Prawidłowo wykonany demakijaż zapewnia skórze promienny i zdrowy wygląd, bez przykrych niespodzianek w postaci zanieczyszczonych porów. Dlaczego oczyszczanie twarzy jest tak ważne? Po całym dniu na naszej skórze gromadzą się bakterie, kurz, pot, sebum oraz resztki makijażu, które skutecznie zatykają pory. Cera nie może swobodnie oddychać przez co pojawiają się na niej krostki i zaskórniki.

Oczyszczanie skóry twarzy, powinno być skuteczne i starannie przeprowadzone. Nieodpowiedni demakijaż przyczynia się do powstawania podrażnień, zaczerwienień, krostek i zaskórników, a także reakcji alergicznych. Makijaż pozostawiony na powiekach na noc jest gwarancją opuchniętych oczu o poranku. Ponadto nieprawidłowo oczyszczona skóra nie wchłania odpowiedniej ilości składników odżywczych z kremów, dlatego ich skuteczność staje się wręcz niezauważalna.

Przed rozpoczęciem demakijażu należy dokładnie umyć ręce. Znajdują się na nich bakterie, które mogą zostać rozsiane na skórze twarzy podczas oczyszczania.

Demakijaż powinien być przeprowadzany nawet wtedy, gdy nie był wykonywany makijaż, ponieważ na twarzy i tak zgromadził się pot, kurz oraz sebum.

Coraz więcej kobiet ma już wypracowany nawyk dokładnego wykonywania demakijażu, nawet, gdy wracają do domu bardzo późno lub nieziemsko zmęczone. Niestety, nadal jeszcze można spotkać się z opinią, że demakijaż nie jest istotny, ponieważ po całym dniu, makijażu i tak nie ma już na twarzy. Może mieć to katastrofalny wpływ na wygląd i kondycję cery.

Demakijaż oczu krok po kroku

Demakijaż oczu powinien być wykonany na samym początku. Należy unikać pocierania i rozciągania delikatnej skóry wokół oczu. Sam demakijaż oczu jest bardzo istotnym elementem oczyszczania twarzy, dlatego musi zostać wykonany z należytą starannością. Warto sięgnąć po preparat przeznaczony do usuwania makijażu z oczu. W zależności od jego rodzaju – tradycyjny (płyn micelarny, mleczko, olejek) lub dwufazowy, który świetnie radzi sobie z wodoodpornym tuszem do rzęs.

Dwufazowy płyn do demakijażu oczu, dzięki składnikowi wodnemu, łagodzi podrażnienia, a zawarte w jego składzie olejki, odpowiadają za dokładne oczyszczenie powiek i rzęs. Należy pamiętać, by przed użyciem potrząsnąć buteleczką – płyny powinny dobrze się wymieszać.

Podczas demakijażu oczu nie należy trzeć wacikiem powiek i rzęs. Wystarczy przyłożyć nasączony płynem do demakijażu płatek kosmetyczny do powieki i przytrzymać go kilkanaście sekund. Tyle czasu wystarczy, by rozpuścić cienie do powiek czy tusz do rzęs. Po upływie tego czasu należy delikatnymi ruchami (koniecznie w kierunku od nosa do skroni) przesuwać wacikiem, by dokładnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Czynność tę należy powtarzać do uzyskania czystego wacika.

By usunąć tusz do rzęs należy wykonywać delikatne, pionowe ruchy, od nasady po końce rzęs.

Podsumowując:

 • demakijaż powiek – poziome ruchy od nosa w kierunku skroni,
 • demakijaż rzęs – pionowe ruchy od nasady po końce rzęs,
 • demakijaż eyelinera – poziome ruchy od nosa do skroni.

Demakijaż oczu powinien być wykonywany możliwie najdelikatniej, ponieważ każde mocniejsze pocieranie czy rozciąganie tej delikatnej skóry może zaowocować powstaniem nowych zmarszczek i podrażnień.

