Wybór fotografa ślubnego
Decyzja bardzo trudna, która pozostaje z nami już do końca życia. Warto więc poświęcić na tym etapie trochę więcej czasu, do dyspozycji mamy bardzo bogaty wybór. Ten wyjątkowy dzień prędzej czy później przeminie, a w naszych głowach pozostaną tylko szczątkowe informację. Nic nie przypomni lepiej tych wydarzeń niż zdjęcia oraz film ze ślubu. W internecie jest ogrom ogłoszeń, każda strona wygląda pięknie a zdjęcia zachwycają. Jednak ceny potrafią zaskakiwać, najtańsze oferty znajdziemy już od kilkuset złotych, najdroższe to kwoty kilku tysięcy. Czy cena jest adekwatna do jakości usług? nie do końca, dlatego poniżej wyjaśnimy czym powinno się kierować podczas wyboru właściwego fotografa.
Gdzie znaleźć odpowiedniego fotografa ślubnego?
Nie ma co ukrywać, w dzisiejszych czasach głównym źródłem poszukiwań staje się internet. To tam reklama dociera do największej liczby odbiorców, jednak nie mam na myśli jedynie strony internetowej danego fotografa. Dobrym źródłem stają się także fora, gdzie ludzie opisują dane usługi, są to bardzo pomocne informacje. Komentarze są zazwyczaj szczere i dzięki nim można także sporo dowiedzieć się na temat wybranej przez nas oferty. Drugim źródłem jest, dobrze znana wszystkim droga pantoflowa, czyli fotograf z polecenia, w tym wypadku osoba, która nam przekazuje takie informację ma dużą wiedzę i z pewnością szczerze odpowie na wszystkie nasze pytania.
Gdy już wybierzemy kilku kandydatów, podczas wstępnej analizy, możemy kierować się jedynie ich “portfolio”, czyli zdjęciami z pracy danego artysty. Każdy fotograf ma swój własny styl, zdjęcia wykonane i przedstawione na stronie, będą zapewne podobne do tych jakie zostaną wykonane na naszym ślubie. I to jest duży plus, ponieważ dzięki temu możemy przeglądać prace danego fotografa i wyobrazić sobie, czy o takie ujęcia nam właśnie chodzi?, czy jego praca przemawia do was i chcielibyście mieć je u siebie w albumie. Ważne jest, aby fotograf był pomysłowy przeglądając portfolio dobrze znaleźć osobę, która ma bardzo bogate i urozmaicone pracę. Nasza wiedza w tym temacie jest bardzo skromna, dlatego doświadczony fotograf powinien wykonać całą pracę, my co najwyżej powinniśmy wskazać kierunek, na przykład – w kwestii sesji zdjęciowej (czy ma to być fotografia w plenerze, w mieście czy w stylu retro). no chyba, że sami macie wszystko przemyślane i chcecie dokładnie odwzorować swoje pomysły.
Pierwszy kontakt z fotografem
Pozornie mało ważna sprawa, jednak w gruncie to bardzo istotne. Pierwsze wrażenie jest niesłychanie ważne, jeśli podczas spotkania nie czujecie się swobodnie, wasze relacje są chłodne, nie wróży to nic dobrego. Jeśli bowiem podczas takiego spotkania, nie możecie poczuć się na luzie, to co będzie podczas ceremonii ślubnej w kościele? Fotograf będzie towarzyszył wam już od początku dnia, gdy zaczniecie przygotowywać się do tego wyjątkowego dnia, aż po sam koniec imprezy. Dlatego, kontakt z fotografem musi być bardzo pozytywny, dobry artysta wie jak sprawić, aby para młoda nie czuła żadnego stresu przed obiektywem. Super by było, aby potrafił dodatkowo zdjąć niepotrzebne napięcie i rozweselić w stresujących sytuacjach.
Podczas spotkania z fotografem, dobrze jest przygotować sobie listę pytań na kartce. Z doświadczenia wiadomo, że każde tego typu wizyty są stresujące i przeważnie zapomina się o połowie pytań, które nas interesowały.
Koszt usługi
Cena z usługę fotografowania w dniu ślubu jest bardzo różna, nie tylko ze względu na umiejętności fotografa, ale również złożenia oferty. Każdy artysta w umowie określa inaczej swoje usługi, dlatego w żadnym razie nie można porównywać ofert na podstawie ogólnej ceny. Trzeba dokładnie przeczytać umowę, nierzadko zdarza się, że koszty usługi rozbijane są na poszczególne elementy, jedna osoba poda sumę całą za usługę, w której znajdować się będzie fotografia podstawowa, fotografia dodatkowa w plenerze czy w studiu, dojazd do klienta oraz do sali weselnej, a nawet określony czas pracy. W innym przypadku możemy trafić na wyglądającą lepszą ofertę, tańszą, ale nie zwrócimy uwagi na informację “małym druczkiem” że dodatkowe koszty jak własnie opisane powyżej, doliczane są dodatkowo, co sumując będzie już nie do przyjęcia. Samemu trzeba więc ustalić wszystkie szczegóły z każdym fotografem indywidualnie, a następnie podsumować wszystkie elementy. Tylko w ten sposób będzie można uczciwie porównać cenę za wykonaną usługę.
Nie oznacza to jednak że każdy fotograf oszukuje i kombinuje! na różnicę w cenie wpływa wiele czynników naturalnych takich jak konkurencja, amortyzacja sprzętu, czy doświadczenie fotografa (cecha bardzo ważna, która z oczywistych powodów wpływa na koszt usługi). Dlatego do każdej oferty należy podejść indywidualnie.
