Usadzenie gości weselnych przy stołach to nie lada wyzwanie dla Pary Młodej. Złotej zasady nie ma. Wszystko uzależnione jest bowiem od ustawienia stołów i osobistych preferencji. Warto się jednak w miarę możliwości kierować dwoma zasadami. Najlepiej usadzać naprzemiennie kobiety z mężczyznami i obowiązkowo małżeństwa, narzeczeni powinni siedzieć obok siebie (ewentualnie naprzeciwko siebie).

 

Największy kłopot jest zwykle ze stołem Pary Młodej. Wersji w tym przypadku może być nawet kilka:

  1. W centrum siedzi Para Młoda, obok Pana Młodego siada najbliższa rodzina Panny młodej (matka, ojciec, babcia, dziadek), zaś obok Panny Młodej rodzina Pana Młodego.
  2. W centrum siedzi Para Młoda, obok Panny Młodej siada jej rodzina (ojciec, matka, dziadek, babcia), obok Pana Młodego jego rodzina (matka, ojciec, babcia, dziadek).
  3. W centrum siedzi Para Młoda, obok nich siedzą świadkowie z osobami towarzyszącymi (jeśli są), a następnie ich  rodzice Państwa Młodych.
  4. W centrum siedzi Para Młoda, obok nich siedzą świadkowie z osobami towarzyszącymi (jeśli są).
  5. W centrum siedzi Para Młoda, obok nich siedzą świadkowie z osobami towarzyszącymi (jeśli są), a następnie przyjaciele.
  6. W centrum siedzi Para Młoda, obok Panny Młodej siada świadkowa, obok Pana Młodego świadek (w sytuacji gdy świadkowe są parą).
  7. Przy stole siedzi jedynie Para Młoda.

 

sala w restauracji weselnejCo z resztą gości? Zazwyczaj najbliżej Pary Młodej usadza się najbliższą rodzinę, dalej dalszą, a na samym końcu przyjaciół i znajomych. Ostatnio coraz popularniejsze jest jednak usadzanie obok Państwa Młodych przyjaciół i bliskiej rodziny, dalej siedzą osoby z dalszej rodziny i znajomi.

Najlepiej usadzać w sąsiedztwie osoby, które się znają i darzą sympatią, dobrze jeśli są także w podobnym wieku. Ciotki siedzą więc z wujkami, a młodzież razem. Dla dzieci warto jest przygotować osobny stolik. Trzeba również pamiętać by miały one, podobnie jak osoby starszy i niepełnosprawne, swobodny dostęp do łazienki.

Niektóre Pary Młode decydują się usadzić obok siebie osoby nieznajome, aby się poznały. Jednak jest to rozwiązanie dla wielu gości bardzo niekomfortowe, a tym samym ryzykowne. Lepiej nie sadzać też przy jednym stole osób będących w konflikcie.