Dla wielu osób (zwłaszcza dla płci pięknej) wybierających się na ślub znajomych niezwykle trudną kwestią pozostaje pytanie co założyć na tak ważną uroczystość. Wybór odpowiedniej kreacji może okazać się prawdziwym dylematem spędzającym sen z powiek, dlatego też podpowiadamy w naszym mini poradniku, co założyć na siebie, by wypaść naprawdę dobrze i elegancko, a także czuć się zadowolonym z własnego wyglądu.

Elementarne zasady, czyli o czym należy pamiętać

Pierwszą i podstawową zasadą o której bezwzględnie pamiętać powinien każdy gość jest ta, mówiąca iż strój weselny powinien być przede wszystkim strojem eleganckim. To niepisana zasada, która jest ukłonem w stronę pary młodej i jej najbliższych, bowiem jest to dla nich niezwykle wzniosły dzień. Po drugie strój pań, które pojawią się na wesele powinien zostać dopasowany do jej osobowości, jednak najważniejsze jest, by nie przyćmił on wyglądu panny młodej. To w końcu jej najważniejszy dzień.

Strój dla mężczyzny

Wybór odpowiedniego stroju dla mężczyzny najczęściej jest znacznie prostszą sprawą niż odpowiedniego ubioru dla kobiet. Zazwyczaj zakładany jest elegancki garnitur, który z reguły panowie posiadają w swojej szafie. Jeśli panowie decydują się na zakupy, przede wszystkim dobierana jest koszula wraz z dopasowanym do niej krawatem. Jednakże część z panów z pewnością zdecyduje się na zakup nowego garnituru. Dlaczego akurat garnituru, nie zaś smokingu, czy fraku? Bo ten typ stroju powinien być zarezerwowany wyłącznie dla pana młodego, który powinien wyglądać w dniu swojego ślubu dostojniej, niż wszyscy zaproszeni goście płci męskiej. Oczywiście pan młody założyć może również tradycyjny garnitur.

Jaki garnitur najlepiej sprawdzi się na ślubie? W polskiej tradycji przyjęło się, iż najodpowiedniejsze są garnitury w ciemniejszych kolorach. Istnieją jednak odstępstwa, zwłaszcza wiosną i latem, gdy jasne kolory są jak najbardziej w dobrym tonie. Istnieje też zasada, iż najlepsze na śluby odbywające się w godzinach przedpołudniowych są garnitury o jaśniejszej tonacji, zaś na śluby popołudniowe lepiej nadają się te ciemniejsze.

Strój dla kobiet

Choć ilość możliwych kreacji dla kobiet jest wprost nieograniczona, wiele pań odczuwa olbrzymi dyskomfort szukając odpowiedniego stroju. Tymczasem dozwolone są rozmaite formy – począwszy od sukienek, poprzez garsonki, na eleganckich kostiumach kończąc. Panie nosić mogą zarówno kreacje ze spódnicami w roli głównej, jak i ze spodniami. To, jaki strój zostanie wybrany ostatecznie powinno zależeć od indywidualnych upodobań kobiet, które powinny czuć się w swoim stroju swobodnie i elegancko.

Podobnie jak w przypadku mężczyzn istnieje kilka zasad, których nie powinno się łamać wybierając odpowiednią kobiecą kreację. Przede wszystkim chodzi o kolor sukienki – niestosowna jest ta w kolorze białym, czy ecru, które przeznaczone są dla panny młodej. Dość ryzykowna może być również czerń, która kojarzy się z żałobą, jednak nie oznacza to, iż jest to kolor zakazany.