Kiedy skóra wokół oczu zostanie już całkowicie oczyszczona, należy nałożyć na nią serum, bądź krem pod oczy, by, dzięki odpowiedniemu nawilżeniu, dłużej zachowała młody wygląd.

demakijaz

Demakijaż: mleczko, chusteczki, a może rękawica?

Kosmetyki do demakijażu twarzy (np. kosmetyki Ziajanie tylko oczyszczają, ale także pielęgnują skórę. W zależności od typu cery, warto sięgnąć po preparaty o działaniu natłuszczającym, matującym lub nawilżającym.

Wśród dostępnych kosmetyków do demakijażu już od kilku lat prym wiedzie płyn micelarny. Jest on najbardziej uniwersalnym i jednocześnie najskuteczniejszym preparatem do oczyszczania skóry. Jego udoskonalony skład usuwa nadmiar sebum i zanieczyszczenia, przy zachowaniu w nienaruszonym stanie warstwy hydrolipidowej naskórka.

Nie tak dawno na rynek zostały wprowadzone hybrydy – mleczka micelarne. Są one delikatniejsze i lżejsze od tradycyjnych mleczek do demakijażu. Mają one właściwości oczyszczające oraz nawilżające, łagodzące oraz antystarzeniowe. Przeznaczone są do każdego typu skóry.

W drogeriach dostępne są również najróżniejsze gadżety do demakijażu. Są to szczoteczki, rękawice oraz ściereczki do demakijażu. Odpowiadają one nie tylko za kompleksowe usunięcie makijażu, ale także delikatny peeling. Rękawice do demakijażu zazwyczaj mają właściwości hipoalergiczne, dzięki czemu mogą po nie sięgać posiadaczki niemal każdego typu cery.

Oczywiście w przypadku rękawicy do demakijażu znaleźć można też wiele przeciwniczek tego rozwiązania, które twierdzą, że nie radzi sobie ona z wodoodpornym makijażem i nie sprawdza się w przypadku cery trądzikowej. Krostki podczas demakijażu rękawicą mogą zostać uszkodzone, przez co bakterie zostaną rozsiane po całej twarzy, co w konsekwencji może doprowadzić do wysypu pryszczy. Warto jednak zaznaczyć, że sytuacja ta może wystąpić również podczas stosowania gruboziarnistych peelingów. Dlatego przy cerze trądzikowej zaleca się stosowanie peelingów enzymatycznych, które nie uszkadzają zmian i nie rozsiewają po skórze bakterii.

Chusteczki do demakijażu doskonale sprawdzają się podczas podróży do oczyszczania, ale także odświeżania skóry twarzy. Nasączone są substancjami, które skutecznie rozpuszczają zanieczyszczenia zgromadzone na cerze.

Dwufazowe płyny do demakijażu powinny być używane do wodoodpornego makijażu.

Jakie kosmetyki do demakijażu stosować przy konkretnym typie cery?

 • cera sucha:
  a) mleczka do demakijażu,
  b) mleczka micelarne,
  c) płyny micelarne.
 • cera dojrzała:
  a) śmietanki do demakijażu,
  b) mleczka micelarne.
 • cera tłusta:
  a) żele do demakijażu,
  b) mleczka micelarne,
  c) mydło Aleppo.
 • cera wrażliwa:
  a) pianki do demakijażu,
  b) płyny micelarne,
  c) mleczka micelarne,

Skóra sucha wymaga delikatnej pielęgnacji, dlatego do jej demakijażu najlepiej wybrać pianki i mleczka, posiadające właściwości nawilżające, podobnie jak tonik. Kremy powinny charakteryzować się lekko tłustą konsystencją, uchroni to cerę przed nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia i przesuszenia. W ich składzie muszą znajdować się składniki nawilżające, takie jak gliceryna czy kwas hialuronowy.

Cera wrażliwa, podobnie jak sucha, wymaga mocnego nawilżenia i odżywienia, dlatego używane do jej demakijażu produkty, powinny mieć właściwości natłuszczające. Jednak ten rodzaj skóry nie toleruje wszystkich składników zawartych w kosmetykach. Właścicielki skóry wrażliwej muszą zwracać szczególną uwagę na skład używanych preparatów i sięgać po ich hipoalergiczne odpowiedniki.

