-300zł, dlatego pomyśl nad założeniem konta oszczędnościowego. Kwota nie jest duża i nie odczujesz tego tak bardzo, a w skali rocznej uzbiera się już pokaźna suma. To dobry początek, gdy dojdzie do zaręczyn będziecie mogli wyciągnąć wszystko z konta i dołożyć do wspólnego budżetu.

panna młoda dzwoni w łóżku

Wyprzedaż

Każda z kobiet ma w szafie wiele niepotrzebnych ubrań. Jest tylko jeden kłopot, każda z nas ma problem z ich rozstaniem, ciężko oddać bluzkę czy sukienkę, która leży od kilku lat w samym kącie. Segregując szafę z ciuchami nagle wszystko zaczyna nam się podobać, dlatego ustalcie prostą zasadę – czego nie założyłam w ciągu roku/bądź dwóch lat, idzie na sprzedaż. Zajmij się segregacją wszystkich ubrań, z pewnością będą tam takie, których należy się pozbyć oraz takie, które można sprzedać. Najlepszym i najprostszym sposobem będą tu portale aukcyjne, ale możecie również zdecydować się na różnego typu targowiska znajdujące się w Twojej okolicy. Tym sposobem nie uzbierasz pokaźnej sumy, ale liczy się każdy grosz, drugim plusem będzie porządek w waszej szafie.

rzeczy z kobiecej szafy na sprzedaż

Dodatkowa praca

telemarketerzy w pracyNajpewniejszy i największy zysk jest z dodatkowej pracy, wymaga ona jednak sporego poświęcenia. Nikt nie oczekuje byście pracowali na dwa etaty, jednak warto poszukać zajęcia chociażby na weekendy. W zależności od rodzaju pracy, możesz zarobić kilkaset złotych miesięcznie, a to już suma dla jakiej warto poświęcić się przez pewien okres. Problem ze znalezieniem pracy dodatkowej zależy oczywiście od miejscowości w jakiej zamieszkujecie. Łatwiej znaleźć ją w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach jest możliwość dodatkowego zarobku. Dla przykładu w dużych miastach można szukać pracy weekendowej jako kelner/kelnerka, rozwożenie pizzy, hostessa, itp. W mniejszych miejscowościach skup się na pracy on-line, do dyspozycji macie możliwości zarobku jako telemarketer, copywriter (pisanie dla portali internetowych), czy inne zlecenia mobilne (w zależności jakie posiadacie zdolności), ogłoszeń na pracę dorywczą nie brakuje. Pamiętajcie, że to tylko zajęcie na chwilę, z pewnością będzie wam ciężko, jednak nie ma idealnych rozwiązań.

Negocjacje z podwykonawcami

W obecnych czasach negocjacje to chleb powszedni, zawsze warto walczyć o jak największe rabaty i zniżki. Szukajcie każdej możliwości, największym wydatkiem będzie wynajęcie sali weselnej, porozmawiajcie z właścicielem o terminach, w których zgodzi się na obniżenie ceny. W każdej branży są lepsze i gorsze okresy, warto więc dogadać się i ustalić dzień wesela, w którym cena wynajmu będzie najniższa. Podczas rozmowy z każdym podwykonawcą takim jak fotograf, kamerzysta, manager restauracji, czy nawet zamawiając tort weselny warto zaoferować swoje usługi w formie barteru. Współpraca jest zawsze opłacalna do obydwóch stron, każdy pomysł jest dobry, szczególnie jeśli pomoże Ci to obniżyć koszty ślubu i wesela.