Wciąż wiele przyszłych par młodych, a nawet agencji weddingowych nie ma świadomości, jaką atrakcją jest profesjonalny karykaturzysta eventowy. Panuje przekonanie, że tak jak karykaturzysta uliczny (np. ten z zakopiańskich Krupówek) jedną karykaturę będzie rysował przez kwadrans. To może oznaczać, że w kilka godzin powstanie jakieś 20. karykatur, więc tylko garstka gości wesela wróci do domu ze swoją podobizną. Reszta gości zamiast bawić się i tańczyć, wynudzi się w długiej kolejce po karykaturę. Zamiast atrakcji będzie klapa.

Karykaturzyści eventowi rysują kilka razy szybciej. Najlepszym profesjonalistom na stworzenie jednego dowcipnego portretu wystarczy mniej niż 5 minut. Ale jest też znany z mediów artysta, któremu wystarczy zaledwie… 100 sekund.

Doświadczenie, to lata pracy

rysunki karykatury

* Po jednej z imprez w Nowym Jorku tamtejsza prasa pisała, że jesteś “jednym z najszybszych karykaturzystów świata”. Jak dochodzi się do takiego mistrzostwa?

Szczepan Sadurski: – Talent to jedno, a lata pracy i doświadczenie to coś, czego nikt mi nie odbierze. W ostatnich 10 latach jako karykaturzysta eventowy stworzyłem około 50 tysięcy karykatur. Byłem zapraszany do Nowego Jorku, Australii, rysowałem na targach w Londynie, Monachium i innych miejscach Europy. Ale głównie rysuję w Polsce – kongresy, targi, imprezy firmowe i prywatne. Jako juror światowych konkursów karykatury, oceniam prace najlepszych w tej dziedzinie. Na pozycję w tej branży pracowałem latami, teraz to procentuje.

* Przeciętnemu człowiekowi trudno uwierzyć, że w 100 sekund można narysować udaną podobiznę osoby, którą widzisz po raz pierwszy.

– Pokutuje stereotyp karykaturzysty z Krupówek – jedna narysowana karykatura, to minimum kwadrans. Wystarczy o tym zapomnieć i zaprosić mnie na imprezę. Do Zakopanego też przyjeżdżam na imprezy zamknięte, także do Krakowa, w którym podobno tylu jest karykaturzystów na rynku. I do wielu innych miejsc Polski, także na bardzo ekskluzywne imprezy. Nie chodzi o to, żeby goście imprezy wynudzili się podczas pozowania, ale aby świetnie się bawili. Nie tylko rysuję, robię też mini-show. Błyskawicznie wyczarowuję ludzkie podobizny. Wielu zaskoczonych pyta: “Już, tak szybko?”

Karykaturzysta uliczny i eventowy, to nie to samo

rysowanie karykatur

Jest Sadurski, który ilustruje książki, który jest zapraszany do programów telewizyjnych i udziela wywiadów, ale są też inni karykaturzyści. Mniej lub bardziej doświadczeni, o różnym talencie i temperamencie. Na imprezy często zapraszani są amatorzy (niektórych nieduża różnica w cenie przekonuje, aby takich zaprosić na wesele). Są też plastycy, dla których dziedzina karykatury jest jedną z dziedzin którymi się artystycznie zajmują. Są wreszcie profesjonaliści, wykonujący karykatury na co dzień. Ponieważ to trudny fach i ciężko z niego wyżyć, tych jest w Polsce może kilku. Trudno w to uwierzyć? To znaczy, że niewiele wiesz o tej profesji.

Karykaturzyści uliczni rysują stacjonarnie, eventowi dojeżdżają do pracy. Szczecin, Poznań, Białystok, Trójmiasto, Mazury – dla nich miejsce w Polsce jest obojętne. Dla osób rysowanych ważna jest radość ze sztuki obcowania z wyjątkowym artystą i z otrzymania wyjątkowej pamiątki. W dodatku “za darmo”, bo za zaproszenie karykaturzysty na event płaci osoba (firma), która go wynajmuje.

Dlatego dla potencjalnego klienta najważniejsza powinna być nie cena, ale to czy podczas imprezy powstanie np. 100 karykatur i czy znany karykaturzysta eventowy termin ma jeszcze wolny.

Termin rezerwuj z dużym wyprzedzeniem

karykatury postaci

– Wielu ludzi nie ma świadomości, że najlepsi w tym fachu są rozchwytywani, szczególnie jeśli mają atrakcyjne stawki. Niektórym trudno w to uwierzyć, że ja mam rezerwacje na półtora roku przed imprezą – mówi szef Karykatury.com. – Telefonują na miesiąc przed imprezą i liczą, że dobry termin w kalendarzu wciąż mam wolny. Bywają rozczarowani. Oczywiście są terminy wolne do ostatniej chwili, ale sporo weekendów od dawna mam już zarezerwowanych.

O zaproszeniu rozchwytywanego karykaturzysty na wesele czy imprezę firmową, najlepiej pomyśleć z dużym wyprzedzeniem. Potem zostaną pozostali karykaturzyści – z mniejszym doświadczeniem, z niekoniecznie niższą ceną. I mogą grymasić, że impreza jest np. 500 km od ich miejsca zamieszkania.

Karykatury nie rysują się same

Warto wiedzieć, że o tym jakiej jakości artystycznej będą karykatury rysowane na żywo na imprezie decyduje konkretny artysta, jego talent i doświadczenie. Ceny są podobne u profesjonalistów i amatorów, za to różnice w jakości artystycznej, podobieństwie narysowanych osób, szybkości wykonania – bywają ogromne.

Jeśli szukasz wyjątkowej atrakcji na wesele, profesjonalny karykaturzysta może okazać się strzałem w dziesiątkę. Pod warunkiem, że gwarantuje wysoką jakość, rysuje szybko i ma rozsądne honorarium. Pewnie i tak wynajmujesz na wesele fotografa czy kamerzystę, ale uwierz: oko karykaturzysty, to nie to samo.

I jeszcze na koniec: bywa, że karykaturzysta jest prezentem dla pary młodych. Albo prezentem na huczną rocznicę ślubu. Jeśli kwota jest wyższa niż początkowo sądziłeś, można dogadać się i zrobić wspólny prezent. Szukanie kogokolwiek, kto ma niższą cenę, lecz nie gwarantuje wysokiej jakości usługi, nie jest dobrym pomysłem.