Skóra tłusta wymaga stosowania kosmetyków przeznaczonych do tego rodzaju cery. Inne preparaty mogą nie poradzić sobie z usunięciem nadmiaru łoju i ściągnięciem porów. Sprawi to, że skóra, mimo oczyszczania, nadal nie będzie wystarczająco czysta, przez co z czasem zaczną pojawiać się na niej zaskórniki i krostki. Po wykonanym demakijażu cery tłustej, należy sięgnąć po tonik matujący, by ograniczyć świecenie się skóry. Na noc zaleca się stosowanie kremu o właściwościach nawilżających lub odżywczych, a na dzień – matującego.

Posiadanie cery trądzikowej wiąże się ze stosowaniem głównie preparatów o właściwościach antybakteryjnych. Dokładny demakijaż twarzy jest w tym przypadku szczególnie ważny, ponieważ daje możliwość usunięcia zanieczyszczeń, które przyczyniają się do powstania trądziku. Ponadto odpowiednio dobrany tonik przyczynia się do zwężenia porów, a peeling – poprawy ukrwienia skóry i złuszczenia martwego naskórka.

Wbrew pozorom najtrudniejsza w demakijażu jest cera mieszana. Preparaty przeznaczone do jej pielęgnacji, powinny mieć w swoim składzie zarówno właściwości matujące, jak i nawilżające, by właścicielki tego rodzaju skóry nie musiały stosować dwóch osobnych kosmetyków w zależności od partii twarzy.

Demakijaż twarzy krok po kroku

Do demakijażu twarzy należy wybrać spełniający oczekiwania skóry preparat, dostosowany do jej rodzaju.

Niektóre z kosmetyków, takie jak mleczka do demakijażu, pianki, czy żele można aplikować na skórę lub na wacik, którym należy delikatnie przecierać twarz. W tym przypadku korzystanie z płatków kosmetycznych jest wygodniejsze, ponieważ widać na nich, kiedy cera jest już zupełnie czysta.

Krok 1: Płynami micelarnymi nasącza się wacik, a następnie przeciera skórę. W przypadku mocnego makijażu warto sięgnąć po mleczko do demakijażu. Aplikujemy je na dłonie, a następnie wmasowujemy w skórę twarzy, jak żel. W ten sposób kosmetyk dokładnie rozpuści makijaż i dotrze nawet do trudno dostępnych miejsc. Mleczko do demakijażu można usunąć z twarzy za pomocą wody lub płatków kosmetycznych.

Krok 2: Skóra tłusta i problematyczna wymaga codziennego używania żelu do mycia twarzy. Nie powinien on być nakładany bezpośrednio na twarz. Odpowiednią ilość kosmetyku należy umieścić na dłoni i wymieszać z odrobiną wody. Nieznacznie spieniony żel nanosimy na wilgotną skórę twarzy i masujemy. Po zakończonym oczyszczaniu preparat należy zmyć za pomocą wody.

Niestety, demakijaż twarzy nie może opierać się na używaniu samego żelu, ponieważ nie usunie on dokładnie makijażu. W większości przypadków jedynie go rozmaże, szczególnie ten mocny. Dlatego też użycie żelu powinno zostać poprzedzone wstępnym oczyszczeniem twarzy za pomocą płynu micelarnego oraz zakończone zastosowaniem toniku.

Krok 3: Każda skóra wymaga wykonania przynajmniej raz w tygodniu peelingu, który poprawi ukrwienie skóry i pobudzi ją do regeneracji. Martwy naskórek zostaje złuszczony, a cera oczyszczona. Rodzaj peelingu powinien zostać dostosowany do potrzeb i rodzaju skóry. Właścicielki cery wrażliwej, naczynkowej i trądzikowej, mogą wybrać peeling enzymatyczny, który nie wymaga pocierania, a swoją konsystencją przypomina maskę.

