Biorąc ślub można zrobić to na jeden z trzech sposobów – wziąć ślub kościelny, cywilny lub konkordatowy.

Jak rodzaj ślubu wybrać
Oczywistym jest, że ślub kościelny biorą osoby wierzące. Nie jest to z punktu widzenia prawa obowiązek. Natomiast, jeśli chcemy, żeby zawarte małżeństwo było ważne z punktu widzenia prawa polskiego, konieczne jest wzięcie ślubu cywilnego. Można też zdecydować się na ślub konkordatowy – wtedy w kościele podpisuje się od razu wszystkie dokumenty dla Urzędu Stanu Cywilnego. Kiedy lepszym pomysłem jest wyłącznie ślub cywilny? Po pierwsze gdy w ogóle nie planujemy ślubu kościelnego. Po drugie wtedy, gdy chcemy z jakiś przyczyn rozdzielić dwie uroczystości lub ze względów finansowych lepiej jest najpierw wziąć skromniejszy ślub cywilny.

Organizacja ślubu
Do USC należy zgłosić na co najmniej miesiąc przed uroczystością, chociaż lepiej jest wybrać się wcześniej i mieć pewność, że wybrany przez nas termin będzie wolny. Wtedy to podpisuje się oświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego, uiszcza odpowiednie opłaty oraz deklaruje nazwisko jakie każdy z małżonków przyjmie po ślubie. Do zawarcia małżeństwa będą potrzebne też dodatkowe dokumenty – dowody tożsamości, skrócone akty urodzenia, a w przypadku wdowców i rozwodników – dokumenty poświadczające ich stan cywilny. Ile kosztuje ślub cywilny? Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa to około 80 złotych. Dodatkowe koszty związane są z dekoracjami, muzyką.

Ślub cywilny w plenerze
Od niedawna można ślub cywilny wziać w plenerze. To oznacza, że nie ma przeszkód, aby nasza uroczystość odbyła się na plaży, na łące czy abyśmy przysięgę w czasie ślubu złożyli na przykład w pałacyku. Związane jest to jednak z dodatkowymi kosztami, opłatą, którą trzeba uiścić za ślub poza siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego. Wygodne jest jednak to, że ślub i wesele mogą się w związku z tym odbyć w tym samym miejscu, co pozwoli nam zaoszczędzić na transporcie gości.

Organizacja uroczystości
Warto zauważyć, że pomijając formalną stronę uroczystości, ślub cywilny nie różni się w zasadzie od ślubu kościelnego, jeśli chodzi o organizację. Zdarza się, że panna młoda decyduje się na kostium zamiast sukni ślubnej, ale nie ma przeszkód, żeby zaprezentowała się w tradycyjnej białej sukni. Zaproszenia na ślub cywilny warto rozesłać wystarczająco wcześniej, ale nie zanim udamy się do Urzędu Stanu Cywilnego. Jeśli zależy nam na wyjątkowej oprawie uroczystości, warto znaleźć na przykład kwartet smyczkowy, albo harfistkę. Nie ma też żadnego problemu, żeby w Urzędzie Stanu Cywilnego rozmieścić kwiaty, pasujące do bukietu panny młodej. Dobrze wiedzieć, że na uroczystość w Urzędzie Stanu Cywilnego, z uwagi na ograniczone miejsce, nie zaprosimy raczej dwusu osób, więc jeśli nasze wesele zapowiada się na jedno z tych wielkich, warto jest na ślub zaprosić najbliższą rodzinę i przyjaciół, a z resztą weselników świętować dalszą część uroczystości. 

Więcej porad dotyczących organizacja ślubu cywilnego i wesela znaleźć można na stronie http://www.wesele.com.pl/porady/slub_slub_cywilny,44.html. Dostepne są tam artykuły dotyczące zarówno strony formalnej uroczystości, jak i inspiracje w zakresie dekoracji, muzyki i innych aspektów wesela.