Jednym z najbardziej znanych weselnych tradycji jest wspólne krojenie ciasta przez Młodą Parę. Dla jednych to fajny symbol i okazja do wspólnej zabawy, inni uważają tę tradycję za relikt i zupełnie zbędną rzecz. Dodatkowo denerwuje ich fakt, iż wszyscy goście obserwują ich podczas tej czynności, którą uważają za zupełnie niepotrzebną. Czy warto kultywować tę tradycję i jak sprawić, by tort pokrojony został perfekcyjnie, nad tym zastanowimy się w tym artykule.

Krojenie tortu, czyli co to za zwyczaj?

Tradycyjnie weselne ciasta i torty przynosić miały szczęście nie tylko parze młodej, ale wszystkim gościom, którzy pojawili się na weselu i brali w nim udział. Jednocześnie była to jedna z pierwszych wspólnie wykonywanych przez parę młodą czynności, która symbolizować miała harmonię, wspólne działanie i jedność w związku. Wspólne krojenie tortu jasno przedstawiało, iż nowożeńcy są solidną jednością składającą się z dwóch osobnych i w pełni samodzielnych osób, które zdolne są do zespołowego i harmonijnego działania. A tym samym krojenie tortu było i nadal jest niepowtarzalną okazją do wykonania bajecznych fotografii weselnych.

Wystrzegaj się nudy!

Najgorsze na co możecie się zdecydować, to krojenie tortu z przymusu i od niechcenia. Wcale nie musi to jednak wyglądać w ten sposób. Jeśli odpowiednio podejdziecie do tej czynności, będzie to jeden z ciekawszych momentów waszego wesela. Wystarczy odrobina wysiłku i dobrej woli. Oto wskazówki, które pomogą wam uczynić ten moment niezapomnianym.

duży pięcioczęściowy tort ślubny ozdobiony różami

Po pierwsze stwórzcie wyjątkowy, spektakularnie wyglądający stół na tort i ciasta. Warto na moment krojenia tortu zorganizować oryginalne oświetlenie sali, konsultując sprawę z osobą, która potrafi stworzyć klimatyczny nastrój za pomocą światła i dźwięku. Może pomóc w tym także dobór odpowiedniej muzyki, która towarzyszyć będzie wydarzeniu. Przed przystąpieniem do krojenia niech DJ, wodzirej, czy inna osoba odpowiedzialna za dobrą zabawę gości ogłosi, co za chwilę się wydarzy.

Nie zaskocz swojego współmałżonka

Zanim pary zaczną rozdawać talerze z tortem swoim gościom, w pierwszej kolejności częstują się nim nawzajem. Aby nie było w tej kwestii niespodzianek i niespodziewanych wydarzeń ustalcie to ze sobą przed ślubem. Szkoda, by przypadkowo tort wylądował na twarzy, sukni, czy na podłodze, niezauważony przez zaaferowanego pana młodego, czy rozentuzjazmowaną pannę młodą.

nowoczesny tort ślubny w kolorach błękitu

Nie tnijcie ciasta od góry

Wiele par w pierwszej kolejności rozpoczyna krojenie poziomowego tortu od górnego poziomu. Tymczasem jest to błąd. Jeśli tort jest ciężki, dół może się zapaść pod naporem noża. Spróbujcie więc kroić najpierw dolną warstwę, póki jest taka możliwość. Dzięki temu będziecie mieli możliwość zachować górę tortu na później i delektować się nim już po weselu.

Nie zapomnijcie zachować odrobiny tortu

Z uwagi na olbrzymie emocje i to, że naprawdę wiele będzie się działo podczas waszego ślubu możecie nie zdążyć spróbować tortu weselnego (poza jednym kęsem, kiedy będziecie częstować kawałkiem współmałżonka). Warto zawczasu poprosić drużbę, czy organizatora wesela o odłożenie wam po kawałku tortu na później , byście mogli w spokoju i szczęściu delektować się waszym weselnym smakołykiem, kiedy opadną już wszystkie weselne emocje.