Warto zaznaczyć, że użycie peelingu powinno być traktowane jako osobny zabieg. Wiele osób uważa, że im częściej wykonywany peeling tym lepiej. Niestety, nie jest to prawdą. Zbyt częste peelingowanie skóry może spowodować więcej szkód niż pożytku. Mowa tu przede wszystkim o wywołaniu podrażnień i większej podatności cery na pojawianie się krostek.

Po użyciu peelingu, warto sięgnąć po odżywczą lub nawilżającą maskę do twarzy, której składniki zostaną lepiej wchłonięte, dzięki wcześniejszemu usunięciu martwego naskórka.

Krok 4: Kiedy skóra została już dokładnie oczyszczona, należy sięgnąć po tonik. Pomaga on przywrócić naturalne pH skóry i dostarczy jej dodatkowych składników odżywczych.

Tonik powinien spełniać oczekiwania cery. Skóra problematyczna wymaga stosowania antybakteryjnych toników, które łagodzą podrażnienia i wyrównują koloryt. Cera sucha odwdzięczy się zdrowym wyglądem, gdy tonik będzie posiadał składniki nawilżające.

Toniki nie powinny być na bazie alkoholu – wysuszają one skórę i wzmagają wydzielanie sebum, co w konsekwencji doprowadza do pogorszenia się stanu cery.

Krok 5: Ostatnim etapem demakijażu jest nałożenie na twarz kremu. Podobnie jak pozostałe kosmetyki, powinien on być dostosowany do potrzeb skóry. Tym bardziej, że ma zostać na niej przez całą noc.

Zaleca się stosowanie dwóch rodzajów kremów – na dzień i na noc. Powinny to być dwa osobne preparaty ze względu na różnicę w składach obu tych kosmetyków. Kremy na noc charakteryzują się bogatszym składem, mają właściwości odżywcze, są bardziej tłuste. Mają one za zadanie dogłębnie nawilżyć skórę i zregenerować płaszcz hydrolipidowy. Dobrze odżywiony naskórek wolniej się starzeje.

Kremy przeznaczone na dzień powinny zawierać filtry, by zapewnić skórze ochronę przeciwsłoneczną. Ważne, by były lekkie i miały właściwości nawilżające.

Oczyszczanie twarzy za pomocą płynu micelarnego powinno się odbywać nie tylko wieczorem, ale także rano. Zostaje wówczas usunięta z twarzy warstwa kurzy, pozostałości kremu nałożonego wieczorem i nadmiar sebum. Dopiero na oczyszczoną skórę można swobodnie nałożyć krem na dzień.

W nocy nasza skóra się regeneruje, przez co produkuje większe ilości sebum. By uniknąć zatykania się porów i jednocześnie zapewnić sobie kompleksowe działanie kosmetyków pielęgnacyjnych, każde nałożenie kremu na twarz, powinno zostać poprzedzone wykonaniem demakijażu.

demakijaz_szyi_dekoltu

Demakijaż dekoltu i szyi

Podczas demakijażu twarzy nie należy zapominać o szyi i dekolcie. Są to miejsca często pomijane i traktowane po macoszemu, oczyszczane pod prysznicem, w czasie kąpieli.

Należy pamiętać, że skóra na szyi jest delikatna, dlatego też wymaga specjalnej uwagi. Starzeje się ona szybciej i coraz częściej pojawia się na niej efekt tech neck, który potocznie nazywany jest technologiczną szyją. Mowa tu o zmarszczkach powstających na szyi przez permanentne pochylanie głowy, na przykład podczas korzystania z urządzeń mobilnych.

Demakijaż szyi powinien być delikatny i jednocześnie dokładny. Pozostałości makijażu i innych zanieczyszczeń mogą przyczynić się do powstawania zmarszczek oraz krostek.

Podsumowanie

Codzienny demakijaż jest niezwykle ważnym elementem domowej pielęgnacji. Podczas jego wykonywania należy pamiętać o staranności i odpowiednim doborze kosmetyków. Źle dobrane preparaty mogą wywołać podrażnienia, zaczerwienienia oraz przyczynić się do powstawania krostek i zaskórników.