Wesele jako najważniejsze wydarzenie w życiu organizujemy często przez długie miesiące po to, by w tym konkretnym dniu wszystko było dopięte na ostatni guzik, by dostarczyło niezapomnianych wrażeń nie tylko młodej parze, ale również gościom. Od kiedy udzielanie ślubów jest możliwe w dowolnym miejscu, jakie nam się zamarzy, coraz częściej wybieramy miejsca w pięknym otoczeniu natury. Ślub i wesele w plenerze można bowiem zorganizować w wynajętym namiocie. Czy jest to jednak dobry pomysł? Poznajcie plusy i minusy takiego rozwiązania.

Co wziąć pod uwagę organizując wesele w namiocie?

Wesele w namiocie może być doskonałym pomysłem jeśli zadbamy o kilka szczegółów. Plusem jest to, że nie musimy wynajmować sali, której rezerwację trzeba robić często dużo wcześniej. Nie każda pora roku sprzyja jednak organizowaniu wesela w namiocie. Najlepiej wybierać miesiące letnie, ale również wiosną i jesienią jest to możliwe, ponieważ namiot chroni od deszczu i wiatru, a w razie potrzeby wstawia się do niego piecyki gazowe, które ogrzewają wnętrze. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że nawet jeśli namiot ogrzeje i zabezpieczy od wiatru i deszczu, to już podczas udawania się przykładowo do toalety, goście mogą być narażeni na przewianie, zmoknięcie, czy zabrudzenie butów, jeśli nie zadbamy o właściwe podłoże także poza namiotem. Ważne jest więc miejsce, w którym namiot się ustawia. Teren powinien być płaski i stabilny, umożliwiający także dobry dojazd. Z tego też względu wesele w namiocie zlokalizowanym na plaży nie będzie dobrym pomysłem. Dodatkowym minusem takiego rozwiązania jest też piasek, który może pod wpływem wiatru dostać się na stoły. Dobrym rozwiązaniem za to może być namiot ustawiony w ogrodzie, czy nawet przy stodole, w której odbywać się mogą tańce. W takim wypadku wystarczy wynająć mniejszy namiot, w którym rozstawimy stoły. Takie rozwiązanie może znacznie obniżyć koszty. 

O czym jeszcze trzeba wiedzieć organizując wesele w namiocie?

Wynajęcie namiotu i znalezienie odpowiedniej lokalizacji na ustawienie go to tylko część zadań, które nas czekają. Trzeba jeszcze zadbać o wyposażenie namiotu w stoły, krzesła i odpowiednie dekoracje. Zdarza się, że firma wynajmująca namioty – np. RENT A TENT, również tym się zajmuje, ale są to dodatkowe usługi i nie są one wliczone w samą cenę wynajmu. Trzeba więc o takie rzeczy dopytać, a jeśli firma zaoferuje nam tylko namiot, o całą resztę musimy zadbać sami. Niezależnie od całego wyposażenia namiotu, trzeba zadbać o toalety dla gości oraz o zapewnienie im komfortowych warunków podczas wesela, np. zabezpieczenia przed uciążliwymi owadami. Kolejną rzeczą, o której musimy pamiętać, jest zastawa stołowa i catering. Przy wynajmowaniu firmy cateringowej warto ustalić takie szczegóły jak to, czy są w stanie zapewnić ciepłe jedzenie oraz, czy zapewniają też zastawę stołową, czy musimy o to zadbać sami. Dzięki takiej przezorności unikniemy potem przykrych niespodzianek. Pamiętać należy też o takich szczegółach jak obrusy, pokrowce na krzesła, czy kwiaty i inne dekoracje. Nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu i nagłośnieniu, a co się z tym wiąże, musi być dostęp do prądu. Trzeba też zadbać o miejsce na parkiet taneczny i podest dla zespołu muzycznego, jeśli planujemy tańce.

Biorąc pod uwagę ogrom prac, które nas czekają w związku z organizacją wesela w namiocie w otoczeniu barwnych plenerów, można mieć wątpliwości czy nie lepiej postawić na tradycyjną formę wesela. Koszty są porównywalne, jeśli nie mamy możliwości ustawić namiotu na własnym terenie. Jeśli jednak możemy korzystać z własnego ogrodu, a parkiet taneczny wydzielić w stodole, koszty będą niższe i sporo możemy zaoszczędzić. Wesele w namiocie i bliskość natury może być wspomnieniem na całe życie nie tylko dla młodej pary, ale też dla gości weselnych. Warto sobie zadać trochę trudu i zorganizować wesele w namiocie w miejscu, które kochamy, do którego mamy sentyment. Można w tym miejscu także wziąć ślub. Jeśli zorganizujemy to mądrze, kierując się powyższymi wskazówkami, unikniemy przykrych niespodzianek i dostarczymy sobie oraz gościom niezapomnianych chwil.