Na Twojej skórze pojawiła się swędząca wysypka? Alergia jest jedną z najczęstszych przyczyn takiego zjawiska. Wbrew pozorom jednak tego rodzaju reakcja wcale nie musi być spowodowana pokarmem czy też substancją, z którą mieliśmy bezpośrednią styczność. Pokrzywka może być także efektem uczulenia na słońce, które jest szczególnie uciążliwe latem, gdy jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie UV. Czy tę przypadłość można odziedziczyć?

Posłoneczna wysypka – alergia na słońce i jej objawy

Jeśli niedługo po tym, jak przebywaliśmy na świeżym powietrzu, na naszej skórze pojawi się uporczywa wysypka – alergia na słońce może być prawdopodobną przyczyną tego problemu. Do głównych objawów należy właśnie pokrzywka, która staje się zauważalna oczywiście w tych miejscach, gdzie doszło do bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Najczęściej zmiany skórne ulokowane są na twarzy, na dekolcie, przedramionach, karku czy łydkach, co jest spowodowane tym, że skóra w tych obszarach jest cieńsza, a przez to bardziej podatna na podrażnienia.

Oprócz tego wśród symptomów wymienia się zaczerwienienie, niewielkie guzki lub pęcherze, a do tego dość intensywne swędzenie. Warto zaznaczyć, że w razie wystąpienia takiej reakcji powinniśmy powstrzymać się od drapania, ponieważ w ten sposób moglibyśmy jeszcze bardziej uszkodzić naskórek.

Kto najczęściej zmaga się z uczuleniem na słońce?

Uczulenie na słońce to nic innego, jak nadwrażliwość na promieniowanie UV. W chwili kontaktu ze słońcem organizm reaguje bardzo gwałtownie, zupełnie tak, jakby miał styczność z alergenem. To sprawia, że zostaje uruchomiony naturalny mechanizm obronny, który ma na celu chronić ciało przed negatywnym oddziaływaniem czynnika zewnętrznego. Właśnie dlatego na powierzchni skóry pojawia się uciążliwa wysypka.

Alergia na słońce niestety może być uwarunkowana genetycznie. Jeśli rodzice zmagali się z jej objawami, istnieje duże prawdopodobieństwo,  że również i dziecko będzie miało do czynienia z podobnym problemem. Tego rodzaju uczulenie może się zresztą ujawnić w różnym wieku, dlatego tak istotne jest stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Jest to ważne szczególnie w przypadku najmłodszych, jako że ich skóra nie posiada jeszcze tak silnej bariery przed zagrożeniami z zewnątrz.

Zwykle uczulenie na słońce dotyka osób o jasnym odcieniu karnacji. Blada cera jest wynikiem zmniejszonej ilości melaniny, czyli barwnika, który naturalnie chroni przed promieniowaniem UV. Dodatkowo wrażliwość na słońce może zostać wzmożona poprzez zażywanie niektórych leków, a nawet w wyniku spożywania określonych produktów.

Jak leczyć uczulenie na słońce?

Dobrą wiadomością jest fakt, że podrażnienie powstałe na skutek ekspozycji na słońce zwykle mija samoczynnie po upływie maksymalnie dwóch tygodni. W tym czasie konieczne jest ograniczanie przebywania na słońcu tak bardzo, jak to tylko możliwe, skórę zaś trzeba regularnie nawilżać i natłuszczać. W przypadku, kiedy zmianom skórnym towarzyszą np. nudności, bóle głowy i gorączka, konieczna jest wizyta u lekarza.