Narzeczeni doskonale wiedza, że nie tak łatwo jest znaleźć zespół na wesele. Problemów nastręcza weryfikacja kompetencji muzyków oraz tego, jak radzą sobie z zabawianiem gości weselnych. Jeśli jednak udało się nam znaleźć grupę, która trafia w nasze muzyczne gusta, należy ustalić niezbędne szczegóły, by w dniu ceremonii uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Najlepiej umówić się na osobiste spotkanie. O co warto spytać muzyków w trakcie rozmowy? Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę?

Cena usługi i termin wesela

Omawianie szczegółów z członkami zespołu najlepiej rozpocząć od kluczowych zagadnień. Najważniejsze jest oczywiście ustalenie terminu. Jeżeli wybrany przez nas zespół na wesele cieszy się dobrą opinią, warto skontaktować się z nim odpowiednio wcześniej. Istnieje bowiem ryzyko, że inna para młoda może nas uprzedzić. W przypadku bardzo popularnych zespołów kontaktować należy się nawet rok przed wybranym terminem! Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy z powodów losowych terminy się zwalniają, jednak naprawdę nie warto pozostawiać tego na ostatnią chwilę.

Drugą najważniejszą kwestią jest oczywiście cena. Podczas rozmowy koniecznie zapytajmy, co mieści się w ramach oferowanej usługi. Zespół powinien określić ilość muzyków, w tym wokalistów, a także to, jak długo będą grać i ile czasu mogą wynosić przerwy w trakcie zabawy. Jeżeli planujemy wesele w nietypowym miejscu, warto także ustalić, czy oferowana cena zawiera również koszty dojazdu.

Saksofonista grający na weselu

Zespół na wesele – repertuar to podstawa

Oferowany przez zespół na wesele repertuar jest dla par młodych kwestią kluczową. To w końcu głównie od tego zależy, czy w ogóle zdecydujemy się na rozmowę. Nim podejmiemy próbę kontaktu, warto zapoznać się z nagraniami zespołu z poprzednich zabaw weselnych. Dzięki temu przekonamy się, w jakich gatunkach muzycy czują się najlepiej. To ważne, jeżeli zależy nam, by repertuar muzyczny był dopasowany do gustów wszystkich gości. Jeżeli nie udostępniono takich materiałów, koniecznie o nie poprośmy. Ta rozmowa to także czas na ustalenie tego, jakie utwory chcielibyśmy usłyszeć na naszym weselu, a jakie chcemy wykluczyć. Warto się także upewnić, czy istnieje możliwość zamawiania piosenek już w trakcie wesela.

Wodzirej i weselne zabawy

W przypadku zespołów często bywa tak, że jeden z członków pełni funkcję wodzireja. Taka osoba zapowiada kolejne etapy zabawy i angażuje do nich gości weselnych. Jednak nie jest to regułą, dlatego warto ustalić, czy zespół oferuje taką usługę i jaki jest jej zakres. Na tym etapie warto także ustalić kwestię zabaw weselnych. Zespół powinien poinformować, jakie zabawy oferuje na oczepiny. Jeżeli sobie ich nie życzymy, powinniśmy o tym poinformować z wyprzedzeniem, by uniknąć nieporozumień w dniu wesela.

Dodatkowe opcje i atrakcje

Zespoły oferują także wiele innych opcji, poza muzyką na zabawie weselnej. Możemy dowiedzieć się, czy zespół oferuje oprawę muzyczną podczas samej ceremonii ślubnej, a także przed jej rozpoczęciem. To doskonały sposób na to, by ślub stał się naprawdę wyjątkowym wydarzeniem. Jeżeli chcemy sprawdzić, jak zespół wypada na żywo, możemy poprosić o możliwość zobaczenia występu na żywo. Wystarcz spytać o termin i lokalizację najbliższego wesela i sprawdzić, jak zespół faktycznie radzi sobie podczas zabawy.

Pary, którym marzy się pierwszy taniec przy akompaniamencie zespołu, powinny się upewnić, czy istnieje możliwość odbycia próby z jego udziałem. Istnieje bowiem ryzyko, że wykonanie zespołu będzie różnić się od oryginalnego nagrania, a stąd już prosta droga to pomylenia kroków czy problemów z dopasowaniem się do rytmu.

Na zapominajmy o umowie!

Oczywiście uzgodnienie wszystkich wspomnianych kwestii gwarantuje nam, że wesele będzie takie, jakie sobie wymarzyliśmy, nie zapominajmy jednak formalnościach. Wszystkie ustalenia powinny się znaleźć na umowie, a więcej na ten temat warto poczytać tutaj. Podczas spotkania powinniśmy ustalić gdzie i kiedy chcemy ją podpisać, a także poruszyć kwestię ewentualnej zaliczki i terminu płatności. Na krótko przed terminem wesela warto jeszcze raz skontaktować się z zespołem, by dogadać ostatnie szczegóły przed dniem ślubu.