Dobry fotograf bardzo często ma zapis w umowie o zastępstwie,w przypadku choroby czy innych nieprzewidzianych okoliczności. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie dla obydwóch stron.
Doświadczenie, ukończone kursy fotograficzne oraz certyfikaty
Fotograf to wyjątkowy zawód, na rynku jest wielu wybitnych fotografów, którzy nie posiadają ukończonych kursów, a mimo to są bardzo cenieni. Prostym przykładem mogą być profesjonalne konkursy fotograficzne, dla zwykłych ludzi przedstawione tam fotografie są często niezrozumiałe. Co pokazuje, że zwykli ludzie nie doceniają tego typu sztuki, dla nas liczą się naturalne aspekty. Ważne, by wybrany fotograf nie używał nadmiernie programu photoshop do poprawy zdjęć. Cenimy dobrze uchwycone momenty, oraz odpowiednią ostrość i naświetlenie.
Na wielu stronach znajdziemy informację że kursy i certyfikaty mają ogromne znaczenie, tymczasem sztuka fotografii ślubnej jest wyjątkowa i bardzo specyficzna. Nie należy jej porównać z innymi rodzajami, można mieć nawet kilkadziesiąt certyfikatów i nie potrafić wykonywać odpowiednio zdjęć ślubnych. Certyfikaty zatem w tym przypadku nie mają większego znaczenia.
Najtrudniejsze fotografie wykonuje się w kościele, gdzie doświadczenie fotografa odgrywa ogromne znaczenie. Światło w tym miejscu jest bardzo słabe, dlatego dobry sprzęt i znajomość fachu odgrywa kluczową rolę. Chcąc mieć pewność, że nasz fotograf nie zawiedzie, lepiej poszukać osoby z wieloletnim doświadczeniem, lub dobrze przeanalizować wcześniejsze fotografie w kościele mniej doświadczonych artystów.
Sprzęt i format zdjęć
Trzeba wiedzieć na jakim sprzęcie będzie pracować nasz fotograf. Nie ma co ukrywać, że duże doświadczenie i umiejętności, bez dobrego aparatu i lampy nie będą najwyższej jakości. Większość fotografów używa aparatu cyfrowego, dzięki czemu będziemy mieli możliwość otrzymania zdjęć w formie elektronicznej. Dobry sprzęt potrafi wykonać zdjęcia w ogromnej rozdzielczości, która umożliwi nam drukowanie ich nawet w formacie A3 bez utraty jakości. Sporo z nas chce otrzymać wykonane zdjęcia w dwóch formach, papierowej do albumu oraz elektronicznej na komputerze. Warto dowiedzieć się czy, fotografie będą naszą własnością, niektórzy fotografowie zastrzegają sobie prawa do swoich zdjęć. W takim wypadku, możesz mieć na każdej odbitce znak wodny, firmy fotograficznej, czego chyba nikt z nas nie chciałby widzieć.
Sesja fotograficzna
Większość z nas życzy sobie sesje fotograficzne w studio. Jest to wygodne rozwiązanie, które zajmuje zaledwie godzinę, góra dwie, w zależności od wyboru scenerii oraz ilości zaplanowanych zdjęć. Cenę za tą usługę należy ustalić podczas podpisywania umowy, niestety nie każdy fotograf dysponuje odpowiednim studiem, przez co pozostanie nam w tym wypadku udać się do innej firmy, posiadające taką możliwość.
Coraz większa popularność zyskują w ostatnim czasie zdjęcia w plenerze. Wszyscy kochamy naturę, a zdjęcia na świeżym powietrzu, są niepowtarzalne, sesje w studiu nigdy nie będą w stanie im dorównać. Wybór odpowiedniego miejsca jest zawsze trudny, a cała organizacja bardziej złożona i niestety droższa. Jednak efekt jest warty zachodu, piękne zdjęcia na łonie natury to coś wyjątkowego. Pozostaje w tym wypadku tylko wybór dnia, w którym umówimy się z fotografem.
Z doświadczenia i opinii ludzi, wynika że nie warto umawiać się na sesję zdjęciowe w dniu ślubu. Nikt nie chce stresować się niepotrzebnie uciekającym czasem, goście bywają także bardzo niecierpliwi.
Umowa
Nigdy nie lekceważ zapisu umowy, bez niej nic nie poradzisz w przypadku gdy fotograf nie pojawi się na twoim weselu, lub wykona pracę w sposób niewłaściwy. Bywały przypadki gdy mało doświadczony fotograf, zapomniał dodatkowych akumulatorów do aparatu i zdjęcia zakończyły się już w kościele. W tym dniu błędy są niewybaczalne, nie da się cofnąć czasu, nie będzie już żadnej powtórki. Dlatego w umowie powinny znajdować się wszystkie ważne informację, także kary umowne w razie nie wywiązania się z ustaleń.
Umowę przeczytaj uważnie, nie bój się ją zmieniać i dopisywać ważne według Ciebie informację. Na pewno otrzymasz gotowy wzór, który będzie atrakcyjny dla fotografa, dlatego zabezpiecz się własnymi roszczeniami. Ostatnim elementem jest cena, jak wiadomo wszystko da się negocjować, oczywiście w ramach rozsądku. Nawet jeśli fotograf będzie stanowczy i nieugięty co do jej obniżenia, warto dodać gratisy, jak choćby przygotowanie dla wszystkich gości płyt ze zdjęciami czy otrzymanie gratisowego albumu w formie papierowej itp.