Fajerwerki na weselu są uniwersalną atrakcją bez której wiele osób nie wyobraża sobie zwieńczenia tej wyjątkowej uroczystości. Wśród dostępnych urozmaiceń tego typu imprezy znajdują się zróżnicowane propozycje, które dopasować można do wymagań Państwa Młodych i wieku gości.

Na samym początku warto poruszyć temat dotyczący różnicy pomiędzy profesjonalnym pokazem fajerwerków, a kupnem gotowego zestawu, który odpali jeden z gości. Mowa tu przede wszystkim o bezpieczeństwie. Firmy świadczące usługi z zakresu pirotechniki posiadają doświadczenie i stosowne certyfikaty, a także doskonale wiedzą jak zapewnić gościom bezpieczeństwo.

Nie bez znaczenia są również takie aspekty, jak wybór miejsca czy godzina rozpoczęcia pokazu. Istotne są też kwestie formalno-prawne, czyli zdobycie stosownych pozwoleń.

Fajerwerki na wesele nie mogą być odpalane tak jak podczas witania Nowego Roku – chaotycznie i bez większego sensu, byle dużo i głośno. Profesjonalna firma zadba, by kolejne wybuchy tworzyły na niebie wyjątkowe kompozycje i były dopasowane pod względem dynamiki i kolorystyki.

Przeświadczenie, że wystarczy kupić dużą ilość pirotechniki i dać zapałki jednemu z gości (najlepiej abstynentowi) jest ogromnym ryzykiem. Chodzi tu przecież nie tylko o dobrą zabawę, ale także bezpieczne świętowanie rozpoczęcia nowej drogi życia. Wbrew pozorom niewielu ludzi wie w jaki sposób odpalać fajerwerki, by nie spowodować tragedii (więcej informacji na temat bezpiecznego odpalania fajerwerków znajduje się tutaj).

fajerwerki_na_wesele_koszty

Ile trwa pokaz fajerwerków na weselu i jaki jest jego koszt?

Czas trwania pokazu fajerwerków zależy głównie od budżetu jaki chcemy przeznaczyć na ten cel. Zazwyczaj jest to od 2 do 5 minut. Wydaje się, że jest to tylko chwila, jednak pamiętajmy, że w tym czasie będziemy mogli podziwiać kilkaset wybuchów na niebie, ponieważ eksplozje następują po sobie bardzo szybko.

Cena fajerwerków na wesele zależy od intensywności pokazuczasu jego trwania oraz samych efektów. Czynniki te sprawiają, że rozpiętość cenowa może oscylować w granicach 1 500 – 5 000 zł.

Pokazy fajerwerków najczęściej organizowane są przez Państwa Młodych w ramach niespodzianki dla gości lub odwrotnie – najbliżsi Młodej Pary robiąc im prezent wykupują tego typu atrakcję.

Fajerwerki na weselu mogą być odpalane do ustalonego wcześniej podkładu muzycznego, posiadać określone efekty i kolory.

O tym, że odbędzie się pokaz pirotechniczny warto uprzedzić fotografa, który będzie miał szansę zająć dobre miejsce i zrobić piękne zdjęcia Państwu Młodym na tle fajerwerków.

fajerwerki_na_wesele_formalnosci

Fajerwerki na weselu a formalności

Samodzielne przygotowywanie pokazu fajerwerków wiąże się z wcześniejszym uzyskaniem pozwolenia. Osoba prywatna niemal na pewno nie otrzyma przyzwolenia na odpalenie pirotechniki w miejscu publicznym. Światełko w tunelu pojawia się jedynie w przypadku, gdy działka należy do osoby prywatnej lub do nas samych. Obie sytuacje wymagają wcześniejszego uzyskania pozwolenia.

Jeżeli teren, na którym ma się odbyć pokaz fajerwerków nie należy do nas, najpierw trzeba postarać się o pozwolenie od jego właściciela. Dopiero po wykonaniu tej czynności można złożyć wniosek do Urzędu Miasta. Powinny się w nim znaleźć takie informacje jak:

  • data planowanego pokazu,
  • godzina jego rozpoczęcia,
  • okoliczności jego przeprowadzenia,
  • liczba fajerwerków, jaka zostanie do tego celu użyta,
  • typ i rodzaj pirotechniki.

Wniosek należy złożyć w sekretariacie Urzędu Miasta, a także uiścić opłatę skarbową za wydanie decyzji administracyjnej.

Oczywiście nie ma pewności, że zgoda zostanie wydana. Wiele zależy od urzędnika wystawiającego pozwolenia oraz samego pokazu.

Za odpalanie fajerwerków bez pozwolenia grozi mandat w wysokości 500 zł, ponieważ jest to kwalifikowane jako zakłócanie spokoju, ciszy i porządku publicznego.

fajerwerki_na_wesele_pozwolenie

Fajerwerki na wesele bez pozwolenia? Czy to możliwe?

Oczywiście! Firmy zajmujące się zawodowo organizacją pokazów fajerwerków zdecydowanie łatwiej uzyskują tego typu pozwolenia. Dość, że omija nas załatwianie formalności to jeszcze nie trzeba martwić się zakupem pirotechniki. Mało tego – fajerwerki na wesele w rękach profesjonalistów to gwarancja bezpiecznego pokazu!

fajerwerki_na_wesele_wybor

Czym kierować się przy wyborze fajerwerków na wesele?

Najtańsze wersje pirotechniki na wesele przewidują użycie do sesji zdjęciowej zimnych ogni. Mogą być stosowane wewnątrz pomieszczeń ze względu na ich wysoki poziom bezpieczeństwa. Wydaje się to najmniej spektakularnym rozwiązaniem, jednak pomysłowość fotografów z roku na rok jest coraz większa, dzięki czemu są oni w stanie uzyskać naprawdę piękne i niepowtarzalne zdjęcia z użyciem sztucznych ogni.

Jeśli wesele jest urządzane w miejscu dysponującym dużą przestrzenią na zewnątrz, dobrym pomysłem jest stworzenie pokazu fajerwerków lub utworzenie drogi usłanej fontannami. Stanowią one doskonałe tło do zdjęć.

Zakup fajerwerków we własnym zakresie musi być przemyślany. Pirotechnika powinna pochodzić od sprawdzonych i zaufanych dostawców. Efekty wybuchów również nie mogą być przypadkowe. W tej sytuacji z pomocą przychodzą zestawy paletowe sztucznych ogni, które zostają skomponowane według wymagań i połączone ze sobą, dzięki czemu ich odpalenie odbywa się za pomocą jednego lontu.

Należy jednak pamiętać, by zakupione produkty posiadały stosowne certyfikaty i instrukcję obsługi w języku polskim. Fajerwerki muszą być przede wszystkim bezpieczne, zarówno dla osoby, która je odpala, jak i dla gości.

Gotowe zestawy fajerwerków zazwyczaj nie dorównują czasem trwania profesjonalnym pokazom.

Podsumowanie

Fajerwerki na wesele cieszą się niesłabnącą popularnością, jednak należy pamiętać, że w tego typu przypadkach warto zainwestować w profesjonalny pokaz. Fachowcy zapewnią niezapomniane wrażenia i obsługę na najwyższym poziomie, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.